משפחת המבורגר

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יאיר המבורגר

יאיר המבורגר נולד בישראל ב-1946, ישראל. נשוי לאילנה, אב לחמישה. בנם של מרגוט וארנסט המבורגר, שהקימו את חברת המשמר שירות לביטוח, ופעיל בתחום הביטוח בישראל.

עשה תואר ראשון במדע המדינה וכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים.

ב-1971 הצטרף לחברת המשמר שירות לביטוח. החל משנת 1975 הוא משמש מנכ"ל של הראל חברה לביטוח. ב-1982 הונפקה בבורסה חברת הראל המשמר השקעות (החברה האם), ומאז הוא מכהן בה כמנכ"ל. מ-1993 הוא משמש בה גם יו"ר.

מאז ההנפקה ב-1982, רכשה הראל המשמר מספר חברות: ב-1984 את שילוח חברה לביטוח; ב-1985 רכשה 50% מכלל תיקי ביטוח החיים של ירדניה חברה לביטוח; ב-1989 את סהר חברה לביטוח, וב-1993 את דקלה חברה לביטוח.

החזקות

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שוק הביטוח בישראל

השקעות: הראל המשמר (ודרכה החזקות נוספות) ביטוח: סהר, הראל נדל"ן: חברת הראש בשותפות עם קבוצת אשטרום. תקשורת: טלעד עד שנסגרה. מימון: אייל חברה לניירות ערך (בעלת מושב בבורסה) ואיכות שוקי הון (הרשומה למסחר בבורסה). הרפואה: שותפות ברשת מרפאות השיניים הלה.

קבוצת הראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים נחשבת לקבוצה הרביעית בגודלה בארץ בענף הביטוח בישראל, עם היקף פרמיות כולל העולה על מיליארד וחצי ש"ח לשנה. ‏‏‏‏היא בעלת נתח שוק של כ-16%, וסך הנכסים המנוהלים על ידי הקבוצה הסתכם ב-55 מיליארד ש"ח, נכון לשנת 2012.[1].[1]

קשרים לבעלי הון אחרים

יאיר המבורגר מכהן, בנוסף, בתפקיד דירקטור בחברת אי.די.בי פיתוח בע"מ (מ-1985), וחבר וסגן יו"ר בהנהלה של התאחדות החברות לביטוח חיים. אי.די.בי נשלטת על ידי נוחי דנקנר וקשורה לתחום הביטוח דרך החזקות שלה בכלל החזקות עסקי ביטוח בע"מ שהיא קבוצת הביטוח, פנסיה והפיננסים מהגדולות בישראל. לקבוצה נתח שוק של כ-21% משוק הביטוח בישראל והיא מנהלת השקעות בסך 75 מיליארד שקלים נכון לשנת 2012. בית ההשקעות כלל פיננסים מוחזק אף הוא על ידי חברת אי.די.בי. נכון לשנת 2102 כלל פיננסים מנהלת נכסים בסך 49 מיליארד ש"ח שהם 9% מנתח השוק ומעסיקה 360 עובדים. [2]


קשרים בתרבות ובפוליטיקה

יאיר המבורגר חבר בעמותות שונות, בהן אקי"ם, בית התפוצות, מוזיאון המדע, מכבי העולמי, ובית הספר למנהל עסקים.

גדעון המבורגר

נולד ב-1944. ב-1982 מונה לכהונת חבר דירקטוריון בהראל - המשמר השקעות, שבה הוא שותף ביחד עם בני משפחתו. עד לשנת 1995 כיהן בתפקיד מנכ"ל חברת המשמר שירות לביטוח. החל מ-1995 משמש יו"ר דירקטוריון פעיל של סהר חברה לביטוח, היה דירקטור בטלעד (בה שותפה קבוצת הראל המשמר).

אחזקות

  • ביטוח: סהר, המשמר, הראל.
  • תקשורת: טלעד (דרך קבוצת הראל).

קשרים בפוליטיקה ובתרבות

גדעון המבורגר מקדיש מזמנו לגופים ציבוריים. משמש דירקטור במכון ויצמן למדע וחבר בהנהלת אגודת ידידי מכון ויצמן למדע, יו"ר לשכת המסחר ישראל-שווייץ, דירקטור במכללה לביטוח ויו"ר המסלול האקדמי לביטוח (B.A), חבר נשיאות וראייטי ישראל.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים