אקו-ויקי:מתקפת איכות בנושא שינויי אקלים והתחממות עולמית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מתקפת איכות היא כינוי למאמץ מרוכז לשיפור של תחומים קיימים באקו-ויקי. המתקפה מתוחמת בזמן ומנוהלת על ידי אחד המשתמשים. במרכז המתקפה עומדת רשימת ערכים לשיפור. חלק מהערכים הם ערכים קצרים מאוד, חלקם ערכים תוכן נרחב וחלקם ערכים שכלל לא קיימים. מתקפת האיכות השנייה באקו-ויקי תערך בנושא שינויי אקלים והתחממות עולמית.

תאריכי המתקפה

המתקפה תחל ב-13 בנובמבר ותסתיים עם סיום ועידת האקלים בפריז ב-11 בדצמבר.

דגשים למשתתפים

 • האחדה של ערכים: אחת ממטרות המתקפה היא שערכים מתחום מסוים יכתבו בפורמט פחות או יותר קבוע. זה מקל על הקריאה, על ההשוואה של ערכים מקבילים ועל ההפניה למקורות חיצוניים. חלק מרכזי בהאחדה נעשה על ידי שימוש בתבניות כגון שינויי אקלים והתחממות עולמית.
 • קישוריות פנימית: יתרונו הגדול ביותר של הוויקי הוא ביכולת ליצור קישורים פנימיים. מתקפת איכות היא הזדמנות לחבר ערכים קשורים האחד לשני.
 • סידור קטגוריות: בהמשך להגברת הקישוריות הפנימית, חשוב לסדר קטגוריות: להכניס ערכים לקטגוריות מתאימות ולהוציא ערכים מקטגוריות לא מתאימות, לאחד או לפצל קטגוריות, להוסיף תוכן לדפי הקטגוריות ועוד.
 • תיעוד, תיעוד ותיעוד: במסגרת מתקפת איכות כמות העריכות היומית עולה משמעותית. על מנת לאפשר מעקב ובקרה אחר העריכות יש לתעד אותן כראוי. חשוב להקפיד על השימוש בתקצירי עריכה ולסמן עריכות משניות.
 • בקרה והנחיה: חשוב לזכור תמיד כי הויקי הוא כלי המעודד חופש ותרומה אישית. אפשר ורצוי להוסיף ערכים לרשימה, להביע דעה בנוגע לנחיצות של ערכים מסוימים או באשר לשינויים הדרושים בהם. כדאי להחמיא למי שערך עריכה טובה ולעודד את האחרים להשתתף. אפשר ומומלץ לעשות את כל זה על גבי הדף הזה ולא בדף השיחה.

הערות טכניות

 • כדי שלא יווצרו כפילויות וכדי להקל על הפיקוח על ההתקדמות, אנא רשמו את שמכם ליד ערך עליו אתם עובדים או מתכוונים לעבוד. עם סיום העבודה סמנו את הערך בקו חוצה (לחצן טקסט מחוק, כדי שיראה כך). הערה: ערך כחול אין פירושו שהעבודה עליו הושלמה!
 • אתם מוזמנים להוסיף ערכים נוספים למתקפה אשר אינם ברשימה או להוסיף ערכים לרשימה אשר נראים לכם ראויים. אך, נא לא להוסיף ערכים שמצבם טוב. אם מצבם לא טוב (לדוגמה, קצרמרים) - ציינו זאת לידם, כך: שם הערך לדוגמה - קצרמר.
 • יש להוסיף תמונות חופשיות בלבד

כיצד מצטרפים?

 • לצורך ההצטרפות יש להירשם לאתר. קישור למדריך עריכה באתר מופיע בתחתית הדף. להרשמה בטופס לצורך קבלת תמיכה נוספת ליחצו כאן.
 • פגישה בנושא המתקפה שבמסגרתה ינתן הסבר לגבי העריכה באתר תתקיים ב-13 בנובמבר כחלק מפגישת העמותה לכלכלה בת קיימא. לפרטים נוספים על הפגישה ליחצו כאן.

