מטרונית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
גרסה מ־12:54, 24 בינואר 2019 מאת אלכסנדר סעודה (שיחה | תרומות) (מספר הנוסעים במטרונית)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קרון האוטובוס של המטרונית בחיפה.

המטרונית היא פרויקט של תחבורת אוטובוסים מהירה בישראל, אשר בוצע באזור חיפה והקריות החל משנת 2013. המטרונית היא אוטובוס בעל 2 קרונות שנוסע לאורך רוב הדרך בנתיב תחבורה ציבורית, כלומר נתיב נפרד בו יכולים לנסוע רק אוטובוסים ורכבי חירום. הנסיעה בנתיב התחבורה הציבורית אמור לתת לה אפשרות להתגבר על פקקי התנועה. היות האוטובוס עם 2 קרונות מאפשר למטרונית להגיע לפליטת פחמן דו חמצני וזיהום אוויר נמוכים יותר יותר ביחס לכל נוסע יחסית לאוטובוס רגיל, מה שמצדיק את יעוד הנתיבים למטרונית בלבד ולא לאוטובוסים נוספים.

המטרונית פועלת לפי השיטה של תחבורת מעברים, אשר פועלת בערים רבות בעולם: אוטובוסים מאספים מהשכונות מובילים את הנוסעים לצירים מרכזיים בהם נוסעים כלי תחבורה רבי קיבולת בתדירות גבוהה. התשלום מתבצע במכשירים אוטומטיים בלבד, ולכן הנוסעים עולים מכל הדלתות מה שמאפשר לנהג ולנוסעים לא לבזבז זמן על התשלום. המרחק בין התחנות יחסית גדול, מה שמאפשר לצבור מהירות גדולה יחסית לעשות פחות עצירות דבר שמגדיל את מהירות התנועה. אחד מ-3 הקווים במטרונית - קו 1, נוסע 24 שעות ביממה ו-7 ימים בשבוע. כל זה אמור לעזור לפתור את בעיות התחבורה הציבורית בחיפה. עם זאת בינתיים, מימוש הרעיון לא תמיד מצליח, אם בגלל העדר נת"צ בחלק מהמסלול, אם בגלל מסלולים לא מספיק מוצלחים או בגלל חסמי הליכה או סיבות אחרות.

ראש העיר המכהן של חיפה, יונה יהב, תומך במטרונית ובהרחבתה. לעומת זאת מתמודדים אחרים ותושבים רבים מתנגדים למטרונית.

הישגי המטרונית

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב - השפעות חיצוניות של מכוניות
כמות האנשים שיכולים לעבור בשעה אחת, בחתך רחוב עירוני של 3.5 מטרים (רוחב נתיב תנועה). אוטובוסים יכולים להעביר פי 4.5 יותר אנשים לעומת נתיב למכוניות, ובאופניים כמות גדולה פי 7. אוטובוסים מערכתיים - BRT, כמו מטרונית, הם בעלי מאפייני קיבולת דומים לאלו של רכבת קלה. ככל שיותר אנשים יכולים לעבור יהיו פחות פקקים.

המטרונית זכתה ב'גלובוס הירוק' על היותה אמצעי תחבורה ידידותי לסביבה ולמשתמשי התחבורה הציבורית‏[1][2]. במחצית הראשונה של 2017 חברת "דן בצפון" המפעילה את המטרונית דורגה במקום ה - 3 מבין 16 חברות תחבורה ציבורית ובמחצית השנייה של 2017 במקום ה - 4‏[3].

יתרונות המטרונית קשורים ליתרונות של תחבורה ציבורית בכלל ותחבורת אוטובוסים מהירה בפרט ביחס לשימוש רכב פרטי. כל היתרונות למטה גדולים יותר לאוטובוס רב קיבולת מאשר לאוטובוס רגיל. היתרונות העיקריים הם:

 • המטרונית יכולה להכיל 70-80 בני אדם אבל פולטת משמעותית פחות זיהום אוויר וגזי חממה מאשר 70 - 80 מכוניות. הפליטות הישירות של המטרונית הם באמצע בין הפליטות של אוטובוס לפליטות רכבת. ההפחתה היא גם כי צריך פחות אנרגיה וחומרי גלם כדי לייצר, לשנע אל הצרכן, לגרוס ולמחזר מטרונית אחת, מאשר 70 - 80 מכוניות.

פליטות ישירות של פחמן דו חמצני מכלי תחבורה שונים לנוסע:

כלי התחבורה מספר הנוסעים הממוצע פליטת פחמן דו חמצני בגרמים, לקילומטר אחד של נסיעה, לנוסע.
הליכה 1 0
אופניים 1 0
אופניים חשמליים שדורשים פידול 9
רכבת 156 14
אוטובוס 12.7 68
אופנוע 1.2 72
מכונית קטנה 1.5 104
מכונית גדולה 1.5 158
אוניות ממונעות לשיט פנים יבשתי(נהרות, אגמים, טעלות אבל לא בים הפתוח) 245
מטוס 88 285
 • בגלל שהיא תופשת פחות מקום על הכביש מ 70-80 מכוניות היא מפחיתה פקקים. זה יחד עם הנתיב הבלעדי והמרחק הגדול בין התחנות מאפשר לה לצבור מהירות גדולה יותר מאוטובוס רגיל.
 • בגלל שיש פחות פקקים צריך לסלול פחות כבישים עוקפים. כמו כן, היא תופשת הרבה פחות מקום לחניה מאשר 70-80 מכוניות. זה אומר שצריך להרוס פחות שטים ירוקים כדי לבנות את כל זה. כאשר יש פחות חניות קל יותר לבנות בצפיפות ואז יש פחות צורך להרוס שטחים ירוקים כמו גבעת העזים (רמת גוראל).

מסלולי הקווים

תרשים המטרונית בחיפה: קו 1 (באדום), קו 2 (בכחול), קו 3 (בירוק), חלקים רלוונטיים של רכבת (בשחור) וכרמלית (בצהוב). הקווים הדקים מראים פיצול תנועה

במטרונית 3 קווים. קשה למצוא נתונים מדויקים לגביהם ומקורות שונים סותרים זה את זה. ‏[4]:

קו 1 - הינו הקו המרכזי, ומסלולו ממרכזית הקריות , דרך כביש 4, שד' ההסתדרות, מרכזית המפרץ, העיר התחתית של חיפה ועד מרכזית חוף הכרמל. אורך הקו: כ-25 ק"מ ולאורכו 39 תחנות. זמן הנסיעה הוא 58 דקות, מה שאומר שמהירות הנסיעה היא כ-25 קמ"ש. התדירות בשעות 6:00 - 20:00 היא כל 4 עד 6 דקות.

קו 2 - מקרית אתא למסוף בת גלים דרך כביש 4 שד' ההסתדרות, מרכזית המפרץ והעיר התחתית של חיפה. אורך הקו: כ-18 ק"מ ולאורכו 26 תחנות. זמן הנסיעה - כ 46 דקות. מה שאומר שמהירות הנסיעה הממוצעת היא כ 24 קמ"ש. התדירות בשעות 6:00 - 20:00 היא כל 7-8 דקות.

קו 3 - ממרכזית הקריות, דרך קרית ים, קרית חיים, שד' ההסתדרות, מרכזית המפרץ להדר בחיפה. אורך הקו: כ-16 ק"מ ולאורכו 28 תחנות זמן הנסיעה הוא כ 44 דקות. מה שאומר שמהירות הנסיעה הממוצעת היא כ 21 קמ"ש. התדירות נמוכה יותר מ ב 2 הקווים האחרים: בשעות 6:00 - 20:00 היא נעה בין 5 ל 10 דקות‏[5][6][7][8].

ניתן לראות שהמרחק הממוצע בין התחנות במטרונית הוא יותר מ 500 מטר מה שמאפשר לצבור מהירות גבוהה יותר.

מהירות הנסיעה והזמן הכולל של נסיעה

המטרונית החלה לפעול בדצמבר 2013. כבר ב 2015 התברר שהיא באמת מהירה יותר מהאוטובוס הממוצע ואפילו מהרכבת הקלה בירושלים: המהירות הממוצעת של המטרוניות הגיעה ל 20-23 קמ"ש, כאשר הממוצע בתחבורה הציבורית בגוש דן עומד על 16 קמ"ש, וברכבת הקלה בירושלים על 17 קמ"ש.

ב-2017, בעקבות נתינת העדפה ברמזורים, מהירות הנסיעה של קו 1 וגם של הקווים 2 ו-3 היכן שהם נוסעים באותו הנתיב עם קו 1, עלתה ל-25 קמ"ש‏[9].

