הסביבה הטבעית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף סביבה טבעית)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הסביבה הטבעית (The natural environment) היא מרחב ומערכת המכילה את כל היצורים החיים ואת כל הדברים שאינם חיים שמתקיימים באופן טבעי בכדור הארץ. זו סביבה שמכילה את כל קשרי הגומלין בין כל היצורים החיים, בינם לבין עצמם ובינם לבין הדומם. נהוג להפריד בין הסביבה הטבעית לבין הסביבה המלאכותית (או סביבה בנויה או מתוכננת), שמהווה את היחידות שמושפעות בצורה חזקה מפעילות אנושית. כיום אין מקומות בכדור הארץ שאינם מושפעים כלל מפעילות בני האדם, ולכן קשה לדבר על איזורים שאינם מושפעים כלל מפעילות זו. מרחב גאוגרפי נחשב כסביבה טבעית אם רמת ההשפעה של בני האדם עליו נמצאת מתחת לרמה מסויימת. איזורים שאינם טבעיים בצורה מובהקת כוללים איזורי חקלאות ערים, כפרים.

ישנם מספר הבדלים בין הסביבה הטבעית לבין הסביבה מלאכותית:

  • המציאות הפיזית במערכת הטבעית נקבעת על ידי מערכת אקולוגית מקומית, בעוד שבסביבה מלאכותית מתוכננת על ידי בני אדם.
  • השינוי בתוך מערכת טבעית נוצר בשילוב של תנאי סביבה (כמו שינויי אקלים) יחד עם תהליך אבולוציוני גנטי של המינים השונים. לעומת זאת המערכת המלאכותית והמינים המרכיבים אותה, נקבעת בעיקר על ידי החלטות חברתיות ואבולוציה תרבותית פנים אנושית.
  • בסביבה המלאכותית ניתן למצוא חומרים רבים שאינם מיוצרים בסביבה הטבעית כמו פלסטיק, מתכות, תרכובות וכו'. חלק מהחומרים נובעים מכרייה וצורות אחרות של משאבים מתכלים, חלק מחומרים אלה אינו מתפרק בסביבה הטבעית, או שמתפרק בצורה איטית. חלק מהחומרים הם רעילים לאדם וליצורים חיים אחרים.
  • עיקר התנהלות הסביבה המלאכותית, בעיקר במאות השנים האחרונות הוא התנהלות קווית, שמסתמכת על אנרגיה, חומרי גלם ושירותים טבעיים בצורה קווית המכלה את המאגרים המתכלים, זאת בניגוד למערכות הטבעיות שלרוב עובדות כחלק ממחזורים אקולוגיים.

ניתן לחלק את הסביבה הטבעית למרכיבים שונים

  • יחידות אקולוגיות שלמות שמתפקדות כמערכות טבעיות ללא התערבות אנושית מאסיבית, כולל כל הצמחייה, המיקרו-אורגניזמים, קרקע, סלעים, אטמוספירה ותופעות טבעיות שמתרחשות בתחומן.
  • משאבים טבעיים עולמיים ותופעות פיזיקליות שאין להן גבולות ברורים כמו: אוויר, מים, אקלים, כמו גם אנרגיה, קרינה, מטען חשמלי ומגנטיות, שאינם נובעים מפעילות אנושית.

חשיבות

שטחים המהווים חלק מהסביבה הטבעית והמכונים גם "שטחים פתוחים" "שטחי טבע", שטחים ירוקים", חשובים מהרבה סיבות. השטחים האלה מספקים חמצן, מים, מגוון ביולוגי, עוזרים בבלימת המדבור, מספקים אפשרות לבידור ופנאי ועוד. בישראל שהיא אחת מהמדינות הצפופות בעולם יש חשיבות גדולה מאוד לשטחי טבע אשר מהווים מפלט לאוכלוסייה מפני זיהום האוויר, אי החום העירוני ושאר ההשפעות הנגטיביות של העיר.

חלוקה

נהוג לחלק את השטחים הטבעיים ל 2 חלקים עיקריים: השטחים מחוץ ליישובים והשטחים שבתוך היישובים הנקראים טבע עירוני. בין המערכות האקולוגיות השונות בשטחים הפתוחים בישראל הרבה תשומת לב מוקדשת ליערות. הקרן הקיימת לישראל נטעה המון יערות. לפי הנתונים האחרונים היא אפילו הגזימה עם זה ונטעה יערות במקומות שבהם אמורה להיות ערבה או דיונות חול, שגם הם חשובים. על שטחי הטבע בישראל מאיימים תכניות בניה שונות, שינויי אקלים ואפילו גינון אינטנסיבי. ארגוני סביבה שונים נאבקים כדי להגן עליהם.

ראו גם

קישורים חיצוניים