הודעה לכל משתמשי אקו-ויקי: גרסת התוכנה שודרגה למדיה ויקי גרסה 1.35.

אקולוגיה אנושית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אקולוגיה אנושית (Human Ecology) הוא תחום מחקר אינטרדיסציפלינרי של הקשרים בין בני אדם לבין הסביבות הטבעיות, החברתיות והמלאכותיות שלהן. ניתן להסתכל על תחום זה כעל תת תחום של חקר האקולוגיה שמוקדש למין בודד - המין האנושי.

מושגים

הרבה מושגים באקולוגיה אנושית באים מתוך תחום האקולוגיה

  • קשרי גומלין - המושג היסודי ביותר באקולוגיה אנושית, בא מאקולוגיה הוא המושג של קשרי גומלין (interaction). הרעיון שגורם אחד משפיע על ומושפע מגורמים אחרים במערכת. זהו הבסיס לכל שאר הניתוח. קשרי גומלין הם פונקציה של גודל המערכת (סקאלה), והם מושפעים גם ממגוון המינים ומסיבוכיות.
  • רמות אינטגרציה (Levels of integration) הוא מושג שיישויות מאורגנות ברמות של סקאלות שונות, שמשמשות בעיקר לשם צרכי ניתוח. לדוגמה רמות של מולקולה, תא, יצור חי בודד, משפחה, קהילה, אוכלוסייה, הביוספרה כולה והייקום.
  • אקולוגיה אנושית מרחיבה את הניתוח הפונקציונלי מתוך האקולוגיה אל תוך המחשבה האנושית. התפיסה של אנשים אודות עולם מסובך היא תוצאה של היכולת שלהם לתפוס מושגים שנמצאים מעבר להכרה המיידית, הן במרחב והן בזמן. מושג זה מובע באמרה הסביבתנית הפופולרית "חשוב עולמי, פעל מקומי". יתרה מזאת, הקונספט של קהילה נובע לא רק מהמיקום הפיזי שלהם, אלא גם מהחיבור הנפשי ורגשי שלהם.
  • מגוון ויציבות הם נושאים מתמשכים באקולוגיה. מחקר עדכני מראה כי מערכות אקולוגיות הן פחות יציבות ממה שהן נחשבו בעבר, וכי רבגוניות גבוהה לא מתרגמת תמיד ליציבות גבוהה. דבר זה לא תמיד יושם לגבי אקולוגיה אנושית.
  • ניתוח מערכתי (systems analysis) הוא דרך אחת להבנת האקולוגיה האנושית. עם זאת הרבה נושאים הם סבוכים יותר, וחשוב להבין כי ניתוח מערכתי הוא רק צורה אחת של ההבנה שלהם וגם זאת בצורה מופשטת למדי. רוב המערכות אינן סגורות ולכן דורשות פישוט לצורכי מחקר.
  • מחקר מרחבי (Spatial analysis) הוא דבר חיוני לחקר האקולוגיה האנושית בגלל שבעיות רבות הקשורות ביחסים בין בני אדם ובין בני אדם לסביבתם הן בעלות אופי פיזי.
  • נקודת מבט הוליסטית היא חשובה לחקר האקולוגיה האנושית בגלל שמקובל להניח שכאשר מסתכלים על מערכת כמכלול הדבר מעניק תובנות נוספות על תפקודה.
  • עבודה מולטידיספלינרית וטראנסדיסציפלינרית הכוללת מחקרים ומושגים מתחומים שונים הנוגעים לקשרי גומלין פיזיים, חברתיים או נפשיים.


קישורים חיצוניים