המשמעות של מדידות אלה שמתאימות גם לחישוב הזמנים כפי שעולה מאורך המסלול וזמני הסיעה היא שקווים 1 ו-2 במטרונית הגיעו למהירות התחבורה הציבורית באירופה‏[10].

בחיפה המטרונית נתנה אפשרות לעקוף את הפקקים בהדר ובעיר התחתית. בקרית אתא היא נתנה אפשרות לעקוף את הפקקים ברחובות: דוד רמז, חנקין, הוגו מוילר שנוצרים בשעות מסוימות בגלל ההורים שמסיעים את ילדיהם לבתי הספר וגני הילדים במקום. ההמתנה בפקקים האלה היא פחות משמעותית מההמתנה בפקק תל אביבי - כ 10 דקות במקרה הרע, אבל גם זה הישג.

מספר הנוסעים במטרונית

בחברת "הארגז", הבונה את כלי הרכב, שמו הוא "Urbanit". לפי אתר החברה, לפי התקן, למטרונית הנוסעת על מנוע דיזל יש 40 מקומות ישיבה ועוד 100 נוסעים בעמידה ובסה"כ עד 140 נוסעים ולמטרונית היברידית עד 154 נוסעים מהם 40 בישיבה‏[11]. באוטובוס סטנדרטי למרחקים קצרים יש 20 - 30 מקומות ישיבה ומקום יחסית נרחב לעמידה אם כי קטן לפחות פי 2 מאשר במטרונית. לאוטובוס סטנדרטי למרחקים ארוכים יש 50-60 מקומות ישיבה ומעט מאוד מקום לעמוד - קשה למצוא מספרים מדויקים.

כמות הנסיעות במטרונית הגיע ל-30 מיליון נסיעות בשנה, 85,000 ביום והיא זכתה ב'גלובוס הירוק' על היותה אמצעי תחבורה ידידותי לסביבה ולמשתמשי התחבורה הציבורית‏[12][13].

סך מספר הנסיעות באוטובוסים ב 2017 הוא 744 מיליון. אם מספר הנסיעות במטרונית הוא 30 מיליון בשנה, המשמעות היא ש 4% מכל הנסיעות באוטובוסים נעשו במטרונית. מכיוון שמדובר רק ב 3 קווים, המשמעות היא שכל קו מעביר כ 1.3% מהנוסעים באוטובוסים בישראל. בסך הכל, בישראל פועלים מאות קווי אוטובוסים, כך שברור שמטרונית מעבירה מספר הגדול פי כמה מקו אוטובוסים ממוצע‏[14].

תמיכה משמעותית במרכז העיר בחיפה ומניעת קיטוב חברתי

בחיפה, מרכז העיר היה קודם ברחובות "החלוץ" ו "הרצל" ומסביב להם בהדר (העיר "הבינונית" - לא התחתית ולא על ראש ההר). שם היו רוב החנויות, המשרדים, בתי הקולנוע. אלה היו הרבה פעמים חנויות קטנות ובינוניות. העומס התחבורתי ברחובות האלה גרם לפקקי תנועה ולבעיות חניה גדולות. כדי לפתור את הבעיות האלה, הוקמו קניונים עם חניה צמודה מחוץ לעיר כמו קניון "עופר" (הנקרא גם "גרנד קניון") קניון חיפה ועוד, מה שעודד שימוש ברכב פרטי וגם קיטוב חברתי כי מי שמחזיק חנויות בקניון הם לרוב רשתות גדולות ולא עסקים קטנים - לדוגמה קניון עופר שייך לעידן עופר שלו שייכים גם בתי הזיקוק בחיפה. הקמת הקניונים "ייבשה" את המרכז העירוני הישן. בעקבות החניונים נדדו בתי הקולנוע ואיתם בתי הקפה ועוד קמעונעים. איזור הדר הפך לאזור עזוב, איזור הנהפך לריק החל מ 18:30. עיריית חיפה מנסה לשקם את האזור‏[15].

אחת הסיבות לכך שהוא עדיין מחזיק מעמד במידה מסוימת היא המטרונית - קו 3 מגיע לרחובות האלה ועובר לאורכם. הוא אינו זקוק לחניה ובגלל שלאורך כל האזור הוא נוסע בנת"צ הוא פותר את בעיית הפקקים שהיתה שם קודם. מכיון ש 3 הקווים בחלקם הגדול צמודים זה לזה וקל לעבור בין הקווים, חלק גדול מתושבי חיפה והקריות יכול להגיע לרחובות האלה לא שימוש ברכב פרטי וללא פקקים ובעיות חניה.

