אהבת רכוש חומרי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אהבת רכוש חומרי (באנגלית: Material Possession Love) היא תופעה בקרב צרכנים מסויימים שמקיימים - לפחות בדמיון שלהם - יחס של אהבה כלפי רכוש חומרי כלשהו - כמו מכונית, אופניים, אקדח, אוסף בובות, בית, תכשיטים ועוד. אנשים אלה עשויים להרעיף אהבה על החפצים האלה - במקום ולפעמים על חשבון השקעה ביחסי אהבה אמיתיים - עם חברים, בני זוג, בני משפחה או אפילו בעלי חיים. מחקרים מהשנים האחרונות טוענים כי יחס כזה של אהבה למוצרים חומריים עלול לנבוע מבדידות. בנוסף עולה חשש כי השקעת כסף ומאמץ ב"יחסים" עם הרכוש הזה עלולה ליצור לולאת משוב מחזקת שבה הזנחת היחסים עם הסביבה מובילה לעוד בדידות שמובילה להתמקדות רבה יותר במוצרים. יצרנים עלולים לכוון פרסום ושיווק כלפי צרכנים כאלה כדי לעודד סוג כזה של התנהגות, או לנסות לעודד אותה במסגרת תרבות הצריכה.

סיבות לאהבת חפצים

יש מספר סיבות מדוע אנשים אוהבים חפצים. [1]

  • צורך בשליטה - החיים הם מסובכים - ואנשים צריכים להרגיש שיש להם סוג של שליטה בחיים - מוצרים יכולים להציע יחסים צפויים-מראש וניתנים לשליטה.
  • זהות עצמית - אנשים קונים מוצרים כדי להדגיש או להחביא תכונות של עצמם. משווקים מפתחים מאפיינים יחודיים שיענו למאפיינים אלה. התחושה של זהות עצמית קשורה למאפיינים שונים כמו גיל, מגדר, נטייה מינית, מראה חיצוני, תרבות, בגרות נפשית, חינוך, יחסים, וניסיון בחיים.
  • בדידות - חלק מהאנשים מייצרים אהבה למוצרים בגלל שהם בודדים והרעפת תשומת לב לחפצים מייצגת התאמה לקשיים בקשרים עם אנשים אחרים. כך לדוגמה McPherson מעיד כי יש אנשים שהיחס שלהם למכונית שלהם נראה כדבר שנועד לתקן בידוד חברתי, שמוביל לכאב ואכזבה לאנשים רבים כיום.

באופן נורמלי אנשים אוהבים אנשים אחרים ולפעמים גם בעלי חיים. מחקר משנת 2011 מאת שלושה פרופסורים לשיווק חקר התנהגות של צרכנים "מאוהבים", ביחס לארבעה מוצרים - מכוניות, מחשבים, אופניים וכלי נשק. אהבה למוצרים כמו שהם מגדירים אותה מערבת הצמדות למוצרים שישב בה תחושות של מחוייבות, אינטימיות ותשוקה. דבר זה קשור לתאוריית "משולש האהבה" שמתסכלת על סוגי אהבה שונים ביחס לעירוב תחושות אלה ‏[1] החוקרים מצביעים על כך שבדידות היא השורש המרכזי של אהבת מוצרים. סביר יותר שצרכנים "יתאהבו" במוצרים ששייכים להם במשך זמן רב. המחקר מצא כי אנשים בעלי קשיים חברתיים ועם בדידות הם אנשים שיותר סביר שיקשרו לחפצים. סוג כזה של "אהבה" עלול להוביל להחרפת הבידוד החברתי. בנוסף גם צורך בשליטה מגדיל את הסיכוי באהבת מוצרים. [2]

צרכנים "מאוהבים" במוצרים שלהם מוציאים זמן, אנרגיה וכסף על המוצרים שלהם. "שיפור הקשר" מושג בין היתר על קניית מוצרים משלמים כמו שירותים ומצרים שונים לניקוי, תחזוקה וקישוט של המוצרים דבר שמייצר הזדמנות לרווח נוסף ליצרנים ומשווקים. [3]

דוגמאות להיקשרות למוצרים

לפי סקר משנת 2013, שנערך על ידי AutoTrader.com, צרכנים נוטים לבצעה האנשה של המכוניות שלהם, עד לנקודה בה היחסים איתה מהווים חיקוי ליחסים עם יצורים חיים אחרים. מעל 70% מהמשיבים טענו שהם "מאוד קשורים" או "קשורים במידה מסויימת" למכוניות שלהם, ו-36% אחוז טענו שהמכונית היא "חברה וותיקה" שלהם. מעל רבע מהמשיבים טענו כי הם מרגישים עצבות כשהם חושבים על פרידה מהמכונית. תלות במכונית (65%) ונוחות (52%) היו הסיבות הראשיות לכך שנהגים חשו קשר למכונית. הסקר גם מצא הבדלים בין אנשים במגדרים שונים. נשים רבות יותר מגברים מרגישות קשורות למכוניות בגלל המראה שלה (48% מהנשים לעומת 29% מהגברים) בעוד גברים נקשרים למכונית יותר בגלל זיכרונות משותפים של הרפתקאות משותפות (57% מהגברים לעומת 20% מהנשים). משיבים בגיל 18-24 הם בעלי סיכוי גבוה יותר להיות קשורים למכונית בגלל המראה שלה (50%) בעוד אנשים בגיל 55-64 קשורים למכוניות יותר בגלל הדרך שבה היא נוסעת (60%). ד"ר Michelle Callahan לא מופתע ממצאים אלה - הוא טוען כי היקשרות למכוניות קשורה הן להיותה השקעה פיננסית בסכום גבוה יחסית והן בגלל שהיא "השקעה רגשית" בהיקף גבוה בגלל שהיא מלווה אותם בתחנות שונות בחיים כמו חתונה, לידת הילדים, ובארצות הברית זהו האמצעי שמאפשר לך להיות נוכח ברגעים האלה בחיים. ‏[2]

דמיון להתמכרות למשחקי מחשב

נקודות אלה נכונות גם ביחס להתמכרות למשחקי מחשב. במשחקים מחשב לצרכן יש שליטה רבה הן ב"זהות" שלו (בחירת מגדר, גובה, גזע, מראה ועוד במשחקים שונים) והן בשאלה איזה משחק לבחור ואיזה תפקיד לגלם, המשחק מעניק תחושה אמיתית או מדומיינת של שליטה עצמית גבוהה - כאשר השחקן שולט בדמות מסויימת ובהתפתחות המשחק ועם הזמן משיג יכולת שליטה גבוהה יותר. משחקים עלולים גם ליצור בעיה של בדידות עקב בידוד של השחקן מחברים או בני משפחה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Triangular theory of love, ויקיפדיה האנגלית
  2. ^ Survey Reveals Relationships with Cars Mimic Relationships with People, autotrader, ATLANTA, June 4, 2013