ליה אטינגר

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ליה אטינגר היא מנהלת אקדמית במרכז השל לקיימות ועמיתה בכירה במכון שחרית לפוליטיקה חדשה. כמו כן היא מלמדת קיימות באוניברסיטת תל אביב. אטינגר היא בעלת תואר דוקטור בביולוגיה מהאוניברסיטה העברית. עבודת הדוקטורט שלה ומחקר הפוסט-דוקטורט באוניברסיטת ברקלי ובאוניברסיטה העברית עסקו באבולוציה ובפילוסופיה של הביולוגיה. את נושא הקיימות החלה אטינגר ללמוד ולחקור באופן אוטודידקטי לפני כשלושים שנה, ומאז היא עוסקת בהנגשת הידע ובחיבורים שבין מדע, חברה, כלכלה ותרבות. אטינגר היא בוגרת מחזור ג' בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית, והיתה גם בין המייסדים של העמותה לכלכלה בת קיימא.

רעיונות

אטינגר עוסקת בתחומים כמו תרבות בת קיימא היא מדגישה כי ההיסטוריה האנושית של אלפי השנים האחרונות היא מדהימה, בזכות החקלאות בני האדם יכלו להגיע להישגים עצומים - במדע, בתרבות, באומנות וכו'. הישגים אלו התאפשרו בזכות היכולת של שיתוף פעולה. דבר זה מוצנע כיום לאור התרבות של עשרות השנים האחרונות שמדגישה את הערך של תחרות ושל אנוכיות. לכאורה כל ההישגים נובעים מתחרות בשוק והיות ואנשים אחרים הם אנוכיים עלינו להתאגד יחד עם אנשים דומים לנו במדינות כדי שלא יהרגו אותנו. לתחרות יש חשיבות, היא חלק מהסיפור של ההצלחה, אבל היא לא כל הסיפור. [1]

אטינגר טוענת כי אחת השאלות החשובות שלנו היא איך אנחנו יוצרים ערוצים ומבנים חברתיים שבהם בני אדם יכולים לשתף פעולה? יש לא מעט מבנים כאלה, אבל חלק מהם נהרסים באמצעות הכלכלה.

יש אנשים החוששים כי כל התערבות בשוק פירושה כלכלה כמו שהונהגה בברית המועצות, וכי התערבות בשוק בהכרח פירושה פגיעה בחופש. אטינגר טוענת כי כדי שיהיה חופש לאנשים צריך קודם כל תנאים בסיסיים כמו מזון, בריאות, דיור וכו'. לדבריה, יצרנו מערכת שדומה מאד למשחק המונופול. בסוף המשחק יש מישהו מיליונר אבל הכלכלה עצמה לא מתפקדת - אין מי שיקנה את המוצרים שלו. לפי אטינגר פערים ענקיים בין מיליארדים לבין אנשים אחרים פוגעת בדמוקרטיה. הן ברמה עולמית והן ברמה לאומית. אנשים מדמיינים כאילו השדה הכלכלי הוא שדה משחקים, אבל אם נשווה את השדה הכלכלי לשדה משחק כדורגל למשל - זהו שדה שבו יש מדרון תלול וקבוצה אחת נמצאת בירידה והשנייה בעליה - מי שיורד במדרון קל לו הרבה יותר וסיכוייו לנצח גבוהים יותר.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.