בעיות המטרונית

קיימת ביקורת על המטרונית. בהעדר סקר פיצול נסיעות במרחב חיפה קשה לדעת אם הפרוייקט מצליח יותר או פחות, ואם הוא מצליח להפחית בעיות כמו פקקי תנועה, תאונות דרכים, זיהום אוויר הנובעים בגלל עודף שימוש במכוניות.

ייתכנו מספר סיבות לכך שהמטרונית מצליחה פחות מהתחזיות לגביה:

בחלק מהנתיב המטרונית לא נוסעת על נתיב תחבורה ציבורית ולפעמים דווקא במקומות בהם זקוקים לו

בחלק מהדרך אין נתיב תחבורה ציבורית ולפעמים דווקא בחלק בו יש פקקים.

קו 2

לדוגמה, עבור קו 2 של המטרונית עד ינואר 2019 לא פעל נת"צ בדרך ביאליק ובצומת אתא - שני המקומות בהם יש את הפקקים הרציניים ביותר בקרית אתא. הפקקים בצומת אתא נוצרים בציר מזרח - מערב, אך לא בציר צפון - דרום. עד ינואר 2019 קו 2 של המטרונית עבר קודם דרך הפקק בדרך ביאליק, אחר כך פנה לעוקף קריות, ואז הגיע דרך דרך חיפה לצומת אתא ממזרח דרך הפקק שנוצר שם. אוטובוסים רגילים לא עוברים בדרך ביאליק, כלומר הוא היה כלי התחבורה הציבורית היחיד שעבר דרך 2 הפקקים. לפי טענת משתמשים בקו הדבר עולה בעיכוב הקו עד רבע שעה עקב עמידה בפקק רק בדרך ביאליק. אם להוסיף את הפקק בצומת אתא זה יכול להגיע ליותר. אין פלא שעד ינואר 2019, אנשים השתמשו בו כדי להגיע ליעדים מחוץ מקרית אתא בעיקר כי לא היתה ברירה אחרת.

למרות שבקרית אתא גרים סך הכל כ 60,000 תושבים, הפוטנציאל להעברת הנוסעים במטרונית בקרית אתא הוא גדול: האזורים הקרובים ל 6 תחנות המטרונית בקרית אתא, הם בעלי הליכתיות גבוהה - עקב צפיפות גבוהה של בנייה, בלוקים קצרים של 4-9 קומות, הרבה שבילי הליכה בין הבתים. במרחק של 500 מטר בקו ישר גרים לפחות 10,000 איש ובמרחק של קילומטר לפחות 20,000 (ראה Street view במפות גוגל). כל קווי האוטובוס בקרית אתא עוברים דרך תחנות המטרונית או ליד. בקרית אתא יש 2 יציאות מהעיר בהן משתמשים הרבה - הצפונית בדרך ביאליק והדרומית דרך צומת אתא. כלומר אדם שיוצא מקרית אתא ללימודים, עבודה, קניות כדי להגיע למרכזי תחבורה גדולים, לביקור קרובים או למטרה אחרת עובר בהם בדרך כלל והמטרונית אם תיסע בנת"צ, תאפשר לעשות זאת ללא פקקים. קרית אתא היא כמו כל הערים במטרופולן חיפה עיר עם הפרדת שימושים גבוהה כי אזור התעשייה ומרכזי הקניות והבילוי נמצאים מחוץ לעיר: הקריון, איזור התעשייה של מטרופולין חיפה, חוצות המפרץ ,לב המפרץ, מתחם ביג, מתחם איקאה, תחנות הרכבת, מרכזית המפרץ, המרכז הישן של חיפה בהדר. כל האתרים האלה נמצאים על מסלול המטרונית או קרוב אליו. הנוער בקרית אתא יכול לבחור בין 2 בתי ספר תיכוניים חילוניים, כאשר אחד מהם -אורט ביאליק נמצא מחוץ לעיר וליד מסלול המטרונית. קרית אתא היא עיר ענייה יחסית בהשוואה לערים אחרות במטרופולין כלומר יש הרבה משתמשי תחבורה ציבורית. כמו כן רבים מתושביה אוהבים לנסוע לקניות למרכז הישן בהדר בחיפה כי שם המחירים זולים יותר מאשר בקניונים.

