תנועה שורשית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף פעילות שורשית)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תנועה שורשית (באנגלית: Grassroots) פוליטית, היא תנועה הבנוייה מרשת של אזרחים. פעילים שורשיים שואפים לשינוי במוסדות הפוליטיים והחברתיים דרך פעולה לא-אלימה, ומתנגדים למבנים ארגוניים היררכיים.

בפוליטיקה, התארגנות שורשית היא התארגנות של אזרחים מן השורה המבצעים פעילות על מנת לשפר את העולם שבו אנו חיים, על פי דרכם. במסגרת התארגנות שכזו מגייסים, מאמנים ומניעים אנשים לעלות את המודעות ולעודד לשינוי חיובי.

פעילות התנועה השורשית מתבצעת ברמה הקהילתית או המקומית (גם אם השאיפה היא לשינוי גלובלי), על מנת לתרגל השתתפות פוליטית ולספק חלופה להשפעה דרך הון פרטי. בדומה לקואופרטיב תנועה שורשית יכולה להיעזר במשאבים של חבריה (עבודה, הכשרה וכישורים, ציוד, קשרים וכו') כדי לבצע פעילות שביצועה היה דורש ממון רב אם הייתה מתבצעת באופן אחר.

דוגמאות לתנועות שורשיות

תנועות וארגונים רבים שעוסקים בסביבתנות, קיימות, אנטי גלובליזציה, זכויות בעלי חיים, פציפיזם, ואנרכיזם עובדות בשיטה של דמוקרטיה שורשית או כתנועה שורשית. ביניהן ניתן לדוגמה להזכיר את פעולה ירוקה, מגמה ירוקה (לפחות כחלק מפעילות ארגונים אלה), אוכל במקום פצצות כמו גם פעילויות כמו מסה קריטית.

דמוקרטיה שורשית היא אחד מ-4 העקרונות של מפלגה ירוקה (במובנה הרחב).

קישורים חיצוניים