טביעת רגל פחמנית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

טביעת רגל פחמנית (באנגלית: Carbon Footprint) היא סך פליטות של גזי חממה התורמים להתחממות גלובלית (דרך פליטה ישירה או דרך שימושי קרקע) שנגרמים על ידי פירמה, אירוע, מוצר, מדינה או אדם. גזי חממה נפלטים במהלך שימוש בדלק מחצבי לתחבורה, בזמן ייצור חשמל, בירוא יערות, וכן בייצור ובצריכה של מזון, חומרי גלם, עץ, בתים, כבישים ומוצרים ושירותים נוספים. לשם פשטות הדיווח ויכולת השוואה לרוב טביעת הרגל הפחמנית נמדדת ביחידות של כמות הפחמן דו חמצני האקוויוולנטית לגודל ולחוזק של גז החממה שנפלט.

מדדים לקיימותGreen foot print.png

מקור השם "טביעת רגל פחמנית" נובע מהמושג טביעת רגל אקולוגית. טביעת רגל פחמנית מהווה חלק מהחישוב של טביעת הרגל האקולוגית וכן חלק מניתוח מחזור חיים של מוצרים ופעילויות.

כאשר יודעים את טביעת הרגל הפחמנית של אדם, ארגון או מדינה, ניתן לבנות תוכנית להפחתה של כמות הפליטות. על ידי שינויים טכנולוגיים, שינויים בבחירת הצרכנים, שינוי התמריצים הכלכליים על ידי שינוי המיסוי והסבסוד או על ידי חקיקה ועוד.

ביולי 2011 אמור להתחיל ניסוי בצרפת שאמור להתפשט למדינות אירופאיות נוספות. והחל מיולי 2012 צפוי כי תהיה חובה על יצרנים המעוניינים לייצא למדינות אלה לציין על המוצרים שלהם את טביעת הרגל הפחמנית של המוצר. בנוסף היצרנים יחויבו לציין על המוצר מדדי השפעה נוספים הרלוונטיים לתעשייה כמו כמות האשפה שנוצרה במהלך הייצור או השפעה על מגוון מינים. מטרת החוקים היא לגרום לשקיפות גדולה יותר של תהליך הייצור ולאפשר לצרכנים לבחור במוצרים בעלי השפעה נמוכה יותר על שינויי האקלים, דבר זה אמור בהמשך לעודד את היצרנים לחפש חלופות פחות מזהמות [1].

ראו גם

קישורים חיצוניים

שינויי אקלים והתחממות עולמית

רקע מדעי להתחממות עולמית: קלימטולוגיה - מחזור הפחמן - שיווי משקל - שוק האנרגיה העולמי - דלק מחצבי - תהליך ארוך טווח - תהליך בלתי הפיך - התחממות עולמית - שינויי אקלים - אפקט החממה - גזי חממה - גרף מקל ההוקי - החמצת אוקיינוסים - עמעום עולמי - מודל אקלימי - הפתעה אקלימית - התקררות עולמית - טביעת רגל פחמנית - פוטנציאל התחממות עולמית

התחממות עולמית

השפעות של שינויי אקלים: המסת קרחונים ושלגים, עליית מפלס פני הים, השפעה על סופות, השפעה על בצורות ומידבור, השפעות כלכליות של התחממות עולמית - שינוי אקלים וחקלאות - פליטים סביבתיים - ההתיישבות הנורווגית בגרינלנד - השערת מדיאה -השפעות ההתחממות העולמית על המזרח התיכון - רקע סביבתי חברתי למלחמת האזרחים בסוריה - שינויי אקלים בישראל - הנה זה בא (ספר)

מדיניות אקלים: המחלוקת על התחממות עולמית - הפנל הבין-ממשלתי לשינוי האקלים - פרוטוקול קיוטו - דו"ח שטרן - ועידת האקלים בפריז - אמת מטרידה (סרט) - הכחשת שינויי האקלים - התרמית הגדולה של ההתחממות העולמית (סרט) - התחממות העולמית - מורה נבוכים

טכנולוגיה, כלים, ותחומי התמודדות: ‏מצעד האקלים - אנרגיה מתחדשת - חסכון אנרגטי - התייעלות אנרגטית - תחבורה בת קיימא - עירוניות מתחדשת - בנייה ירוקה - השפעות סביבתיות של מזון מהחי - שימושי קרקע - חקלאות בת קיימא - צמיחה כלכלית - I=PAT - פשטות מרצון - גידול אוכלוסין - כלכלה בת קיימא - זה משנה הכל