כיצד לבחור את השאלות החשובות ביותר?

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Nuvola apps edu languages.png זהו מאמר דעה מאת האזרח דרור. מאמר דעה אינו אובייקטיבי.


מהן השאלות החשובות ביותר שצריך לשאול עכשיו? היא כנראה אחת השאלות החשובות ביותר, וגם אחת התשובות החשובות ביותר, מאוסף של שאלות שעליכם לשאול את עצמכם מדי פעם.

השאלה הראשונה - מהן השאלות החשובות ביותר שצריך לשאול עכשיו

בפרק הזה ברצוני לטעון כי אחת השאלות החשובות ביותר שעליכם לשאול את עצמכם מידי פעם היא "מהן השאלות החשובות ביותר שצריך לשאול עכשיו?". בחלקים הבאים אנסה לתת לשאלה זו תשובה. אבל ראשית בואו נראה שהשאלה עצמה חשובה מספיק.

אנשים רבים מגיעים למצב אומלל בגלל שהם שואלים פחות מידי שאלות, או שהם מאמצים במהירות שאלה מוטעית, ועונים עליה מהר. אנשים רבים אומללים בגלל שהם נכנעים בקלות לרגש, דבקים בהגיון שגוי או בדעה קדומה או בהרגלים שהם סיגלו או קיבלו לאורך חייהם ואינם מסוגלים להיפטר מהם. אנשים רבים רודפים אחר מטרה מסויימת במשך זמן רב רק כדי לגלות באיחור שזו הייתה מטרה מוטעית - הם לא מסוגלים באמת להשיג מטרה זו, או שהשגתה לא באמת מובילה לתוצאה המקווה. ההגדה של פסח מכנה אנשים אלה "שאינו יודע לשאול" - מי ששואל לפחות מעמיד בספק ידיעותיו. אחד הקשיים, במיוחד של אנשים חכמים, הוא להודות בכך שהם עלולים להיות בורים בתחום מסויים או שהם הגיעו למסקנה מסויימת בטעות או שהם אוחזים בהרגל התנהגותי או מחשבתי שפועל נגדם.

אדם שנכנע לרגש, לרוב אינו שואל את עצמו יותר מידי שאלות. הרגש גורם לו לפעול בפזיזות ולפעמים עוברים חיים שלמים של חרטה על כך. כך הוא המקרה של מי שרצח אדם אחר בגלל עלבון של רגע או מי שהתחתן עם בן הזוג הלא נכון בגלל סחרור רגשות. הדבקים בדעות קדומות או בהרגלים מזיקים חייבים להתעלם משאלות לא נוחות ולהמשיך לפעול כאוטומט - לשאול את השאלה הנכונה ולענות עליה בצורה נכונה, יכול להוביל להכרה בקיומה של בעיה, שהיא השלב ההכרחי לפתרונן של רוב הבעיות.

אחד הקשיים הגדולים שלנו הוא שאנחנו לא מכונות היגיון מושלמות אלא בני אדם - המוח, "מכונת החשיבה" שיש לנו מעוצב כדי לשרוד ולשגשג בסביבה של ציידים לקטים שחיו בטבע הפראי עם קבוצה מצומצמת של קופי-אדם או אנשים. מכונה זו עוצבה במשך מיליוני שנים כדי שתתאים לסביבה זו וקשה לה להסתגל למציאות אחרת - לדוגמה רגש חזק של אהבה או שנאה הוא חיוני כדי לנקוט פעולה מהירה ולהגן על הילדים שלך מפני נמר או שאתה עלול לפגוש בדרך. מי שישב וישקול באופן קר את הנושא עשוי להגיע למסקנה דומה אבל הדבר ידרוש זמן רב. הרגשות הן דבר חשוב לשם המשך קיומנו באופן כללי, אבל מציאות החיים שלנו השתנתה כך שהם עלולים להוביל אותנו לפעולות שכבר אינן מתאימות לצורכי שרידה ושגשוג. האנושות נמצאת בנתיב שבו התגמול על תוקפנות מיידית ואלימה נמצאת בירידה. הצורך לשתף פעולה עם אלפי ומיליוני אנשים אחרים, כופה או לפחות לסבול את נוכחותם כופה עלינו לרסן את רגשותינו. המציאות המורכבת מבחינה חברתית וטכנולוגית מחייבת אותנו לשלוט יותר ברגשות שלנו ולא להיכנע לכל גחמה. בעיה אחרת היא הרגלים של הגוף שלנו - המשיכה שלנו למזון שמן ומתוק לדוגמה מובנת מאוד על רקע נדירות של מזונות כאלה בג'ונגל אבל במציאות המודרנית, כניעה למשיכה זו אינה מובילה אותנו למצב טוב במיוחד. מי שרוצה לשאול שאלות נכונות צריך להיזהר הן מפני כניעה מהירה לרגשות והן מפני הטיות והרגלים פיזיולוגיים שמסוגלים לעוות את החשיבה.

