ג'ימי קריקון

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ד"ר ג'ימי (ג'אמס, חיים) קריקון (1933-2013) היה ביולוג פיטופתולוג (חוקר מחלות צמחים) שפעל בנגב ופעיל סביבתי מאזור חיפה, ממקימי הקואליציה לבריאות הציבור שפעל רבות להקטנת זיהום האוויר במפרץ חיפה ולהעלאת המודעות לקשר בין תחלואה בסרטן ובמחלות נוספות לבין חשיפה לזיהום אוויר.

ילדות ולימודים

קריקון נולד בשנת 1932 בהוואנה קובה, ועבר עם משפחתו בגיל 11 לארצות הברית. הוא שירת במשך שנתיים בצבא ארצות הברית. לאחר מכן החל ללמוד באוניברסיטת קורנל, במדינת ניו-יורק. הוא סיים את לימודי התואר ראשון בשנת 1959. את תואר שני קיבל ב- 1963, והתמחה בנושא הגנת הצומח.

קריירה אקדמית

לאחר סיום לימודי התואר השני, ב-1963, עלה קריקון לישראל. הוא התקבל כחוקר במחלקה לפיטופתולוגיה (חקר מחלות הצמחים) של התחנה לחקר החקלאות, כיום מינהל המחקר החקלאי, בתחנת הניסויים גילת. הוא התיישב עם משפחות בנגב.

עבודותיו הראשונות בישראל עסקו בהכרת גידולי הנגב ומחלותיהם, בעיקר בקשרים בין צמחים לבין פטריות. בשנת 1983 הוא הגיש עבודת דוקטורט בנושא. תחומי מחקריו העיקריים היו הביולוגיה של פטריות קרקע, הדברתן והשבחת זנים עמידים להן.

ד"ר קריקון ועמיתיו זכו בשלושה פרסים ע"ש א.ז.כהן על תרומתם להגנת הצומח. ד"ר קריקון לימד במכללת הנגב ובאוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע. הוא פרסם עשרות מאמרים מקצועיים בספרות הבינלאומית. הוא פרש לגמלאות בשנת 1994.

כפי שסיפר מאוחר יותר "עבדתי שלושים שנה כחוקר מחלות צמחים. ההשראה של הרבה דברים שאני עושה היום באה משם. כימיה, קרקע, זיהום. בעיקר התעסקתי בהוצאת חומרי הדברה מהאוכל שלנו".

פעילות סביבתית להפחתת זיהום אוויר במפרץ חיפה

לאחר הפרישה לגמלאות עבר ד"ר קריקון לחיפה. בשנת 2001 הקים יחד עם סטיבן גרנט, דוקטור לכימיה פיזיקלית, את ארגון הקואליציה לבריאות הציבור: "זה התחיל בשכונת נווה גנים שבקריית מוצקין, מפעולה שכונתית נגד מפעל קליל. אז התחלתי לחקור ולהבין את הנושא של זיהום האוויר, והקמנו גוף של קבוצות וארגונים מצפון מערב הגליל. גם לגרנט וגם לי יש אינטרס כי יש לנו נכדים פה באזור".

ד"ר קריקון היה מהראשונים לאסוף, לנתח ולחשוף את ההשפעה של זיהום האוויר הנגרם מתעשייה, על תחלואה עודפת באזור חיפה. ופעל בהתנדבות בנושא. במשך מספר שנים הוא כיהן כיו"ר הקואליציה לבריאות הציבור.

בשנת 2015 נחשף כי בשנת 2001 ד"ר ג'ימי קריקון, גילה כי משרד הבריאות מסתיר נתוני מחקר על מיפוי גאוגרפי של מחלות סרטן בישראל. המאבק שלו הביא לפרסום המחקר לראשונה ובו מובילות נפות חיפה ועכו את מפת תחלואת הסרטן בעודפי תחלואה של 21%-15%. [1]

על פעילות זו זכה קריקון בפרס "מגן שר הבריאות" בשנת 2010 על ידי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, וזו הפעם הראשונה שמגן זה ניתן לפעיל סביבתי. לקראת קבלת האות אמר ד"ר קריקון כי הוא מודאג מרמת זיהום האוויר שיש היום ומכך שהרשויות לא עושות די להפחתתו.

במאי 2013 נסגרה הקואליציה לבריאות הציבור עקב העדר תרומות מספיקות.[1] מספר חודשים מאוחר יותר, ב-4 ביולי 2013, נפטר ד"ר קריקון.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ מנהל רמב"ם: זינוק בחולי הסרטן בעשור האחרון אחיה ראב"ד וירון קלנר,ynet 15.04.2015