בינואר 2019 נפתרה חלק מהבעיה - ראו בסעיף "ניסיונות לפתור את בעיות המטרונית".

קו 3

קו 3 נוסע ללא נת"צ לכל אורח הרחוב אריה שנקר וכביש IPC‏[16]

המטרונית מסייעת בעיקר לתושבי הקריות

יהיה לא נכון לומר שהמטרונית מסייעת בעיקר לתושבי הקריות: קרוב לחצי מתחנות המטרונית ממוקמות בחיפה. יש לציין שרוב התחנות משמשות יותר מקו אחד.

בחיפה, גם אם לא לכלול את קרית חיים, ממוקמות 30 תחנות:

גשר פז, צייזל, מטה המשטרה, הטחנות הגדולות, קרית הממשלה / הפלי"ם, כרמלית, רכבת מרכז, בן גוריון, המושבה הגרמנית, המגינים, לין, דולפין, קריית אליעזר, ההגנה/יואב, התורן, עין הים, שפרינצק, האצ"ל, מגדלי חוף הכרמל, כפר סמיר, מת"מ, מרכזית חוף הכרמל, רמב"ם, רכבת בת גלים הגיבורים, חליסה, בית התעשייה, שוק תלפיות, לב הדר, בית הקרנות, הנביאים.

מחוץ לחיפה, אפילו עם להחשיב את קריית חיים כחלק מהקריות, ממוקמות 38 תחנות:

מרכזית הקריות, נווה גנים, צור שלום, עין אפק, זבולון, קריון, העשור, אפרים, גושן, קריית חיים, בן צבי, מוטה גור, שנקר, חוצות המפרץ, בתי הזיקוק, לב המפרץ, מרכזית המפרץ, קריית אתא, משה הס, איינשטיין, יוספטל, רבין, העצמאות, רפא"ל, אילנות, סביוני ים, גולדה מאיר, הפלמ"ח, אביר יעקב, צה"ל, קריית שמואל, ז'בוטינסקי, מח"ל/סולד, יחיעם, דגניה, האיצטדיון, אלכסנדר זייד, חלוצי התעשייה.

היא מגיעה לעיר התחתית ולהדר ומחברת את הגרים בהם ואת העסקים שם, לקריות, למרכזי הקניות והבילוי במפרץ, לתחנות הרכבת, למרכזי התחבורה במרכזית המפרץ ובחוף הכרמל ולאזור התעשייתי. יותר מכך, בחיפה היא תמיד נוסעת בנתיב תחבורה ציבורית ובקריות זה לא תמיד כך.

אם זאת, היא לא מגיעה לשכונות העשירות על ראש ההר, ושם יש בעיית פקקים רצינית. זה קורה מהסיבות הבאות:

1. חלק מהסיבות להקמת המטרונית היה הרצון להקל על הפקקים שיוצרים האוטובוסים והמכוניות הרבים שמגיעים להדר, המטרונית עוברת בתחתית העיר וקו 3 בעיר "הבינונית" (הדר), אבל אף קו לא מגיע לראש ההר.

2. במטרופולין חיפה קיימת הפרדת שימושי קרקע גבוהה בין אזורי המגורים מצד אחד ואזורי תעשייה ובילוי מצד שני. מכיוון דרום-מערב ממוקמת חיפה ומכיוון צפון-צפון מזרח הקריות. בינהם שוכן אזור התעשייה בו מרוכזים רוב המפעלים ועובדים חלק מתושבי המטרופולין. בחיפה במפעלים עובדים כ 15,000 - 20,000 איש נכון ל 2009‏[17] בגלל שמדובר בתעשייה כבדה ומפעלים מזהמים המרחק בין אזור התעשייה לערים הוא יותר מקילומטר, כי אף אחד לא רוצה שבתי הזיקוק יהיו מתחת לחלון שלו. כתוצאה מכך רוב התושבים מגיעים לשם במכונית או בתחבורה ציבורית. המטרונית מתוכננת כך שהיא מחברת את חיפה והקריות לאזור התעשייה ובחיפה חלק גדול מהפועלים גר בעיר התחתית.

3. נוח יותר טופוגרפית לעבור את חיפה מצפון לדרום ומדרום לצפון בלי לעלות על ראש ההר.

