מספיק זה מספיק (ספר)

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עטיפת הספר "מספיק זה מספיק"

מספיק זה מספיק (באנגלית: Enough Is Enough) הוא ספר עיון אודות כלכלת מצב יציב וכלכלה בת קיימא והדרכים להתקדם אליה, מאת רוב דיטז (Rob Dietz) וד"ר דן אוניל (Dan O’Neil) שיצא לאור בשנת 2013.

הספר מתמקד בתיאור חלופות ברורות למצב הקיים ואיננו מתמקד בביקורת על צמיחה כלכלית. הספר מתאר שורה של היבטים בחברה ובכלכלה כולל מימון, עסקים, אוכלוסין, תעסוקה ועוד ומתאר איך הדברים יכולים להראות אחרת. כל פרק מכוון על ידי שלוש שאלות שמסייעות לשמירה על מיקוד מעשי - מה אנחנו עושים כיום? מה אנחנו יכולים לעשות במקום זה? ואיך מגיעים מכאן לשם?

הספר "מספיק זה מספיק" מתמקד בבניית התשתיות למעבר לחברה שחיה במסגרת האמצעים שלה תוך התמקדות במטרות החברתיות הבאות: אושר, רווחה, בטחון כלכלי, בטחון תזונתי, בריאות, סביבה נקיה, קהילות חזקות, וכו'.

דיטז ואוניל מאמינים כי קווי המדיניות הבאים הם היסודות של כלכלת מצב יציב:

רקע - בעיות בצמיחה הכלכלית

יש מספר תחומים שבהם אנחנו נתקלים במכשולים הולכים וגדלים, כמו שינויי אקלים, פוריות האדמה, מגוון גנטי והכחדת מינים, מחזור החנקן. החמצת אוקיינוסים, החור באוזון ועוד. תחומים אלה מתוארים במחקר גבולות פלנטריים.

אנחנו דוחפים את הכלכלה מול הגבולות הסביבתיים אבל מה שיותר מפתיע שהמשך הצמיחה לא משפר את הרווחה במדינות העשירות. לדוגמה מאז שנות ה-50 ההכנסה בארצות הברית ובבריטניה גדלה פי 3, אבל האנשים לא מאושרים יותר.

אנחנו לא מקבלים מהצמיחה מה שמצפים. תוחלת החיים גדלה אבל בקצב מאט, רמת האושר נשארת במקום או אולי אפילו יורדת. כמו שהכלכלן שהמציא את התמ"ג, סיימון קוזנץ אמר - לא למדוד עם תמ"ג את השגשוג. תמ"ג מודד דברים טובים ורעים ביחד. אם יש יותר קניה של אופניים או השקעה בחינוך הוא עולה, אבל כך גם אם יש מלחמה, פשע, זיהום סביבתי גורמים לעליה שלו.

שתי בעיות יסודיות לכן של הצמיחה הכלכלית- נתקלת בבעיות סביבתיות וגם לא משפרת את איכות החיים של האנשים במדינות העשירות.

רקע על הכותבים

רוב דיטז גדל באטלנטה לאחר מכן עבד בתור כלכלן סביבתי אך לא שבע נחת מהכלים של כלכלה נאו-קלאסית לפתרון בעיות סביבתיות. לאחר מכן הוא עבר בתור מדען וגאוגרף מטעם ממשלת ארצות הברית לשימור מגוון מינים ובתי מחייה. לאחר מכן הוא הפך למנהל הראשון של CASSE ארגון ללא מטרת רווח שנועד לקדם כלכלה בת קיימא. [1] הוא בעל תואר ראשון בכלכלה ובמדעי הסביבה מאוניברסיטת פנסילבניה. ובעל תואר שני במדעי הסביבה מאוניברסיטת וירג'יניה.

ד"ר דן אוניל הוא מרצה לכלכלה סביבתית ולכלכלה אקולוגית באוניברסיטת לידס. המחקר שלו מתמקד בשינויים שנדרשים כדי להגיע לכלכלה בת קיימא במצב יציב ובדרכים חלופיות למדידת קידמה מלבד תוצר מקומי גולמי. הוא עבד במגזר הפרטי והציבורי בתחומים כמו תכנון איזורי, וניהול אנרגיה. הוא בעל תואר דוקטור בכלכלה אקולוגית מאוניברסיטת לידס, בריטניה. ובעל תואר שני בלימודי סביבה מאוניברסיטת Dalhousie . [2]

ראו גם

קישורים חיצוניים