קונסולידציה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קונסולידציה (באנגלית: Consolidation) היא שם כללי לתהליך שבו דברים רבים מתמזגים לדבר אחד. בתחום העסקים הכוונה לתהליך מיזוגים ורכישות שבהן חברות קטנות רבות (מבחינת אחוז נתח השוק שלהן) מתמזגות למספר קטן יותר של חברות גדולות יותר, כך שמספר המתחרים בשוק מסויים קטן ונוצר אוליגופול, קרטל או מונופול.

מבחינת ראיית חשבון פיננסית, קונסולידציה מתייחסת לסך ההצהרות הפיננסיות של קבוצת חברות. המונח מבחינת מיסוי מתייחס להתייחסות אל קבוצת חברות כאל יחידת מס אחת.

בשוק חדש, בעיקר בשווקים שאין בהן חסמי כניסה טכניים או מוסדיים, מנסות פירמות רבות את מזלן בתחרות חופשית, כך לדוגמה בשוק הרכב העולמי וכן בשוק הצמיגים בארצות הברית היו בתחילת המאה ה-20 מאות חברות שונות. המכירות בשוק חדש דומות לגידול סיגמואידי - בתחילה קשה למכור, המחיר יקר ויש מעט קונים. בהמשך יש ירידה של מחירי המוצרים - עקב יתרון לגודל, שכלולים טכנולוגיים, כניסת מתחרים חדשים ועוד. בנוסף ייתכן ביקוש מושרה שבו הגידול בהיצע מגדיל את הביקוש. עם התבגרות השוק, מתקיים שלב שבו כמות המכירות הכללית נשארת בגודל קבוע או ממשיכה לגדול אבל בקצב איטי יותר (השיפוע הנמוך של עקומת ה-S בסיגמואיד). בשלב זה כניסת עוד חברות חדשות נעצרת, ושולי הרווח נשארים קבועים או נשחקים. כאשר מגיע משבר כלכלי כחלק ממחזור עסקים, חלק מהפירמות נסגרות, נרכשות על ידי מתחרים או עוברות מיזוג עם פירמות אחרות.

בשווקים רבים תהליך זה מגיע למיצוי של מספר מועט של פירמות - אוליגופול שמחזיקות את רוב רובו של השוק. לפעמים קיימות עוד חברות קטנות אחדות המתחרות ביניהן על שוקי נישה ייחודיים שמהווים חלק קטן בהרבה מהשוק. כך לדוגמה שוק המכוניות שהיה בתחילת המאה ה-20 שוק בן מאות יצרנים, נשלט כיום על ידי 5-6 מתחרות כלל עולמיות.

דוגמאות לקונסולידציה ניתן לראות בשווקים שונים בשוק העולמי - ייצור מטוסים, ייצור מכוניות, שוק התקשורת, כימיה, חברות התרופות, שוק הצמיגים העולמי, טבק, דגנים, תוכנה ועוד.

הקיום של שוק עם מספר מתחרים קטן עלול לגרום לתופעות שונות כמו קרטל, קיום של מונופול מקומי, מונופסון מקומי, קשרי הון-שלטון, השפעת ההון על התרבות והתקשורת, על נורמות בשוק העבודה ועוד.

כדוגמה לקרטלים אפשר לציין לדוגמה את קרטל המרצפות וקרטל הביטוח שנתגלו בישראל ופורקו.

תהליך הקונסולידציה מתרחב כאשר חברות רבות הופכות למגה חברות ולחברות אחזקה שבבעלותן חברות בשווקים שונים. כך שקבוצת פירמות יכולה לשלב בין פעילות של פירמות בתחומים שונים.

קונסולידציה אינה תמיד תהליך גלוי לעין כאשר הדבר נוגע לצרכנים. בחלק מהמקרים מחזיקות פירמות שונות או מותגים שונים ויוצרות אשליה של מגוון ושל תחרות. כך לדוגמה בתחום המזון בישראל, קיימות רשתות בעלות שמות שונים ששייכות לאותה קבוצה. ניתן להסתכל על דבר זה כעל סוג של אוליגופול עם הפליית מחירים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ביזור וריכוזיות

רקע: שוק חופשי - שוק תחרותי - כשל שוק - מונופול - אוליגופול - מונופסון - תאגיד - תאגיד רב-לאומי - יתרונות לגודל - מינוף פיננסי - חברת פירמידה - סיכון מוסרי - מונופול טבעי - קשרי הון-שלטון - קפיטליזם של מקורבים‏ - שחיתות - לובי פוליטי - תעמולה - הפרטת המחקר - תרבות הצריכה - גלובליזציה - תביעת השתקה - התיישנות מכוונת - עוני - אי שוויון כלכלי - מלכודת עוני - ניידות חברתית

Movie poster the corporation.jpg

דוגמאות: הברונים השודדים - שוק הרכב העולמי - חברות הטבק - משפחות ההון בישראל - בנקאות בישראל - פנסיה בישראל - איי.די.בי. - האחים עופר - מונסנטו - נסטלה - משפט מקלייבל - חוק ההסדרים - גז טבעי בישראל

כלים לשינוי: הגבלים עסקיים - כלכלה דמוקרטית - כלכלה מקומית מקיימת - קואופרטיב - בנק שיתופי - מטבע משלים - מטבע קהילתי - כלכלה שיתופית - מכפיל מקומי 3 - מס טובין - פשטות מרצון - נתונים פתוחים - כנסת פתוחה - קוד פתוח - חומרה פתוחה

אישים וארגונים: אדם סמית - ארנסט פרידריך שומכר - יוזף שומפטר - ג'ון קנת גלבריית - אמרטיה סן - הא-ג'ון צ'אנג - דייוויד קורטן - ג'ושוע קארלינר - ונדנה שיווה - לואיג'י זינגלס - החלום האמריקאי החדש - SourceWatch

ספרים וסרטים: קטן זה יפה - הדינמיקה של הקפיטליזם - כשתאגידים שולטים בעולם - כלכלה בקומיקס - סופו של הליברליזם המפסידני - אומת המזון המהיר - מכונת הארגון - הלוגיקה של פעולה קבוצתית - נו לוגו - בולו'בולו - התאגיד - הפרסומת והאגו - סיפורם של הדברים - זה משנה הכל