הבדלים בין גרסאות בדף "חוד אסף פלדה"

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(זיהום אוויר)
(הערות שוליים)
שורה 46: שורה 46:
 
[[קטגוריה:פירמות בישראל]]
 
[[קטגוריה:פירמות בישראל]]
 
[[קטגוריה:מיחזור]]
 
[[קטגוריה:מיחזור]]
[[קטגוריה:בעיות סביבה בישראל]]
+
[[קטגוריה:זיהום בישראל]]

גרסה מ־11:20, 20 בינואר 2008

חוד מתכות (לשעבר? חוד פלדה) הוא מפעל לעיבוד מתכת ולמחזור פסולת מתכת למטילי פלדה לתעשיית הבניין. המפעל ממוקם 3 ק"מ מדרום לעכו, באיזור התעשייה של עכו דרום סמוך למפרץ חיפה ולקריות.

המפעל קיים משנות ה-50, בשנת 2001 המפעל נסגר, אולם בשנת 2004 הוא חזר לפעול. המפעל זיהם את האוויר במשך שנים בדיאוקסינים ובמתכות רעילות. נגד המפעל הוגשה תביעה יצוגית.

בעלות

?

זיהום קרקע ומים

לאחר סגירת המפעל ב-2001 הוכן דו"ח של המשרד לאיכות הסביבה בקריית הפלדה. [1]

זיהום אוויר

המפעל זיהם את האוויר סביבו בדיוקסין - חומר מסרטן מאוד גם בכמויות קטנות.

בדו"ח של המשרד לאיכות הסביבה משנת 2005 יש תוצאות של בדיקות פתע שנערכו ב”חוד פלדה” בשנת זו. הוא חרג ב-148% מהתקן לפליטת מתכות לאוויר.

מחקר של מומחים מהטכניון בראשות פרופ’ יורם אבנימלך, הוזמן על ידי המשרד לאיכות הסביבה. המומחים קבעו כי: “אנו ממליצים לאכוף מיד את מילוי התנאים ברשיון העסק, כל דחייה בביצוע עלולה לעלות בנזקים חמורים לציבור”. יורם אבנימלך אומר: “המלצנו לאנשי המשרד לבקר במפעלים דומים בחו”ל כדי ללמוד איך להתמודד עם תעשיות כאלה, וטענו שאם התעשייה לא עומדת בדרישות יש לסגור את המפעל ולא להרעיל את הסביבה”.

בקיץ 2006 ערך המשרד להגנת הסביבה בדיקת פתע על המפעל וגילה כי המפעל פולט דיאוקסינים בהיקף של עד פי 10 מהתקן. [1]

בעקבות בדיקת המשרד, התחייב המפעל בתאריך 18/10/2006 :

  • להתקין מתקן להזרקת פחם פעיל במערך הטיפול בגזי הפליטה, כדי לטפל בדיאוקסינים. לטענת המשרד לאיכות הסביבה זו הטכנולוגיה הישימה הטובה ביותר לתעשייה זו. התקנת המתקן הסתיימה בתוך כחודש.[2]
  • המפעל התחייב לערוך טיפול מקיף ומיידי בגג המבנה המשמש להתכה למניעת יציאת גזים לסביבה. הטיפול כולל החלפת חלק מהגג ואת איטום הגג.

ממזרח ליישובים עין המפרץ וכפר מסריק, ישנן בריכות דגים. דיוקסין שנפלט מהמפעל יכול להגיע לבריכות אלה ולהצטבר שם.

סיכון לעובדים

לטענת ארגוני סביבה, חשופים העובדים במקום להרעלת עופרת.

ביקורת

תושבי כפר מסריק הגרים בסמוך חשדו שהמפעל אחראי לתחלואה גבוה בקרבם , לטענתם, בסרטן ובמחלות לב.

ב-24.12.06 קייימו תושבי כפר מסריק, עין המפרץ ועכו, יחד עם ארגונים ירוקים אזרחים למען הסביבה בגליל מגמה ירוקה הפגנה נגד המפעל בדרישה לסגור אותו ולפתוח אותו מחדש רק אם יעמוד בתקנים. כמו כן, מנהל מחוז הצפון במשרד לאיכות הסביבה, שלמה כץ, הגיע כדי לחזק את ידי המפגינים. הוא אמר כי לחצם של האזרחים מקל עליו את העבודה מול המפעלים ומול הממונים עליו. [3]

גם חבר הכנסת עיסאם מח’ול מחד"ש הצטרף להפגנה, דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית בכנסת קרא לקיים דיון דחוף במליאה על המפעל. חבר הכנסת יוסי ביילין קרא לסגור את המפעל עד שלא יאושר שכל המפגעים בו תוקנו.

נמתחה ביקרות מצד תושבים,ארגונים וחברי כנסת (כמו ביילין) על כך שהמשרד לאיכות הסביבה לא פיקח כיאות ולא אכף תקני זיהום אוויר על המפעל. ליאורה אהרון, מאזרחים למען הסביבה בגליל טענה כי התרעות על אי תפקוד המשרד בנושא זה לא נענו במשך שנים. [4]

תביעה יצוגית

ב- 28.12.06 הוגשה נגד המפעל תביעה יצוגית בסך מיליארד ש"ח. התביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בחיפה ניתנה בשם ארבעה אזרחים, תושבי כפר מסריק, עין המפרץ, עכו וקריית מוצקין. בתביעה מפורט כי בטווח של עד כ-6.5 ק"מ מהמפעל מתגוררת אוכלוסייה של כ-200 אלף איש.[5]

ראו גם

הערות שוליים

  1. ^ המפעל מתיך והתושבים מתים יואב כהן, גלי צה"ל, 22/12/06