עצים בשימוש האדם

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בני האדם מפיק תועלות רבות ממינים רבים של עצים. בדומה לצמחים נוספים עצים הם תורמים חשובים לשירותי המערכת האקולוגית ומאפשרים חלק ניכר מהחיים על פני כדור הארץ במגוון צורות כמו לדוגמה חלק מייצור החמצן והטמעת הפחמן הדו חמצני והקטנה של זיהום אוויר. עצים הם גם גורם חשוב לקיומן של מערכות אקולוגיות יבשתיות חשובות שמאפשרות חלק ניכר מקיומם של בעלי חיים נוספים לאדם ותורמים בדרכים שונות לרווחת האדם.

בנוסף לשירותים של טיפול במחזורים אקולוגיים האדם עושה שימוש בעצים הצומחים, ביערות, בחורשות וגנים במגוון צורות - נעשה שימוש בעץ עצמו, בפרי העץ, ובתוצרים אחרים (גומי, שרף, שמן, צוף ועוד) המופקים מהעץ בעודו צומח. עצים מספקים מקור חשוב לתרופות. עצים בעיר מספקים שירותים נוספים כמו מתן צל, הפחתת אי חום עירוני, טיהור אוויר, נוי וכו'.

בנוסף משמש העץ, לשם הספקה של חומרי גלם, המופקים מהעץ עצמו כמו עץ לריהוט ולבנייה, נייר, קרטון ועוד. בדרך כלל פירוש הדבר כריתה של העץ אבל בחלק מהעצים ניתן להפיק עץ תוך שמירת העץ בחיים - טכניקות של סיעוף.

העץ כחומר גלם לפי סוגי עצים

נייר

אורנים הם בין החשובים שבעצים המשמשים בתעשייה. מגדלים רבים מהם כדי להופכם לעיסה להכנת נייר. הפופולריות שלהם נובעת מהיותם עצים רכים הגדלים במהירות וניתנים לשתילה באופן צפוף, וגם בשל מחטיהם, שכאשר נושרים הם "חונקים" את האדמה ולא מאפשרים מעבר חמצן ובכך נמנעת התפתחותם של צמחים לא רצויים באזור הגידול.

האשוחית היא עץ חיוני לתעשיית הנייר, עם סיבי תאית ארוכים וגמישים. תעשיית הנייר שותלת חורשות של אשוחיות למטרת כריתה לשימוש כחומר גלם.

ריהוט

עצי האורן משמשים בתעשיית הריהוט - הם פופולריים בשנים האחרונות שכן הם מאפשרים למכור רהיטים זולים וקלי משקל בעלי בלאי גבוה. השרף של חלק מהמינים משמש לייצור טרפנטין. בנוסף, לחלק מהמינים יש גרעין גדול, צנובר, המשמש למאכל, וניתן לחלוט תה ממחטיו הניצניים אך לא מהסוגים הנפוצים בישראל.

עצי אשור משמשים בייצור רהיטים; כחומר גלם, עץ אשור מכונה גם עץ בּוּק, על פי שמו בשפות סלביות (רוסית, פולנית) Buk, שהוא קשור גם לשם הגרמני "בוכה" Buche. בתרגומים מסוימים מכונה העץ גלמוש.

העצה של האשוחית בהירה בגונה, חזקה וגמישה, ולפיכך מבוקשת כחומר גלם לנגרות, בעיקר למוצרים הדורשים עבודה עדינה כגון כלי מיתר. היא קרויה בלשון עממית עץ לבן (Whitewood). האחים רייט השתמשו בעצת האשוחית למודל המטוס הראשון שלהם, וילידים אמריקאים השתמשו בה כחומר לסירות קאנו ולשזירת סלים.

רפואה

מעץ הטקסוס מפיקים את החומר הדיטרפנואיד פקליטקסל (Paclitaxel) או טקסול (Taxol) שהיא תרופה נגד סרטן. [1]

ניתן לחלוט מחטי אשוחית במים רותחים על מנת לקבל נוזל מריר בעל כמות גדולה של ויטמין C.

שימושים נוספים

שרף האשוחית הוא נוזל כהה בעל צמיגות גבוהה מאוד, והיה בשימוש בעבר כחומר איטום טרם השימוש בביטומנים מנפט. שמה של האשוחית בלטינית, Picea, ככל הנראה נובע מהשם הלטיני לחומר האיטום, Pix.

שימושי נוי

עצי אורן משמשים גם לנוי, ואף כעצי חג מולד, לצד האשוח, שגם הוא ממשפחת האורניים. שני מינים של אשוחית, אשוחית נורווגית ואשוחית סרבית, משמשים פעמים רבות כעצי חג המולד, כתחליף לאשוח.

קישורים חיצוניים