האופטימיסט הרציונלי (ספר)

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

האופטימיסט הרציונלי: כיצד השגשוג מתפתח (באנגלית: The Rational Optimist: How Prosperity Evolves) הוא ספר עיון מאת הזואולוג והסופר הבריטי מאט רידלי (Matt Ridley) שיצא לאור בשנת 2010. הספר טוען כי מצב המין האנושי טוב משהיה אי פעם בעבר, וכי תודות להמשך של שינויים טכנולוגיים יחד עם קפיטליזם, דבר זה ימשך גם במאה ה-21 והלאה. תחזיות קודרות בדבר עתידו של המין האנושי תמיד נתבדו בעבר, ולפיכך גם תחזיות עתידיות אודות בעיות קיימות או גבולות לצמיחה יתבררו כמוטעות. מושג מרכזי שקיים בספר הוא "סקס של רעיונות" כיצד מסחר וקשרים בין תרבויות גורמים למפגשים בין רעיונות וכתוצאה מכך להופעה של רעיונות והמצאות חדשות.

לפי רידלי, למרות עולם אינו מושלם, מצבו של המין האנושי הולך ומשתפר כל הזמן, במהלך 100,000 השנים האחרונות. בכל רחבי העולם ההכנסה ותוחלת החיים עולות, ואילו האלימות והתחלואה יורדות. מוצרים נעשים זולים יותר, דשן כימי והנדסה גנטית מאפשרים להגדיל את היבולים החקלאיים בלי להקטין את שטחי הבר, המצאות כמו האינטרנט והטלפון הנייד עושות את החיים עשירים ונוחים יותר.

רידלי מבקר את הספר גבולות לצמיחה תוך שהוא חוזר על הביקורת שהוטחה בספר על ידי רונלד ביילי (Ronald Bailey), העורך המדעי של עיתון פורבס, בשנת 1989.[1][2] ביילי טען כי אחת התחזיות המכזיות של הספר היא אזילת משאבים מתכלים עד סוף המאה ה-20.[1] הביקורת של ביילי מוטעית שכן הוא משייך לספר דברים שלא נכתבו בו. הוא ביצע ציטוט חלקי מאוד מתוך טבלה אחת בספר וביקר אותו מחוץ להקשר, תוך שהוא מתעלם מכל שאר מה שנכתב בפרק בו הטבלה מופיעה[2], וכן תוך שהוא מתעלם מכך שרוב הספר מבוסס על הרצות מודל ממוחשב שמתייחס לדינמיקה שמתרחשת במהלך המאה ה-21. גם בבלוג שלו רידלי רומז על כך ש"מלתוסיאנים" (תחת הכותרת "גבולות לצמיחה") מניחים שהכמות הנוכחית של חומרי גלם שיש לנו אינה יכולה לגדול - [2] למרות שהנחה זו אינה מופיעה כלל בספר גבולות לצמיחה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Bailey, Ronald 1989, “Dr. Doom” Forbes, Oct 16, p. 45
  2. ^ 2.0 2.1 Ugo Bardi, Cassandra's curse: how "The Limits to Growth" was demonized, 15/09/2011