אלא שרוב המכוניות הפרטיות נמצאות דווקא אצל אלא שגרים על ראש ההר וזאת מהסיבות הבאות:

1. תושבי השכונות האלה עשירים יותר.

2. הבנייה בשכונות על ראש ההר היא בנייה פרברית, כלומר שכונות המרוחקות זו מזו ומופרדות לעתים קרובות ביערות.

3. השכונות על ראש ההר מתאפיינות במדרונים תלולים יחסית מה שמקשה על הליכה ונסיעה על אופניים.

בגלל כל הסיבות האלה לרבים מתושבי השכונות על ראש ההר יש 2 ואפילו 3 מכוניות והם סובלים מפקקים. אבל דווקא לאזורים האלה לכן המטרונית איננה מגיעה ולא עוזרת לפתור את בעיית הפקקים שם.

בעיית המייל האחרון

בעיה נוספת של המטרונית קשורה ל"בעיית המייל האחרון" - הגעה אל המטרונית וממנה ליעדים. עקב בעיות הקשורות בהליכתיות נמוכה במרחבים ליד המטרונית וכמות אפסית של תשתיות אופניים. מדידת זמן הנסיעה במטרונית עצמה עלול להטעות. שכן מה שחשוב לנוסע בהקשר של זמן הנסיעה הוא זמן הנסיעה מדלת אל דלת כלומר כמה זמן לוקח לו להגיע מהדלת של המוצא עד לדלת של היעד. דבר זה תלוי לא רק במהירות קווי המטרונית אלא גם בתדירות הקווים, בתדירות הקווים המאספים, מהירותם, ומרחקי ההליכה עד לקווים המאספים, דבר נוסף שיכול לייעל את זמן ההגעה הוא בניית תשתיות אופניים שתאפשר תחבורת אופניים אל הקווים המאספים או קווי המטרונית. באופן כללי, במרחק חיפה קיימים אלמנטים רבים של תכנון מוטה רכב פרטי (לדוגמה כבישים מהירים, פסי רכבת, בלוקים ארוכים) שמהווים חסמי הליכה, ואין במטרופולין חיפה כמעט שבילי אופניים.

דוגמה לבעיה של המטרונית מתגלת כאשר מנסים להשוות מסלול נסיעה בין שתי נקודות במטרופולין חיפה. אם מנסים לדוגמה להגיע מרחוב אהוד מנור בקריית מוצקין, אל רחוב יצחק שדה 51 בחיפה, שניהם מקומות בקרבת מסלול המטרונית, מתגלה שזמן הנסיעה במכונית בשעה שמונה בבוקר הוא 22-28 דקות במקרה הטוב עד 50-55 דקות במקרה הרע ‏[18], לעומת זאת שימוש במטרונית לוקח 55 דקות נסיעה, מתוכן 15 דקות הליכה אל התחנה, 30 דקות המתנה ונסיעה במטרונית ועוד כ-10 דקות הליכה מהתחנה אל היעד - סה"כ 25 דקות הליכה. שימוש באופניים באמצעות שבילים או איזורי מיתון תנועה היה יכול לקצר את זמן ההגעה לתחנות לכ-10 דקות ואת זמן הנסיעה הכולל ל-40 דקות. ‏[19]. היבטים נוספים שיכולים לשפר את זמני ההגעה ברגל לתחנות כוללים בלוקים קצרים יותר, שבילי הליכה וכדומה (ראו הליכתיות לפרטים נוספים). כמו כן תכנון מוטה תחבורה ציבורית יכול לעודד בנייה צפופה יותר וכמות גדולה יותר של יעדים בקרבת התחנות.

האזורים הקרובים לקווי המטרונית אשר מתאפיינים בהליכתיות גבוהה, כוללים את:

האזורים הקרובים לתחנות המטרונית בקרית אתא - עקב צפיפות גבוהה של בנייה, בלוקים קצרים של 4-5 קומות ולפעמים אפילו של 9 קומות, הרבה שבילי הליכה בין הבתים. במרחק של 500 מטר בקו ישר גרים לפחות 10,000 איש ובמרחק של קילומטר קרוב ל 20,000(ראה Street view במפות גוגל יש לציין שלא עדכנו אותו ומאז נבנו שם עוד בתים גבוהים).

העיר התחתית והדר בחיפה - צפיפות גבוהה, הרבה מדרגות ופחות כבישים עקב השיפוע ובנייה בסגנון עתיק.

