אקו-ויקי:מתקפת איכות בנושא אקולוגיה עירונית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


מתקפת איכות היא כינוי למאמץ מרוכז לשיפור של תחומים קיימים בויקי. המתקפה מתוחמת בזמן ומנוהלת על ידי אחד המשתמשים. במרכז המתקפה עומדת רשימת ערכים לשיפור. חלק מהערכים הם ערכים קצרים מאוד, חלקם ערכים "עם בשר" וחלקם ערכים שכלל לא קיימים. מתקפת האיכות הראשונה באקו-ויקי תערך בנושא אקולוגיה עירונית .

תאריכי המתקפה

מיום א' 24.2 עד ליום ש' 8.3.

סיכום המתקפה

עריכות משמעותיות נעשו בשמונה ערכים. בוצעו הרבה הפניות ותיקוני הגהה. נוצרה התבנית תבנית:אקולוגיה עירונית

סיכומים תקופתיים למתקפה

יום ש' 7.3

דורון יצר את הדף שוק קח-קח וקישר אותו לשוק חופשישי. דרור הרחיב את הערך אוטובוס מהלך, הוסיף קישורים פנימיים לשכונת וובן, פרייבורג. יונתן הרחיב את הערך השפעות סביבתיות של מזון מהחי.

יום א' 2.3

גלי הוסיפה לערך גינון קהילתי ויצרה את הערך שוק חופשישי. יונתן עדכן את הערך השפעות סביבתיות של מזון מהחי. בוצעו תיקוני הגהה והפניה רבים.

יום ד' 27.2

ביומיים האחרונים עיקר הפעילות הייתה של דרור. הורחבו הערכים גינון קהילתי ואורוויל.

כמו כן, נוספו הרבה ערכים לרשימת הערכים למטה.

יום ב' 25.2

המתקפה החלה אתמול, טופלו הערכים אי חום עירוני, מרחב משותף (תחבורה) וגינון קהילתי.

שינויים בערכים

רישונות למדיה וחומרים חיצוניים

האם לכלול באקו-ויקי רק חומרים ברישיון שיתופי? הדיון בדף השיחה של המתקפה.

דגשים למשתתפים

  • האחדה של ערכים: אחת ממטרות המתקפה היא שערכים מתחום מסוים יכתבו בפורמט פחות או יותר קבוע. זה מקל על הקריאה, על ההשוואה של ערכים מקבילים ועל ההפניה למקורות חיצוניים. חלק מרכזי בהאחדה נעשה על ידי שימוש בתבניות כגון אקולוגיה עירונית.
  • קישוריות פנימית: יתרונו הגדול ביותר של הויקי הוא ביכולת ליצור קישורים פנימיים. מתקפת איכות היא הזדמנות לחבר ערכים קשורים האחד לשני.
  • סידור קטגוריות: בהמשך להגברת הקישוריות הפנימית, חשוב לסדר קטגוריות: להכניס ערכים לקטגוריות מתאימות ולהוציא ערכים מקטגוריות לא מתאימות, לאחד או לפצל קטגוריות, להוסיף תוכן לדפי הקטגוריות ועוד.
  • תיעוד, תיעוד ותיעוד: במסגרת מתקפת איכות כמות העריכות היומית עולה משמעותית. על מנת לאפשר מעקב ובקרה אחר העריכות יש לתעד אותן כראוי. חשוב להקפיד על השימוש בתקצירי עריכה ולסמן עריכות מישניות.
  • בקרה והנחיה: חשוב לזכור תמיד כי הויקי הוא כלי המעודד חופש ותרומה אישית. אפשר ורצוי להוסיף ערכים לרשימה, להביע דעה בנוגע לנחיצות של ערכים מסוימים או באשר לשינויים הדרושים בהם. כדאי להחמיא למי שערך עריכה טובה ולעודד את האחרים להשתתף. אפשר ומומלץ לעשות את כל זה על גבי הדף הזה ולא בדף השיחה.

רשימת ערכים

כל מי שמעוניין לעבוד על ערך ירשום את שמו ליד הערך. ערך שהעבודה עליו הסתיימה יש למחוק בקו (באמצעות שימוש ב-<strike></strike>).

לדוגמה: אופניים - חסרים קישורים פנימיים. -יונתן.

ערכים טובים יחסית:

ערכים שאפשר ליצור ו/או להוסיף לקטגוריה: (יש מקום לבחון האם נכון להכניס כל אחד מהערכים באופן פרטני)

תחבורה:

נושאים הקשורים בחקלאות ומזון:

אנרגיה ואנרגיה מתחדשת:

טיהור וטיפול במים:

ספרים בנושא

סרטים בנושא:

ארגונים הפועלים בנושא :

מאבקים וקמפיינים:

מקורות