שיטת הטיפול המאוחר

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שיטת הטיפול המאוחר או טיפול קצה בבעיה או טיפול במורד הזרם הוא טיפול בבעיה כלשהי בשלב מאוחר של התהליך, בדרך כלל טיפול זה הוא פחות יעיל ויותר יקר לעומת טיפול מוקדם או טיפול מניעתי בבעיה. זאת עקב היבטים של תהליך בלתי הפיך או אסקלציה של הבעיה עקב משוב חוזר מחזק. דוגמאות לשיטת הטיפול המאוחר קיימות בתחומים שונים כמו בריאות ורפואה, בעיות סביבה, פשיעה, כיבוי אש, בעיות כלכליות ועוד. טיפול מאוחר הוא ברוב המקרים נפוץ יותר, בין היתר בגלל שקל יותר לזהות את הבעיה וקל יותר להגדיר פתרונות שיטפלו בבעיה בשלב המאוחר שלה. טיפול מוקדם או מניעתי דורשים לא פעם יותר משאבי מחקר וניתוח ולפעמים גם הפעלה של יותר אמצעי ניטור ובקרה, במקרים רבים יש צורך בהסברה ושכנוע כדי לשכנע את הציבור או מקבלי החלטות ביתרונות של טיפול מניעתי או מוקדם.

דוגמאות לשיטת הטיפול המאוחר כוללות:

  • הפחתת זיהום בשלבים מאוחרים - לדוגמה התקנת מסננים בקצה ארובות של מפעלים או תחנות כוח. גישה זו מנסה להפחית את הזיהום. גישות מאוחרות יותר דוגלות בשימוש חוזר, מחזור או הפחתה במקור כדי להפחית את הזיהום עוד. גישה מתקדמת יותר היא שיטה כמו מעריסה לעריסה שמנסה להפחית את הזיהום עוד בשלב תכנון המוצר.
  • מתן טיפול רפואי - כמו תרופות, ניתוחים, גיבוס ועוד במקום אמצעים של קידום בריאות, רפואה מונעת ושיפור בריאות הציבור. היתרון בטיפול רפואי לאחר גילוי הבעיה ולאחר הפרעה כלשהי למטופל היא שהמטופל נכון לשלם, ולסבול גם אי נוחות או כאבים - דברים שהם מסובכים יותר ברפואה מניעתית.
  • מתן טיפול רפואי מאוחר - לדוגמה אשפוז של אדם בבית חולים לאחר שלקה בדלקת ריאות במקום טיפול בהצטננות בשלב מוקדם יותר. דוגמה חשובה מדוע טיפול רפואי כדאי שינתן מוקדם ככל האפשר היא התפתחות של גידול סרטני - ושם גילוי מוקדם, טיפול מניעתי וטיפול מוקדם יכולים להוות הבדל גדול. דוגמה לבעיות של מחסור בקידום בריאות וכן לטיפול רפואי מאוחר קיימות בין היתר במערכת הבריאות בארצות הברית דבר שהוא אחת הסיבות לביצועים גרועים של מערכת זו (תוחלת חיים נמוכה יותר יחסית למדינות אחרות) למרות הוצאה לאומית גבוה מאוד על בריאות.
  • איסורים שונים על מכורים או טיפול גמילה בהתמכרויות - לדוגמה גמילה מעישון או חוקים נגד עישון כפוי. בעוד שגישות אלה יכולות לסייע להפחית עישון, הטענה היא שהתמכרות לניקוטין היא גורם רב עוצמה שגורם לאנשים להמשיך לעשן גם נגד רצונם. גישה מתקדמת יותר היא גישה של מניעת עישון במיוחד בקרב בני נוער כדי לקטוע את מעגל ההתמכרות עוד לפני שהוא מתחיל. יחד עם זאת, במקרה זה להיבטים של הגבלת עישון במרחב ציבורי או גמילה מעישון יש היבטים חיוביים ביחס למניעת עישון שכן נערים שנחשפים למעשנים מקבלים לעיתים תמריץ לעשן (לדוגמה עקב מחשבה שעישון הוא אות לבגרות מינית).
  • שיטור ונשיאת נשק קל על ידי אזרחים כדי למנוע פשיעה. גישות אלה מנסות להרתיע את הפושעים או לתפוס, להעניש אותם או להרחיק אותם מהחברה (על ידי כליאה או הרג). גישות אלה הן גישות של טיפול מאוחר ברוב המקרים - לאחר שהפושע כבר נמצא זמן מסויים בחיי פשע, קשה לו לחזור לחיים נורמליים, הוא מכור לפעמים לסמי פנאי שונים ויש לו מוטיבציה חיובית (רווח כספי, הערכה חברתית) או שלילית (פחד, איומים, חובות) לבצע פשע בגלל קשרים עם פושעים אחרים או סיבות אחרות. בחלק מהפעמים גישה זו רק מזיזה את מקום הפשע משכונה אחת לשכונה אחרת. גישה מתקדמת יותר היא מניעת פשיעה בשלל אמצעים שמנסים למנוע דרדור של אדם לחיי פשע מלכתחילה, הפחתת הזדמנויות לפשיעה על ידי עיצוב ועוד.

אחד המחסומים בפני מתן טיפול מוקדם בבעיות הוא שבמקרים רבים מדובר במוצר ציבורי כך שלאנשים אין אינטרס לשלם עליו. לדוגמה אם איזור מיתון תנועה מונע היפגעות של ילדים הולכי רגל בתאונות דרכים, הילד לא נפגע ולמשפחה אין מוטיבציה אישית לשלם כדי למנוע תאונות דרכים. ניתן למנוע תחלואה על ידי מתן ידע על תזונה בריאה אולם כאשר ידע זה קיים לאנשים יש אינטרס נמוך לרצות לשלם על מחקר לשם מציאת ידע על תזונה או הפצה של ידע כזה. דבר זה הוא אחת הסיבות למשבר המוצרים הציבוריים - בחברת שוק יש פחות מידי מוצרים ציבוריים משום שאיש לא מוכן לשלם עבורם.

ראו גם