בעיות נוספות

 • תדירות נמוכה מידי. על זה מתלוננים בעלי העסקים בהדר.
 • תמריצים כלכליים וחברתיים של התושבים לשמור על שימוש במכוניות פרטית - לדוגמה החזרי הוצאות רכב מטעם העבודה, או תפיסת בעלות על מכוניות כסמל סטטוס.
 • הרגלי תחבורה - אנשים לא תמיד משנים את השימוש שלהם באמצעי תחבורה רק בגלל שיש אופציה מהירה או זולה יותר- אלא ממשיכים להשתמש באמצעי התחבורה אליהם הם רגילים.
 • אנשים רבים מתלוננים שעם התחלת הפעלת המטרונית, בוטלו קווי האוטובוס שיצאו מן הקריות והגיעו אל מרכזית המפרץ. בשל כך, מספר המעברים הנדרש לביצוע נסיעות גדל, מה שמסב חוסר נוחות לנוסעים. כמו כן, בחלק גדול ממסלול המטרונית, המסלול הוא בלעדי לה, בעוד נסיעות תחבורה ציבורית מקבילות מתבצעות בנתיב הנסיעה הרגיל המשותף עם רכב פרטי. אם זאת זו בעצם השיטה של תחבורת מעברים: ריכוז קווים מאספים אל מספר קטן של קווים מרכזיים בתדירות, קיבולת ומהירות גבוהה. בגלל ביטול הקווים הקודמים יש ריכוז גדול של נוסעים בקווים האלה וזה מאפשר להפעיל פחות קווים ולהעביר יותר אנשים בפחות זמן. המטרונית היא אוטובוס רב קיבולת כלומר נכנסים בה יותר אנשים מאשר באוטובוס. אם יתנו גם לאוטובוסים רגילים לנסוע בנתיבי המטרונית המהירות תפחת בגלל ריבוי אוטובוסים.
 • רציפי המטרונית חשופים ברובם לשמיים, דבר היוצר קושי ברכישת ובתיקוף כרטיסים בימים גשומים ובימים חמים.
 • קו 1 במטרונית כבר מקבל העדפות ברמזורים אך 2 האחרים עדיין לא, דבר המעכב את הנסיעה.
 • לא ניתן לתקף נסיעה בכרטיס הרב קו בתוך המטרונית עצמה, אלא יש לבצע זאת במכונות מחוץ למטרונית, אף שטכנית ניתן להתקין במטרוניות מכשירי תיקוף.