אחד הקשיים הגדולים של מי שרוצה לשאול שאלה היא כיצד להימנע משאלות שעצם ניסוחן עלול להוביל אותנו למסקנה שגויה. לדוגמה אנו נוטים לקבץ דברים שאינם זהים זה לזה בקבוצות גדולות ולשאול לגביהן שאלות כלליות מידי שנכונות בחלק מהמקרים ואינן נכונות בחלק מהמקרים האחרים. בעיה גדולה אחרת היא לקפוץ על שאלה הכרחית בדרך - להניח שתוצאה מסויימת בהכרח מובילה לתופעה אחרת ואז לנסות להשיג את אותה תוצאה - רק כדי לגלות שאין בהכרח קשר בין שני הדברים.

אחת הדעות הקדומות האפשרויות היא שיש שאלה אחת חשובה ורק עליה חשוב לענות. לדעתי הדבר שגוי. כל תשובה לשאלה מובילה לאוסף חדש של שאלות ואם יגענו ומצאנו תשובה לשאלה החשובה הקודמת, הרי שניתן לזמן מה לזנוח אותה ולעבור לשאלות האחרות שעולות מתוך התשובה. דעה קדומה אפשרית אחרת היא שכלל אין מדד אובייקטיבי לשאלה החשובה ביותר - כל אחד יכול לבחור בעצמו מהי השאלה החשובה ביותר עבורו כרגע ומן הסתם שאלה זו תהיה נכונה. התשובה לכך היא שאפילו מבחינה סובייקטיבית אנו רואים מקרים שבהם אנשים שאלו את עצמם שאלות, הגיעו לתשובה נכונה, פעלו לאור תשובה זו ואחר כך הצטערו על כל העניין. לדוגמה אנשים רבים שאלו את עצמם כיצד הם יכולים לשכב עם בחורה מסוימת או כיצד הם יכולים להרוויח הרבה כסף - רק כדי לגלות מאוחר יותר שזה לא מה שהם באמת רצו. אנשים אחרים ואומות שלמות עסוקים בשנאה של אנשים אחרים - קרובי משפחה, בוס בעבודה או קבוצות שלמות באוכלוסייה - ולהטיל על אנשים אלה את הסיבה לכל בעיותיהם. השאלה "כיצד להיפטר מהיהודים" העסיקה אנשים רבים באירופה של ימי הביניים אבל הדבר לא סייע רבות בהדברת המגיפה השחורה.

קושי נוסף בנושא שאלת שאלות הוא מתי וכל כמה זמן עלינו לשאול את השאלות. לדוגמה בזמן שאנחנו נוהגים במכונית זה זמן גרוע לשאול שאלות הנוגעות לנושאים אחרים שכן עלינו לשמור על הריכוז שלנו בכביש כדי להימנע מתאונה. קושי גדול יותר הוא לגבי מה תדירות החיפוש אחר השאלה הנכונה. לדוגמה יהיה לנו קשה לשאול את עצמנו "מה אני רוצה להשיג בחיים" בכל בוקר מחדש. עבור תקופות זמן שונות ייתכנו שאלות שונות - לדוגמה ייתכן שנשאל את עצמנו כיצד אני משפר את התזונה שלי בחודש הקרוב במקביל לשאלת שאלות אחרות הנוגעות להיקפי זמן ארוכים יותר. ברור גם שאם נשאל את עצמנו שאלה חשובה כלשהי, שוב ושוב - הדבר יקשה עלינו להקדיש זמן מספיק כדי למצוא לשאלה זו תשובה.

מרגע שיש לכם זמן לחפש אחר שאלה חשובה, כדאי שלפחות תשאלו את השאלה כמה שיותר מהר, לפני שתשכחו אותה, או לפני שדבר אחד פחות חשוב יסיח את דעתכם. אם הצלחתם לנסח שאלה, כדי להתחיל לחפש לה תשובות ומידי פעם לשוב לשאלה הראשונה כדי לוודא שאכן ניסחתם אותה בצורה מספיק נכונה ומדוייקת, וכדי לוודא שאכן זו השאלה שברצונכם לענות עליה.