שיחה:קורס מושגי יסוד חיפה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הי שי.

  • חסר לי הנושא של סביבה.
  • נראה לי שכלכלה פוליטית אפשר להעביר לא רק את נקודת המבט של גוטווין ?
  • תמ"ג - כולל הביקורת הסביבתית על הנושא \ מתנגדי צמיחה?
  • צריך להחליט כבר מההתחלה אם המטרה היא שהתלמידים יכירו את מושגי היסוד של הכלכלה הנאו קלאסית, וכמה ביקורות עליהם, או להכיר נקודות מבט ביקורותיות \ חלופות (כמו אנרכיזם, או ירוק עמוק) ומתוך אלו להשקיף על הכלכלה. זה לא אותו דבר.
  • אני אישית בעד האפשרות השניה. לדעתי הכרה של מושגי היסוד היא "מכשיר נוח לבלבול הבריות" - היות ומושגי הייסוד הללו מבליטים דברים מסויימים, מעווותים דברים אחרים, ומסתירים דברים אחרים. ואחרי כן (אחרי שמפנימים את מוסגי היסוד הכלכליים), קשה יותר להבין לעומק תפיסות אחרות (?)

האזרח דרור 08:19, 10 פברואר 2006 (CST)

קודם כל לגבי מרכיבים "סביבתיים" אתה די צודק לטעמי, אולם התוכנית להלן היא תוצאה של עבודת צוות, ולפיכך מהווה פשרה בין עמדות הצוות והמשאבים העומדים לרשותו. אני מנסה לצרף לחבורה את חגי קוט- שאולי יוסיף לנו בפן הסביבתי.

עם כל זאת, אני חולק עליך בנושא אחד. אני לא תופס "ירוק עמוק" או אנרכיזם כנקודות מבט ביקורתיות יותר (כנראה שגם לא פחות) מנקודת המבט המרקסיסטית. אולי זה לא ניכר בכותרות התוכנית עצמן, אולם רעיונות מרקסיסטיים ונאו מרקסיסטיים יופיעו בחשיבות שווה מול כל רעיון נאו קלאסי, אשמח לכל תרומה מהזווית האנרכיסטית או ירוקה. לצערי רוב מה שאני מכיר בתחום נוגע למטרות ואמות מידה אלטרנטיביות (ודי שנויות במחלוקת) למטרות הכלכליות שצריכות להיות לנו(פשטות מרצון, ביזור וכו)והדברים אכן יופיעו בעיקר בביקורת על מושג הצמיחה. לדעתי וויסות ירוק עמוק או וויסות רדיקאלי אחר של הכלכלה יכולים לבוא רק אחרי שנסכים/נשיג דמוקרטיזציה של הכלכלה כפי שהיא מתבטאת בסוציאליזם או דמוקרטיה ישירה(שאינה אלא מותג חדש לטרוצקיזם או אנרכו-קומוניזם, תלוי את מי ששואלים) מלבד מודלים אנרכיסטיים אוטופיים, אני לא מכיר אפילו נסיונות תיאורטיים ליישם רעיונות כאלה בלי שלב סוציאל דמוקרטי עד קומוניסטי כבסיס פוליטי- לכן יש לזרמים הסוציאליסטיים קדימות בעיני גם ברמת המושגים. שי


השיחה והדף מ-2006, הועברו מקטגוריה בעלת אותו שם, שנמחקה. עידן ד 17:34, 1 בספטמבר 2011 (IDT)