כלכלה בודהיסטית - פרק 1

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הבעיה של ההתמחות

כלכלה בודהיסטית, דרך אמצע עבור השוק מאת וון פ.א. פאייוטו

בדיון על כלכלה בודהיסטית, השאלה הראשונה שעולה היא האם קיים בכלל דבר כזה, או אפילו האם דבר כזה הוא אפשרי. הדימוי של הנזיר הבודהיסטי ההולך בשלווה בדרכו לא עולה באופן מיידי אצל רוב האנשים בהקשר של פעילות כלכלית. גורדי שחקים, מרכזי קניות ושוק המניות יתאימו יותר. כרגע, הכלכלה שאליה אנו רגילים היא הכלכלה המערבית.

כשאנו מדברים על כלכלה, או על נושאים הקשורים אליה, אנו משתמשים באוצר מילים מערבי, ואנו חושבים במסגרת המחשבתית של התאוריה הכלכלית המערבית. קשה להימנע ממגבלות אלו, כשמדברים על כלכלה בודהיסטית. למעשה, אנו עלולים למצוא את עצמנו דנים בבודהיזם בשפה ובמונחים של הכלכלה המערבית. למרות זאת, במהלך ספר זה, אני מקווה לפחות לתת חלק מנקודות המבט הבודהיסטיות על דברים שניתן להשתמש בהם בכלכלה.

אחד הראשונים לכלול את התורות הבודהיסטיות עם כלכלה (ולמעשה לטבוע את המונח כלכלה בודהיסטית) היה פרידריך שומכר בספרו קטן זה יפה. במאמר שלו על כלכלה בודהיסטית, מר שומכר מתבונן בלימוד הבודהיסטי של הדרך המתומנת הנאצלה, כדי להסביר את הטיעון שלו. הוא טוען שהכללת הגורם של פרנסה נאותה בדרך המתומנת הנאצלה, במילים אחרות בדרך החיים הבודהיסטית, מצביעה על הצורך בכלכלה בודהיסטית, זו היא נקודת המוצא של מר שומכר.