אדם טבע ודין

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו אדם טבע ודין

אדם טבע ודין - אגודה ישראלית להגנת הסביבה - היא עמותה למען הסביבה שפועלת בעיקר בתחום של משפט וחקיקה יחד עם שילוב של מחקר מקצועי ומאבקים ציבוריים. העמותה הוקמה בשנת 1990 על ידי משפטנים ומדענים ונקטה בתחילת דרכה בקו סביבתני-טכני בשילוב שמירת טבע. עם השנים החלה העמותה לעסוק גם בנושאים של צדק סביבתי ולשלב גם חשיבה חברתית-סביבתית ואלמנטים של קיימות. העמותה היא אחת העמותות המוכרות ביותר בנושא הסביבתי בישראל בקרב הציבור הרחב, ואחד הארגונים המשפיעים על התנהלות התנועה הסביבתית בארץ.

היסטוריה

את העמותה הקים פרופ' אלון טל שגם עמד בראשה בראשית שנותיה. מנכ"לית העמותה בין השנים 2006-2010 היתה עו"ד ציפי איסר-איציק [1], ומ-2010 מנכ"ל העמותה הוא עו"ד עמית ברכה. עו"ד אלונה שפר (קארו), שעבדה בעבר בעמותה, מונתה בהמשך למנכ"לית ארגון חיים וסביבה, ובהמשך למנכ"לית המשרד להגנת הסביבה.

דרכי פעולה

העמותה פועלת במספר דרכים:

  • פעילות משפטית: העמותה מנהלת מאבקים בערכאות המשפטיות כנגד גורמים מזהמים, גורמים פרטיים שפוגעים בסביבה ונגד רשויות ממשלתיות שאינן ממלאות את תפקידן כראוי במישור הסביבתי. יש לעמותה מעמד מיוחד המעוגן בחקיקה, המאפשר לה לייצג את הציבור בהליכים משפטיים שעניינם איכות הסביבה.
  • פעילות מדעית ומחקרית: העמותה מממנת מחקרים מדעיים עצמאיים ומפרסמת דו"חות. כמו כן היא חברה בפורומים מקצועיים שונים.
  • חקיקה וקשר עם הממשלה: העמותה עוסקת בניסוח וקידום הצעות חוק סביבתיות, והשתתפות בוועדות הכנסת. בנוסף, העמותה מקיימת קשר שוטף עם משרדי הממשלה, וכן עם רשויות מקומיות.
  • פרסום דו"חות - אחת לשנה מפרסמת העמותה את "דו"ח העוני הסביבתי" ואת דו"ח חברי הכנסת, הסוקר את פעילותם הסביבתית של הח"כים.
  • הענקת ייעוץ וסיוע לציבור: במסגרת פרויקט "קהילה וסביבה" מפעילה העמותה את "המוקד הירוק" המעניק לציבור ייעוץ משפטי, מדעי ותכנוני. הייעוץ ניתן ללא תשלום, במגוון של מאבקים סביבתיים מקומיים. בנוסף, העמותה מסייעת בייצוג משפטי בבתי המשפט. לטענת העמותה המוקד הירוק מטפל מדי חודש בכ-200 פניות.
  • סיוע משפטי לעמותות ולמאבקים: העמותה מסייעת לארגונים מקומיים ולארגונים ארציים כמו מגמה ירוקה, הקואליציה לבריאות הציבור במסגרת קואליציות ארגונים במתן חוות דעת משפטית ובתחומים מקצועיים דומים.
  • פעילות תקשורתית וציבורית: העמותה פועלת להעלאת מודעות הציבור לנושאי הסביבה ולהפעלת לחץ ציבורי על מקבלי ההחלטות למיניהם, באמצעות שליחת הודעות לאמצעי התקשורת, וקיום כנסים, אירועים והרצאות.
  • מרכז יירוק עסקים מסייע לעסקים להפוך לסביבתיים יותר על ידי תמיכה מקצועית.

תחומי פעילות

קישורים חיצוניים

זיהום

רקע וסוגי זיהום: זיהוםזיהום אווירהצטברות ביולוגיתהשפעות בריאותיות של זיהום אווירזיהום מיםזיהום קרקעזיהום במזוןזיהום רעשזיהום אורזיהום אוויר מתחבורהזיהום תעשייתיעישון פסיביחומרי הדברהמתכות כבדותדיאוקסיןכרייהדלק מחצביפחםהתחממות עולמיתגורם מסרטןטרטוגןמשבש אנדוקריניהשפעה חיצוניתחוק קואסהכחשת זיהום

זיהום בישראל: זיהום אוויר בישראלזיהום מים בישראלזיהום נחלים בישראלזיהום קרקע בישראלזיהום מזון בישראלתעשיות אלקטרוכימיותזיהום אוויר במפרץ חיפהרמת חובבזיהום האוויר בגוש דןהמשרד להגנת הסביבהאזרחים למען הסביבההקואליציה לבריאות הציבוראדם טבע ודיןצלולמגמה ירוקה

מניעת והקטנת זיהום: אנרגיה מתחדשתגז טבעי בישראלתחבורה בת קיימאתחבורה רכהעירוניות מתחדשתטבע עירוניתעשייה בת קיימאמעריסה לעריסהחקלאות בת קיימאמס פיגוכלכלה בת קיימאנתונים פתוחים