שחיתות חוקית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המונח שחיתות חוקית או שחיתות מוסדית מתאר השפעה שיטתית ואסטרטגית שהיא חוקית, או אף נחשבת אתית בזמן נתון, הפוגעת באפקטיביות של המוסד על ידי הסטתו ממטרתו. [1] פעולה כזו מותרת לכאורה על פי החוק היבש אך אם תתפרסם תספוג ביקורת ציבורית ודרישה להעניש את מבצעיה בשל היותה בלתי מוסרית או אנטי חברתית, כלומר פוגעת בחברה כמערכת.

מאפיין בולט של שחיתות חוקית הוא הידיעה עליה בקרב משרדי ממשלה (לפחות אלו של שתי הישויות המעורבות בה) אשר בכירים בהם נמנעים במכוון למנוע אותה, מתוך אינטרס חומרי אישי (כמו האינטרס לעבוד יחד בעתיד עם אותם מושחתים ולהרוויח עוד ועוד כסף וכדומה).

מצד אחד הפרט או הגוף (חברה) פועל על פי החוק היבש, מצד שני פעולתו תזכה לביקורת ציבורית ואף תאיים על חייו אם תתגלה אך מצד שלישי הפרט הוא אדם בעל כוח רב (כמו היכולת לממן סוללת עורכי דין ואולי להשתיק את מבקריו).

ככלל, כסף המושג בשחיתות חוקית נלקח באופן מכוער מקופת המדינה (קופת האוצר); ללא התחשבות בנזקים שהדבר יגרום לשאר האוכלוסיה וללא הישענות על עקרונות מוסר אוניברסליים, נפוצים או חברתיים-פרקטיים.

מניעים לשחיתות חוקית

המניע לשחיתות חוקית הוא חומרניות (אנוכיות וחמדנות) והפועלים לפיה יכולים לנסות לתרצה עם תפישה ממוניסטית.

דוגמאות לשחיתות חוקית

דוגמאות לשחיתות חוקית הן עשיית רווח תוך גריפת הון מקופת המדינה ע"י אישור הלוואה בריבית של כספי ציבור, תיאום עקיף של דרישת תשלום תמלוגים נמוכים במיוחד או ביצוע פעולה לא-כספית כמו תפעול שדה תעופה פרטי הגורם זיהום רעש לרבבות תושבים ופועל מכורח החוק היבש שנשאר זהה בגלל לוביזם בין טייסים עשירים לבין מחוקקים למרות התנגדות תושבים) בהסתמך על החוק היבש באותה מדינה.

בישראל ישנו זיהום רעש רב מרכבות משא הגורמות להד קיצוני החודר לבתי מגורים לאורך כל היממה (בגלל תקנות בנייה גרועות וקבלנים חמדניים שבונים קירות דקים וחלונות דקים כברירת מחדל); זאת למרות שרכבת ישראל יכולה לפצל קרונות ליותר רכבות (על ידי העסקה של עוד נהגים) ובכך למנוע זיהום רעש אך בכיריה נמנעים מכך, ספק ממניע ממוניסטי.

ראו גם

קישורים חיצוניים