אזבסט

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אזבסט (מיוונית: אַ - "לא" ו-זבֵסט - "בעיר". כלומר, "לא בעיר") הוא שם לקבוצה של חומרים סיביים שמקורם בסלעים הבנויים ממינרלים סיליקטיים של מגנזיום ו/או ברזל הידרידי. האזבסט נוצר בטבע במספר צורות, ונכרה על ידי האדם מסלעי אזבסט לשם שימושים שונים.

עמידות האזבסט לאש, חום ומים נוצלה מזה אלפי שנים למספר נרחב של מטרות. סיבי האזבסט שימשו כאריג לבגדי קבורה בתקופת מצרים העתיקה וגם למפת השולחן של קרל הגדול כאשר, לפי האגדה, קרל זרק את מפתו לתוך האש כדי לנקותה.

כאשר האזבסט משמש להגנה כנגד אש וחום, סיבי האזבסט לרוב מעורבבים עם בטון או משולבים בסיבי בד. האזבסט משמש לרוב במנגנוני בלמים ברכבים וגם בסוגי אטמים בגלל עמידותו לחום. מסיבי האזבסט מייצרים גם בידוד לחוטי חשמל. אזבסט משמש בין השאר לייצור בגדים חסיני-אש. בעבר הוא שימש למגוון מוצרי בנייה שונים, משום שהוא אינו חדיר למים, אינו מוליך חשמל ומבודד חום היטב.

בשנות החמישים של המאה ה-20, עם העלייה הגדולה לישראל, נעשה שימוש רב באזבסט מעורב בבטון לבניין בשל חוזקו, תכונותיו ומחירו הזול. שיכונים אלו זכו לכינוי "אזבסטונים" בפי הציבור.

השפעות בריאותיות של אזבסט

מסרטן וודאי
GHS carcinogen sign.png


למרות תכונותיו המועילות הרבות, סוגים רבים של סיבי אזבסט אשר נשברו לפיסות קטנות, פולטים "אבק אזבסט". שאיפה של חלקיקי האבק הקטנים אל תוך הריאות גורמת למחלות ריאה הכוללות את מחלת האזבסטוזיס, סרטן הריאה. בנוסף האזבסט על צורותיו השונות (לרבות אמוזיט, אקטינוליט, אנטופיליט, קריזוטייל, קרוקידוליט וטרמוליט), אזבסט גורם למחלות סרטן נוספות והוא נחשב לגורם מסרטן מוכר בקרב בני אדם.

תוכנית של ארגון הבריאות העולמי, International Programme on Chemical Safety, הגדירה את האזבסט בתוך אחד מתוך עשר כימיקלים וקבוצות כימיקלים שמהווים את הסיכון הגבוה ביותר מבחינת בריאות הציבור.[1]

אזבסט בישראל

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב - זיהום אזבסט בנהריה

מסיבות אלה, שימושיו הרבים של האזבסט בתעשייה ובבנייה נאסרו במדינות רבות כולל במדינת ישראל. בשנים האחרונות מסולקים לוחות האזבסט מבתי ספר, ממחנות צבא וממקומות נוספים בהם נעשה בו שימוש רב בעבר. פיסות שלמות של אזבסט אינן מהוות סכנה אלא רק שבירה של לוחות הגורמת להיווצרות אבק אזבסט. מסיבה זו יש צורך בפיקוח ובציוד מתאים בעת סילוק לוחות אזבסט.

בנהריה, נחשפו התושבים במשך עשרות שנים לזיהום אזבסט כתוצאה מחשיפה לאבק אזבסט שנפלט ממפעל "איתנית" לייצור אזבסט. המפעל נסגר בשנת 2000, ומכר את שאריות האזבסט לתושבי העיר. התושבים השתמשו בחומר להקמת מבנים, ריצוף שבילים ועוד. על פי הערכה, נכון לשנת 2008 פזורים בגליל המערבי ונהריה במיוחד בנהריה בין 70 ל-150 אלף מטרים מעוקבים של אזבסט, והחשיפה של תושבים לאבק אזבסט באיזור נמשכת. בשנת 2008 פרסם משרד הבריאות כי שיעור התחלואה בסרטן ריאות בקרב תושבי נהריה שנחשפו לאזבסט בהיקף גבוה פי 10 מהממוצע הארצי, כאשר מספר החולים במחלה באיזור עומד על כ-5,000 אנשים[2].

קישורים חיצוניים

הבהרה: המידע באקו-ויקי נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי