שיחדש

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שיחדש (באנגלית: Newspeak; כמו המקור האנגלי, השם העברי הוא הלחם של המילים שׂיח חדש) היא שפה בדיונית המוצגת בספרו של ג'ורג' אורוול, "1984". המינוח "שיחדש" הפך ביטוי מקובל לפעולה של תיאור המציאות באופן מסולף, על ידי שימוש במונחים הממסכים את האמת.

שיחדש היא שפה מומצאת, המבוססת על השפה האנגלית, אשר נוצרה על ידי השלטון באוקיאניה, מדינה טוטליטרית שבה האזרחים נמצאים תחת עינו הפקוחה של האח הגדול, המייצג את שלטון מפלגת הסוצאנג. באוקיאניה ההיסטוריה משוכתבת לפי צורכי השליטים, והשפה המדוברת מותאמת, והופכת לשפה הנקראת שיחדש, כך שתוגבל יכולת החשיבה של האזרחים.

מטרת השיחדש היא לצמצם את אוצר המילים, תוך סילוק מונחים כגון "חופש", ובד בבד ליצור מצב שבו הדיבור הופך להיות פעולה אוטומטית שמקורה בגרון האנושי, ולא פעולה מנטלית שמקורה במוח וכך להפוך את ההתנגדות למפלגה לבלתי אפשרית מכיוון שדוברי שיחדש לא יוכלו לנמק התנגדות כזאת בנימוקים רציונליים.

כך למשל, תרגום לשיחדש של הפסקה המפורסמת מהכרזת העצמאות של ארצות הברית, המדברת על חופש ועל החיפוש אחר האושר, הינו מילה אחת - "חושבפשע" (CrimeThink) - המילה המיוחדת בשיחדש לכל פעילות מנטלית שאינה על פי עקרונות המפלגה.

בהתאם למטרות השיחדש, מצומצם אוצר המילים בכל מהדורה חדשה של המילון, כמו כן במילים שיכולות להתפרש באופן שלילי מבוטלת הדו משמעות שלהם - לדוגמה המילה "חופש" עדיין קיימת בשיחדש אולם ניתן לעשות בה שימוש רק במובן לא פוליטי.

השיחדש בעולם האמיתי

אורוול תיאר תהליך תרבותי קיים - עיצוב מתמיד של השפה, השיח ונרטיבים שמייצרים את המציאות. מנגנון השיחדש מרדד את התודעה ומרוקן מושגים משמעותיים ממשמעותם כגון פוליטיקה, דמוקרטיה, חופש, בחירה, קפיטליזם, סוציאליזם, לאום, טרור, בגידה, שמאל וימין.

ראו גם