פילוסופיה כפסיכוזה חברתית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Nuvola apps edu languages.png זהו מאמר דעה מאת עידן ד. מאמר דעה אינו אובייקטיבי.


Nuvola apps kcmpartitions.png זהירות! זהו מאמר לא שלם. מאמר כזה יכול להיות כתוב באופן לא מסודר או לא ברור, או שהוא צפוי לעבור שינויים נרחבים בניסוח או בתוכן, או שהוא פשוט קטוע.


הפילוסופים ניסו לתת לנו כלים ותשובות לשאלות כמו מהי הדרך הנכונה לתפוס את היקום (במערב), או מהי הדרך הנכונה לחיות (במזרח). הפילוסופיה/ התרבות המערבית העכשווית מונחית על ידי הקפיטליזם שבבסיסו הנחות כמו

  • בני האדם הם רציונליים
  • בני האדם הם אנוכיים
  • בני אדם מעוניינים למקסם את העונג שלהם על ידי צריכה של מוצרים חומריים.

כל פילוסופיה או תפישה תרבותית מקובלת נשענת על כך שהיא מתאימה לאופי החשיבה של חלק מהאנשים בחברה, ומחזקת בהן נטיות קיימות מסוג מסויים. מבחינה זו כל פילוסופיה מביאה לסוג של פסיכוזה חברתית היות ובגלל הרבגוניות שיש בחברה היא אינה מתאימה לחלק מהאנשים בחברה.

ייחודו (?) של הקפיטליזם הוא שהוא לקח רגשות שנחשבו לשליליים על ידי רוב התרבויות לפניו והפך אותם ללגיטימיים ולרצויים. בכך הוא היה הפוך במגמה שלו לרוב התרבויות. ברוב התרבויות מכירים באנוכיות האדם והזדמנויות המעטות שבהן הוא פועל באורך שיתרום לאחרים. מטרת המבנים הקהילתיים והתרבותיים הרבים הינה לנסות לרתום סיטואציות אלו ולנסות להעצים אותן לטובת הכלל. בקפיטליזם ויתרו לגמרי על הפוטנציאל הבלתי אנוכי, הרוחני או ההוליסטי של האדם, על היות האדם מחפש משמעות לדוגמה, ובכך בעצם מדכאים מגמה זו ככל האפשר, או מתעלים אותה לכיוון צרכני.