נסיונות לפתור את בעיות המטרונית

 • עיריית קריית אתא מבטיחה שתקים נת"צ שיאפשר לעקוף את הפקקים בדרך ביאליק ובצומת אתא, כבר משנת 2013. במסלול הישן המטרונית עברה קודם בדרך ביאליק אחרי זה דרך עוקף קריות ואז בדרך חיפה עד צומת אתא, כאשר את כל הקטע הזה היא עברה ללא נת"צ ועמדה בפקקים. לפי המסלול החדש היא אמורה לנסוע בדרך ביאליק אחר כך לפנות לכביש החוף בצומת הצריף ולהגיע כך לצומת אתא, כאשר את כל הדרך היא אמורה לנסוע בנת"צ. המסלול החדש אמור לאפשר לאנשים מקרית אתא להגיע למקומות שונים כמו אורט ביאליק ללא החלפת קו מטרונית ואמורים להתווסף בו תחנות חדשות. בינואר 2019 התחילה המטרונית לנסוע בנתיב התחבורה הציבורית בדרך ביאליק, אבל היא עדיין לא מגיעה לצומת הצריף אלה נוסעת במסלות הישן: בעוקף הקריות ובדרך חיפה עד צומת אתא כאשר מרגע שהיא פונה לעוקף הקריות היא נוסעת ללא נת"צ. התחנות החדשות עדיין לא נפתחו. כלומר, נפתר חלק מהבעיה.
 • עיריית חיפה מתכננת לעשות קו נוסף של המטרונית על ראש הכרמל בציר המוריה הסובל מפקקים‏[20].
 • כבר התחילה בניית הנתיב הנוסף לנשר. קו זה יפעל מצומת יגור, דרך ציר בר יהודה בנשר ועד לרחוב הנביאים בשכונת הדר בחיפה. הוא נועד לתת תחבורה ציבורית ברמת שירות גבוהה לתושבי העיר נשר, חיבור לערים חיפה ונשר, וכן ליישובים בפריפריה של מטרופולין חיפה דרך מסוף תחבורתי שיתוכנן באזור מחלף יגור. הקו צפוי להחליף את קו האוטובוס הנוכחי לאורך הציר (111) ולקצר משמעותית את זמן הנסיעה באמצעות נתיב תחבורה ציבורית לאורך 7.2 קילומטרים. תדירות הקו בשעות השיא תהיה 7.5 דקות, וצפויים להשתמש בו יותר ממיליון נוסעים בשנה. תחנות הקו ימוקמו בסמוך לאזורים מרכזיים. עלות הפרויקט הכוללת היא כ-450 מליון שקל, ובמסגרתו יוקמו חניון "חנה וסע" בתחנת הקצה הממוקמת בצומת יגור וחניונים נוספים לאורך הציר. עבודות התשתית יימשכו כשלוש שנים עד להפעלה מלאה של הקו החדש. מנכ"ל חברת "יפה נוף" המבצעת את הפרויקט טוען שהקו אמור לגרום לעשרות אלפי תושבים לוותר על הנסיעה ברכב פרטי‏[21].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ תמי מאור המטרונית מסכמת שנה עם כ-30,000,000 נסיעות 01 ליוני 2015, Local
 2. ^ אחיה ראב"ד מטרונית בחיפה מהירה משמעותית מאוטובוס בת"א 19.05.2015, ויינט
 3. ^ אודי עציון המטרונית שוב מצטיינת, ומי המפתיעה? 24.12.2017
 4. ^ הנתונים מהאתר של חברת 'יפה נו'ף אשר ניתנו בזמן בניית המטרונית, שונים לגבי מספר התחנות בקווים ולגבי זמן הנסיעה, מהנתונים באתר חברת "דן" והנתונים באתר חברת דן, שונים מהנתונים שהיא נתנה לדה מרקר, נכון לראשון בינואר 2017 לאחר נתינת ההעדפה ברמזורים. מכיון שחברת דן מדברת על מה שקורה בהווה ולא על נתונים משוערים כאן אנו כותבים את הנתונים המעודכנים ביותר שלה. לעומת זאת היא לא נותנת נתונים על אורך הקווים והם לקוחים מהאתר של חברת יפה נוף
 5. ^ דן בצפון קווים ומסלולים
 6. ^ יפה נוף המטרונית
 7. ^ אורן דורי אחרי שנים של עיכוב: נוסעי המטרונית בחיפה יזכו לעדיפות בכל הרמזורים 09.08.2017, The Marker
 8. ^ דן בצפון לוח תדירויות המטרוניות ספטמבר 2018
 9. ^ אורן דורי אחרי שנים של עיכוב: נוסעי המטרונית בחיפה יזכו לעדיפות בכל הרמזורים 09.08.2017, The Marker
 10. ^ דניאל שמיל דו"ח הכנסת על התחבורה הציבורית: משלמים פחות, מקבלים פחות 08.09.2014, דה מרקר
 11. ^ ויקיפדיה מטרונית - הציוד הנייד
 12. ^ תמי מאור המטרונית מסכמת שנה עם כ-30,000,000 נסיעות 01 ליוני 2015, Local
 13. ^ אחיה ראב"ד מטרונית בחיפה מהירה משמעותית מאוטובוס בת"א 19.05.2015, ויינט
 14. ^ אורן דורי משרד התחבורה הציג זינוק בשימוש בתחבורה הציבורית – אבל המציאות בשטח שונה 28.02.2018, דה מרקר
 15. ^ ויקיפדיה התנוונות מרכזים עירוניים
 16. ^ ויקיפדיהמטרונית - קווי המטרונית
 17. ^ אילנה קוריאל וירון דרוקמן עיריית חיפה מקבלת עשרות מיליונים מהמפעלים המזהמים 18 לאפריל 2016, ויינט
 18. ^ לפי חישוב של תוכנת המפות של גוגל
 19. ^ בהנחה של מהירות רכיבה גבוה פי 3 ממהירות הליכה
 20. ^ יגאל חי הפרויקט: מנהרה למטרונית מחורב לכיכר ספר
 21. ^ אודיה שווץ החלו העבודות להקמת קו מטרונית נשר 18.03.2018, רדיו חיפה, 107.5 FM