עורכים המעוניינים להשתתף במתקפה

משתתפים במתקפה:

 1. עידן ד (שיחה) 16:51, 22 באוגוסט 2015 (IDT)
 2. האזרח דרור (שיחה) 10:38, 28 באוגוסט 2015 (IDT)
 3. יהודה בראון (שיחה) 21:18, 27 באוקטובר 2015 (IDT)

רשימת ערכים

הרשימה כוללת ערכים קיימים ונדרשים. את הערכים הקיימים יש להרחיב (במידת הצורך) לעשות עריכה לשונית, להוסיף תמונות (במידת הצורך) לעדכן את הערך באם הוא מיושן וכו'. כל מי שמעוניין לעבוד על ערך ירשום את שמו ליד הערך. ערך שהעבודה עליו הסתיימה יש למחוק בקו דרך לחצן טקסט מחוק. לערכים נוספים והרחבות שונות ראו את תבנית שינוי אקלים והתחממות עולמית בויקיפדיה האנגלית, לדוגמה בתחתית של הערך על אל ניניו

ראשי

מקומי

גורמים לשינויי אקלים

טכנולוגיה

מוסדות חברתיים ומדיניות

התחממות עולמית וערים

השפעות סביבתיות

נושאים הקשורים בחקלאות ומזון

אסטרטגיות להקטנת ההתחממות העולמית

טיהור וטיפול במים

אישים

תמונות וגרפים

הוספה ועדכון של גרפים , תמונות ומקורות לכל הערכים הקשורים. רשמו כאן אם מחפשים תמונה מסויימת. כדאי להיעזר בויקיפדיה האנגלית וכן ב קטגוריה:תמונות:התחממות עולמית - שאותה כדאי גם להוסיף כאשר מעלים תמונה חדשה.

תבניות

 • יצירת תבנית:שינויי אקלים והתחממות עולמית יצרתי, אפשר לשנות ולהוסיף - לדוגמה להפריד בין רקע (לדוגמה מה זה תהליך ארוך טווח או תהליך בלתי הפיך) לבין הערכים הראשיים הנוגעים להתחממות או למדע. (הערה של האזרח דרור ששכח לחתום).
 • שיפוץ הערכים בתבנית התחממות עולמית (פה מצד שמאל)
התחממות עולמית
שינויי אקלים והתחממות עולמית

רקע מדעי להתחממות עולמית: קלימטולוגיהמחזור הפחמןשיווי משקלשוק האנרגיה העולמידלק מחצביתהליך ארוך טווחתהליך בלתי הפיךהתחממות עולמיתשינויי אקליםאפקט החממהגזי חממהגרף מקל ההוקיהחמצת אוקיינוסיםעמעום עולמימודל אקלימיהפתעה אקלימיתהתקררות עולמיתטביעת רגל פחמניתפוטנציאל התחממות עולמית

התחממות עולמית

השפעות של שינויי אקלים: המסת קרחונים ושלגיםעליית מפלס פני היםהשפעה על סופותהשפעה על בצורות ומידבורהשפעות כלכליות של התחממות עולמיתשינויי אקלים וחקלאותפליטים סביבתייםההתיישבות הנורווגית בגרינלנדהשערת מדיאההשפעות ההתחממות העולמית על המזרח התיכוןרקע סביבתי חברתי למלחמת האזרחים בסוריהשינויי אקלים בישראלהנה זה בא (ספר)

מדיניות אקלים: ההיסטוריה של חקר שינויי האקליםהמחלוקת על התחממות עולמיתהפנל הבין-ממשלתי לשינויי אקליםפרוטוקול קיוטודו"ח שטרןועידת האקלים בפריזאמת מטרידה (סרט)‏מצעד האקליםהכחשת שינויי האקליםהתרמית הגדולה של ההתחממות העולמית (סרט)התחממות העולמית - מורה נבוכים

טכנולוגיה, כלים, ותחומי התמודדות: אנרגיה מתחדשתחסכון אנרגטיהתייעלות אנרגטיתתחבורה בת קיימאעירוניות מתחדשתבנייה ירוקההשפעות סביבתיות של מזון מהחישימושי קרקעחקלאות בת קיימאצמיחה כלכליתI=PATפשטות מרצוןגידול אוכלוסיןכלכלה בת קיימאזה משנה הכל

ערכים שנכתבו לקראת או במהלך המתקפה

מקורות

ראו גם

קישורים חיצוניים