חוק ההסדרים/מסים – החלת מע"מ בשיעור רגיל על ירקות ופירות טריים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חזור לחוק ההסדרים/2009
חזור לחוק ההסדרים/קטגוריה מיסוי
חזור לחוק ההסדרים/קטגוריה חקלאות

תקציר

העלאת שיעור המע"מ על פירות וירקות מ-0% לשיעור מלא

דברי הסבר (של האוצר)

להחיל מע"מ בשיעור רגיל על ירקות ופירות טריים:

פירות וירקות טריים הינם המוצר היחידי בישראל שעליו לא מוטל מע"מ. כעיקרון, בסיס המע"מ בישראל הינו רחב ביותר, ואין הצדקה לאפליה כלכלית בין פירות וירקות טריים למוצרים אחרים. מעבר לכך, הרי שגם מהיבט הרגרסיביות אין בהכרח הצדקה להפלות את הפירות והירקות על פני מוצרי מזון אחרים. בדיקות ומחקרים שנעשו, העלו כי הרגרסיביות בפירות וירקות טריים אינה שונה מהותית בהשוואה למוצרי חלב, לחם, שמן, ביצים, והיא אף נמוכה במעט בהשוואה לזו הקיימת בבשר ובתחבורה ציבורית.

יתרה מכך, לעניין שיקולי הגבייה והאכיפה, התפלגות המכירות של פירות וירקות טריים במשק, מלמדת כי כ-70% בקירוב מהמכירות נעשות ברשתות השיווק ובחנויות מוסדרות (מכולת או חנויות ייעודיות). כך, פחות מ-30% מהמכירות של פירות וירקות טריים נעשות בשווקים – חלקם שווקים מוסדרים. לפיכך, נראה כי ניתן למצות בצורה סבירה את פוטנציאל הגבייה ממכירת פירות וירקות טריים. יתרה מזאת, למעלה ממחצית המכירות בשווקים הם של מוצרים שונים (זולת פירות וירקות טריים) החייבים במע"מ ומצריכים הצבתה של קופה רושמת.

כמו-כן, יש לזכור כי הפטור ממע"מ מקשה על מעקב אחר פעילות העוסק, דבר המנוצל הן להסטה של רישום מכירות חייבות כמכירות פטורות ממס, והן תוך ניצול המעקב החסר אחר העוסק להקטנת הגבייה ממס הכנסה. יש להניח כי עם ביטול הפטור ניתן יהיה להרחיב את מעגל משלמי המס אך ורק מעצם חובת הדיווח מה שיגדיל באופן ניכר את המידע שיש לשלטונות המס על הנישומים. התוספת הממוצעת בגין הטלת מע"מ למשק בית, תסתכם בכ-40 ש"ח לחודש, והתוספת החציונית הנה 32 ש"ח לחודש (החישוב מבוסס על נתוני סקר הוצאות משקי הבית (2007) של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בהנחה ששיעור המע"מ הנו 15.5%).

יובהר כי אין כיום אין אפשרות טכנית להיערך ליישום הדרגתי של ביטול ההטבה, ולכן העלאת המס צריכה להתבצע במהלך אחד לשיעור המס המלא.

תוספת הכנסות של 1.8 מיליארד ש"ח במונחים שנתיים

ניתוחים והשפעות

הרחבת הפערים

מע"מ הוא מס רגרסיבי והחלתו על פירות וירקות מרחיבה אותו כך שיש חשש שצעד זה יגדיל את הפערים הכלכליים בישראל.

פגיעה בבריאות

צריכה מספקת של פירות וירקות חיונית לצורך תזונה בריאה והיא אחת ההמלצות הקבועות של ארגונים רפואיים ושל ארגוני תזונה כמו ארגון הבריאות העולמי, משרד החקלאות האמריקאי ועוד. החלת המס על הירקות והפירות צפויה להקטין את הצריכה שלהם ולגרום לנזק בריאותי ארוך טווח.

פעילות נגד הנושא

מספר חברי כנסת, חלקם מהליכוד, הודיעו שהם נגד צעד זה. חברים בקואלייציית הארגונים נגד חוק ההסדרים הודיעו על כך שהם נגד צעד זה, הוקמה גם קבוצה בפייסבוק נגד סעיף זה.

קישורים חיצוניים

כתבות מהעיתונות

סעיפים קשורים בחוק ההסדרים