מונית מעופפת

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מונית מעופפת (באנגלית: Flying Taxi) היא אמצעי תחבורה ציבורית אווירית קל ופוטנציאלי אשר נכון לשנת 2018 זמין לשימוש ניסיוני-בעיקרו בכמה מדינות ספורות כגון איחוד האמיריות הערביות ובעיקר בעיר דובאי במדינה זו.

מאפיינים

מונית מעופפת היא למעשה רחפן חשמלי מאויש (נהג ונוסעים), בעל תא מטען, הנע בתאוצה פרופלנטית (ייתכן שבעתיד ייתכנו סוגי תאוצה אחרים). סביר שעם התייעלות טכנולוגית של טכנולוגיות קליטה סולארית דגמים פרופלנטים יוכלו לנוע על אנרגיה סולרית בלבד.

הכלי מסייע קמעה להפחתת פקקי תנועה אם כי אין ספק שמדובר רק על חלק ממערך כולל של פיתרון לפקקי תנועה באזורים אורבניים בעולם המודרני ולא פיתרון יחידני.

ניתן לחנות מונית מעופפת על גגות מבנים רבים ובמקומות חנייה לא מסומנים או בשדות פתוחים (ולא בוציים) ובכך לחסוך בשטח טבעי לחניית מכוניות.

מגבלות קיימות

  • לא סביר שמוניות מעופפות ייכנסו לשימוש המוני בטרם יתווספו בציוד בקרה מתקדם (בדיקות תפקוד מנועים טרם המראה) וכן ציוד מילוט במקרה של כשל מנועים (מנוע ראשי ומנוע משני - רזרבי) כגון תיק ריחוף (Jetpack), מצנח ראשי ולפחות שני מצנחים רזרביים.
  • לא סביר שמוניות אוויריות יוכנסו לאזור אורבני מסוים מבלי לספק להן נתיבים אוויריים מוגדרים.

מחקר ופיתוח

למרות שחלק מן הדגמים הראשונים כללו פרופלורים נמוכים הקרובים לדלתות הכניסה והיציאה ולא מכוסים במכסה מעגלי המגמה כיום היא ליצור פרופלורים מכוסים וגבוהים הנמצאים מעל לגוף הרחפן עצמו בכדי למנוע מצבים מסכני חיים של חיתוך הגוף בסכנת מוות לאדם ולבעלי חיים.

נדרשות שיטות שונות לדאוג להרחיק בני אדם (בעיקר ילדים) ובעלי חיים (בעיקר בעלי כנף) מן הרחפן למנוע פציעתם ולהפוך הרחפנים לאקולוגיים.

עם התקדמות הטכנולוגיה סביר שיוחלפו הפרופלורים במחוללי-תנע מסוגים אחרים; שקטים יותר, אם כי נכון לשנת 2018 אין מנועים כאלה מחוץ למעבדות מחקר (ראו למשל RF -Resonant cavity thruster).

המחקר ההנדסי על פיתרון תחבורתי זה מתקדם במרץ וההשקעה בתחומו רבה.

ראו גם