מקום לתיקון (ספר)

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מקום לתיקון הוא ספר מאת פרופ' לכלכלה אריה ארנון ודב חנין בנושאי כלכלה חברה וסביבה. הספר, שיצא בשנת 2005, עוסק בנושא המערכת הכלכלית הנוכחית, ביקורת על החשיבה הנאו-קלאסית, כלכלה אקולוגית, גלובליזציה, צדק, דמוקרטיה ועוד. הספר בנוי בצורה של שיחה בין שני הדוברים, ללא מראי מקום.

הספר עוסק בביקורת המערכת העולמית הקפיטליסטית, סוקר את ההיסטוריה של רעיון "היד הנעלמה" ואת הבסיס הרעיוני למערכת זו. המחברים טוענים כי הקפיטליזם נכשל משום שהוא לא מצליח לפתור את בעיית המחסור על כדור הארץ, במיוחד על רקע ההתפתחות הטכנולוגית שמאפשרת בתאוריה סיום של המחסור של הדברים הבסיסיים. המחברים טוענים כי יש למערכת הקפיטליסטית אינטרס להמשיך את הפיתוח של העולם המפותח ולהזניח את עניי העולם, וכי השאיפה לרווח של הקפיטליסטים מתנגשת עם הגנות חברתיות שהשיגו העובדים במאות ה-19 וה-20, ומובילה להרס הסביבה על ידי התנגשות עם חקיקה להגנת הסביבה, וכן על ידי גידול של טביעת הרגל האקולוגית.

אחד מהנושאים בספר הוא הגלובליזציה. דב חנין מדמה אותה לבניין רב קומות שבקומותיו העליונות עשירי העולם, בקומות האמצעיות מעמדות הביניים בחברה המערבית ובקומות התחתונות חמש השישיות של האנושות המהוות את רוב האוכלוסייה של העולם השלישי. הקומות העליונות מפוארות והן רוחשות פעילות ותחרות בלתי פוסקת. בקומות הביניים יש מרוץ עכברים מטורף, המזכיר את "מרוץ המלכה האדומה" בעליזה בארץ הפלאות - יש לרוץ בשיא הכוח רק כדי להישאר במקום. החפצים בקומות אלה מתחלפים בקצב גדל והולך, שום דבר לא ראוי לתיקון, כי זול יותר לקנות חדש, והוא נזרק החוצה או לקומות התחתונות. הקומות העליונות לא יודעות או לא רוצות לדעת מה מתרחש בקומות התחתונות יותר. בקומות אלו מיוצרים החפצים המיועדים לדיירי הקומות העליונות, במרתפי יזע, ובתנאים קשים. החפצים מהקומות העליונות, הזיהום והעוני גורמים למרוץ אכזרי גם בקומות התחתונות. מחוץ לבניין נמצאים אנשים שהם למעשה מיותרים במערכת הכלכלית העולמית- מובטלים, פליטים, חסרי בית וכו'.

הספר יצא בהוצאת בבל בשיתוף מרכז השל.

ראו גם

קישורים חיצוניים