מדרגות אופניים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מדרגות אופניים מודרניות בכניסה לחניון אופניים בהולנד.

מדרגות אופניים (באנגלית: Bicycle stairway) הן מדרגות להולכי רגל שיש בהן גם פתרון להעלאה או הורדה של אופניים - בדרך כלל על ידי תעלה או מסילה שמאפשרת להוליך את האופניים במעלה או במורד המדרגות.

המסילה עצמה קרויה בשמות שונים כמו כבש גלגול או רמפת גלגול (Wheeling ramp), רמפת דחיפה, מסילת האופניים. אין גודל מחייב של הרמפה אבל היא צריכה לאפשר שימוש במגוון של גלגלים וצמיגים בלי תקיעה או עיקום של גלגלים ובלי גרימת תקרים לצמיגים. תפקיד התעלה להקל על הולכה של האופניים במעלה או במורד המדרגות. כמו כן הרמפה צריכה להיות בטוחה ביחס להולכי רגל שלא יפלו או יחליקו בגלל. צורות התעלה הן בדרך כלל בצורה של האות U או V או בצורה של ח' הפוכה.

השימוש במדרגות אופניים נפוץ בתחנות רכבת, בכניסה לחניות אופניים במיוחד באירופה. בהולנד יש מדרגות אופניים רבות גם בבתי מגורים.

סוגים של רמפות במדרגות אופניים

ישנן סוגים שונים של רמפות אופניים:

  • מדרגות שממולאות בבטון - זה סוג יציב, בטוח וקל לשימוש. אפשר לחספס את הבטון כדי לספק אחיזה כדי שהרמפה לא תהפוך חלקלקה אם נרטבה. המסילה עצמה יכולה להיות עם חתך ישר או עם תעלה בצורה של V או U. החיסרון של סוג זה של תשתית הוא שהוא קבוע ואם לדוגמה מזיזים את חניית האופניים לא ניתן להזיז אותה. כמו כן פתרון זה יכול להיות יקר יותר.
  • מסילות מתכת - קל להתאים רמפה כזו למדרגות קיימות ואם יש צורך גם להזיז אותה. פרופיל מתאים של המסילה מספק תפיסה חזקה לגלגלי האופניים. חסרון - פחות יציב מרמפת בטון, עלול להיות חלקלק יותר במזג אוויר גשום. יש להשתמש במתכת חזקה (פלדה) כדי למנוע עיוותים של המסילה עקב וונדליזם ושימוש יומיומי.
  • תעלות גלגלים ממתכת (Wheel channels) - גם סוג זה קל להתאמה במדרגות קיימות ולהזזה במקרה הצורך. התעלה היא צרה וחסכונית יותר במקום (מאלצת את הגלגל להיות ישר) ולכן מתאימה למדרגות עם מעט מרחב. החסרונות הן בדומה למסילות מתכת רגילות, ובנוסף קצת יותר קשה להשתמש במסילה כי צריך להוביל את הגלגל בצורה מדוייקת יותר לפתח התעלה. צמיגים רחבים עלולים להיתקע בצדדים.

נקודות בעיצוב של מדרגות אופניים

  • קל יותר לרדת במדרגות אופניים מאשר לעלות אופניים במעלה התעלה. רוב הרוכבים הם ימניים ולכן מעדיפים לעמוד מצד שמאל של האופניים כשהם דוחפים אותם. לכן מומלץ להתקין רמפות אופניים בצד הימני של המדרגות (ביחס לאדם שעולה במדרגות).
  • אם יש מספיק מקום עדיף להתקין שתי תעלות אחת מכל צד כדי שרוכבים יוכלו לבחור מה הצד שנוח להם.
  • כדאי למקם רמפות אופניים רחוק ככל האפשר מהקיר הצדדי או כל מכשול אחר. התקנה קרובה מידי תאלץ את הרוכב לקחת את האופניים על הצד ותאט את העליה או הירידה.
  • צריך להיות קל להבחין ברמפות כדי למנוע תאונות. ניתן לעשות זאת על ידי צבעים בהירים או צביעה של המדרכה הסמוכה.
  • כאשר יש אפשרות, כדאי להפריד את רמפות האופניים משאר המדרגות באמצעות מעקה.

מדרגות אופניים חשמליים

חברת Falco מבריטניה עיצבה סוג חדש של מדרגות אופניים. בתעלת הירידה יש מעין מעצור מגומי בתחילת התעלה דבר זה נועד להקל על רוכב כשהוא מכניס את האופניים לתעלה. בתעלת העלייה יש תעלה בתוך תעלה משולבת עם מנועה חשמלי, תעלה זו מעלה את האופניים בצורה חשמלית. פתרון זה יכול להיות מוצלח במיוחד למקומות שבהם יש כמות גדולה של מדרגות או שיפוע תלול. [1]

שימוש במדרגות אופניים בערים הרריות

כדי לאפשר תחבורת אופניים במקום עם שיפוע גדול ניתן לבחור במספר פתרונות - הפתרונות כוללים שימוש בתחבורה ציבורית להסעת האופניים במעלה, שימוש באופניים חשמליים, עיקוף של השיפוע דרך רחובות או שבילים מפותלים בעלי שיפוע מתון יותר. פתרון אחר הוא שימוש במעלית ציבורית, ופתרון נוסף הוא שימוש במעלית אופניים (מתקן ניסיוני דמוי רכבל). מדרגות אופניים מציעות דרך נוספת להתמודד עם שיפועים.

לרכיבה על אופניים יש יתרון אנרגטי על פני הליכה ברגל בגלל שימור של תנע. שימור זה מבוצע תודות לשילוב של גלגל ודרך חלקה יחסית. הרוכב משקיע אנרגיה רבה יותר בזמן התאוצה ולאחר מכן יכול לשמור על מהירות קבועה ללא השקעת אנרגיה נוספת. יתרון זה קיים במישור ובירידה אבל כאשר רוכב אופניים מגיע לעלייה עם שיפוע חד מידי היתרון הופך לחסרון - עליו להשקיע אנרגיה מתמדת גם כדי לעלות וגם כדי להתנגד לכוח המשיכה המושך אותו לאחור - הולך רגל יכול לבחור כל מהירות הליכה שנוחה לו, בעוד שרוכב אופניים צריך לשמור על מהירות מינימלית כדי לא לאבד שיווי משקל.

מדרגות אופניים הן פתרון הפוך לפתרון הנפוץ להתמודדות עם שיפועים - שהוא בדרך כלל שבילים מפותלים בעלי שיפוע נמוך יותר. במקום זאת מנסים למצוא דווקא מקומות בעלי שיפוע גבוה, במקומות אלה הרוכב יורד מהאופניים ומעלה אותם בתעלת האופניים, ובכך מנצל את היתרון של הולכי רגל בעליה לעומת אופניים. לאחר עליה קצרה ותלולה הרוכב יכול להמשיך לרכוב. מדרגות אופניים יכולים לסייע לפתרונות של הפרשי גבהים של עד כמה עשרות מטרים לדוגמה בתחנת הרכבת באוניברסיטת תל אביב, במדרגות שונות ברחבי ירושלים ועוד.

ראו גם

קישורים חיצוניים