כשלי קיימות בספרות מדע בדיוני

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בספרות מדע בדיוני מתוארים לעיתים מקרים של כשלי קיימות כלומר מצבים שבהם כוכב לכת שלם או חברה שלמה עוברים הכחדה, או מקרים שבהם ציוויליזציה שלמה עוברת התמוטטות. תיאורים אלה יכולים להיות שימושיים בזיהוי מוקדם של אתגרי קיימות וסביבתנות בחברה.

דוגמאות:

  • הספר "ככלות העשב" מתאר מצב של רעב המוני והתמוטטות חברתית נרחבת עקב מחלה חקלאית הפוגעת ב-3 סוגי הדגנים שחיוניים לשוק המזון העולמי - חיטה, אורז ותירס. הרעב גורר מהומות חברתיות והתמוטטות, נוצרים מרכזים חקלאיים בודדים ששורדים תודות לגידול של תפוחי אדמה.
  • "פטיש השטן" מתאר התמוטטות של החברה האנושית בכדור הארץ עקב פגיעת שביט. השביט גדול מספיק כדי לגרום רעידות אדמה וגלי צונאמי ענקיים שפוגעים באזורי החוף לדוגמה פגיעה בקליפורניה. עקב גלובליזציה כלכלית גם אזורים שלא נפגעו ישירות מהשביט נפגעים בצורה קשה עקב התמוטטות כלכלית. דבר זה מדגים את המתח הקיים בין יעילות כלכלית והתמחות לבין חוסן.
  • הספר "עריסת חתול" של קורט וונגוט מדגים את הקושי להתמודד תהליך בלתי הפיך עם השלכות טכנולוגיות לא צפויות של המצאות טכנולוגיות. הספר מתאר הכחדה של כלל החיים בכדור הארץ, כולל הכחדה של כלל האנושות עקב פיתוח של "קרח תשע" - מוצר שגורם לקפיאה מהירה של מים לקרח במבנה מיוחד. תהליך קרח אוטו-קטליטי שמחזק את עצמו - קרח תשע שנוגע במים הופך אותם לקרח תשע. המקור להמצאה היא רצון להקל על חיילי מארינס כשהם מדשדשים בביצות. לקראת סוף הספר קרח תשע נוגע במי האוקיינוס וגורם לכך שכל המים בכוכב הופכים לגוש קרח אחד.
  • הספר גלפוגס של קורט וונגוט מתאר סיכונים לאנושות עקב נשק ביולוגי. הנשק גורם לעקרות של כלל האוכלוסייה האנושית וגורם להכחדה שלה בתוך דור אחד. השורדים היחידים הם קבוצה קטנה של אנשים באיי גלפגוס שמבודדים משאר האנושות. בהמשך גם הם נכחדים.
  • הספר יתומי השמיים של היינלין מתאר אנשים בתוך ספינת חלל ששוכחים שהם בתוך ספינה עקב מסע אורך והרג של הצוות המקורי.
  • סדרת המוסד השמיימי של אייזיק אסימוב מתארת התמוטטות חברתית-כלכלית של חברה אנושית מתקדמת שיושבת באלפי כוכבים שונים. תהליכים של שחיתות שלטונית גורמים לאובדן ידע טכנולוגי וחברתי. גיבור הספר הראשון - "הארי סלדון" מזהה תהליך ארוך טווח של התמוטטות אבל הוא יודע שיש לו פחות מידי זמן כדי למנוע התמוטטות חברתית. במקום זאת הוא מקדם שני מוסדות שתפקידם הוא לכוון את ההיסטוריה האנושית כך שהמשבר שיתרחש יהיה פחות חמור ופחות ארוך - משבר של כמה מאות שנים במקום משבר של כמה אלפי שנים. הספר מתאר בעיות של התמד סביבתי או התמד חברתי - גם אם מזהים בעיה חברתית אין בהכרח מספיק זמן ומשאבים כדי להתמודד איתה בזמן.
  • הספר "מסעות טף" מתאר סוחר שמשתלט על ספינה חייזרית מחוכמת. אחד הכוכבים שטף עוזר להם הוא ציוויליזציה מתקדמת אבל כזו הסובלת מגידול אוכלוסין מהיר. השלטון בכוכב נמנע מלהתמודד עם הבעיה עקב טאבו חברתי חזק שגורס שהגידול הזה הוא בלתי נמנע ודבר טוב. למרות המאמצים החוזרים של טף בסופו של דבר הכוכב עובר בעיות חברתיות קשות עקב דבר זה.
  • הספר 1984 מתאר חברה הנשלטת בצורה טוטליטרית על ידי משטר אימים של פחד ושקרים. 3 ממשלות ענק נמצאות בקרב מתמיד זו עם זו, והן מפעילות שליטה הדוקה על המחשבות והפעילות של האוכלוסייה.
  • הספר עולם חדש מופלא מתאר חברה שנשלטת על ידי אליטה כלכלית פוליטית שדואגת לסמם את רוב האוכלוסייה. בניגוד ל-1984 השליטה מושגת לא על ידי פחד אלא בעיקר על ידי כלכלת התמכרות.
  • בספר "ששת" של היינלין כדור הארץ עובר ניוון חברתי ומתדרדר למשטרים עריצים.

ראו גם