תרכובות אורגניות נדיפות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
גרסה מ־16:18, 10 בפברואר 2008 מאת האזרח דרור (שיחה | תרומות) (דף חדש: '''תרכובות אורגניות נדיפות''' ('''Volatile organic compounds -VOCs ''') הן תרכובות כימקליות אורגניות שתחת תנאים נורמליים ...)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תרכובות אורגניות נדיפות (Volatile organic compounds -VOCs ) הן תרכובות כימקליות אורגניות שתחת תנאים נורמליים הן מדיפות כמות משמעותית של אדים שחודרים לאטמוספירה. יש מגוון רחב של מולקולות מבוססות פחמן כמו אלדהידים, קטונים, פחמימנים הם תרכובות אורגניות נדיפות.

המונח משמש בדרך כלל בהקשר של חוקי סביבה וזיהום אוויר ואז ההגדרה היא על פי החוק. הגדרות אלה יכולות להיות סותרות או שיש בהן "יוצאים מהכלל".

סוכנות ההגנה על הסביבה של ארצות הברית מגדירה תרכובת אורגנית נדיפה ככל תרכובת אורגנית שמתתפת בפוטו-ריאקציה. אחרים מאמינים כי הגדרה זו היא רחבה מאוד ומעורפל היות והיא כוללת לדוגמה תרכובות שאינן נדיפות בתנאים רגילים. המונח יכול להתייחס הן לתרכובות מוכרות המוגדרות היטב והן לתערובות שונות של תרכובות.

לא כל התרכובות האורגניות הן נדיפות. סוגי פלסטיק רבים כמו פולימרים לא פןלטות כמויות משמעותיות של אדים בתנאים נורמליים של לחץ וטמפרטורה.

השפעות סביבתיות

שחרור של תרכובות אוגרניות נדיפות יכול לגרום לפגיעה בקרקע ובמי התהום.

אדים של VOCs הם מרכיב חשוב בזיהום אוויר חיצוני לבתים. בתחום זה הם מחולקים למתאן ((CH4)2) ולתרכובות שאינן מתאן ( NMVOCs). מתאן הוא גז חממה יעיל מאוד שתורם להתחממות העולמית. גם פחמימנים נדיפים אחרים הם גזי חממה באמצעות תרומתם ליצירת אוזון ובהערכת חיי המתאן אטמוספריה, אם כי דבר זה תלוי באיכות האוויר המקומים. בקרב ה- NMVOCs התרכובות הארומטיות בנזן, טולן (Toluene ) וקסילן (Xylene ) חשודים כחומרים מעוררי סרטן ועלולים לגרום ללוקמיה בגלל חשיפה ממושכת. 3,1 בוטאדיאן (1,3-Butadiene ) היא עוד תרכובות מסוכנת שמקושרת בדרך כלל עם תעשייה.

כמה תרכובות אורגניות נדיפות משתתפות בתהליכיזיהום אוויר פוטוכימיים. בתהליכים אלה VOCs מגיבות עם מזהם האוויר חנקן דו-חמצני בנוכחות של אור שמש ויוצרות "ערפיח פוטוכימי" ואוזון בגובה הקרקע. אוזון בשכבות הגבוהות של האטמופסירה מסנן קרינת UV ומגן על צמחים ובעלי חיים מפני קרינת שמש מסוכנת הוא מסכן את הבריאות בגבהים נמוכים יותר וגורם לבעיות נשימה. בנוסף, ריכוזים גבוהים של אוזון בגובה נמוך יכולים לפגוע ביבולים ובמבנים.

ע"פ נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של ישראל (1999) מקורם של 74% מפליטות הפחמימנים הוא במנועי בנזין של כלי רכב [1].

תרומה לזיהום אוויר בתוך הבית

קיימים הרבה תרכובות אורגניות נדיפות בתוך הסביבה הביתית והמשרדית.תרכובות כאלה נפלטות מצבעים, חומרי ניקוי, מעכבי בערה, חומרים לשימור העץ, מוצרי קוסמטיקה ועוד. הם תורמים לתסמונת הבניין החולה. סוכנות ההגנה על הסביבה של ארצות הברית מצאה כי הריכוז של VOCs באוויר שבתוך בתים גבוה בין פי 2 עד פי 5מאשר באוויר הפתוח. במהלך פעילויות מסויימות ריכוזי התרכובות יכולים להגיע לריכוז של פי 1000 מזה שבאוויר הפתוח.

קישורים חיצוניים