כל כך מבלבלות, שבא לבכות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מקור: הארץ

השוואת מסלולי המשפחה של חברות הסלולר מראה הבדלים קטנים מהצפוי: 12% בין פלאפון היקרה לסלקום הזולה; שיטת מינימום דקה ראשונה מייקרת בכ-22% בממוצע את החשבון החודשי של הצרכן -משרד התקשורת מבטיח להתערב בעניין

לאור העובדה שחשבונות הסלולר מהווים חלק נכבד מההוצאה המשפחתית החודשית, בוודאי תהיתם לא פעם מי באמת מפעילת הסלולר המשתלמת ביותר עבורכם. ואולם, הנסיון להשיב על השאלה הזו מסובך מאוד ומשול להליכה בג'ונגל פראי וקוצני במיוחד: החברות מעמיסות מידע כה רב על הלקוח והמסלולים שהן מציעות נראים על פניהם כה שונים זה מזה, עד שהלקוח נותר מבולבל ואובד עצות.

במשרד התקשורת מודים שמדובר במשימה כמעט בלתי אפשרית: "אין ספק כי המשימה העומדת בפני הצרכן הבא להשוות בין המסלולים השונים היא מורכבת ביותר: עליו לאסוף מידע השוואתי רב מפרסומי החברות, אשר לעתים מגלים טפח ומכסים טפחיים, להכיר היטב את מאפייני השימוש שלו - מספר השיחות בחודש, התפלגות השיחות על פי אורכן, יעדי השיחות - ולבצע חישובים מסובכים. בעוד שלחברות מידע מדויק על נוהגי השימוש של הצרכנים, לצרכנים עצמם אין את המידע המאפשר להם השוואה מושכלת בין ההצעות השונות".

מה אנו למדים?

  • כדי להגדיל את ריווחיהן החברות דואגות ששוק הסלולר לא יהיה משוכלל. בכתבה אנו רואים מספר טכניקות לכך:
    • שבירת ההומוגניות: כל חברה מציעה מסלולים שונים ומשונים שלא מאפשרים השוואה מדוייקת בין החברות השונות.
    • אין מידע מלא: ישנם מסלולים רבים, והם משתנים בקצב גבוה, כך שקשה מאוד לצרכן לברר מהו המסלול העדיף לו. החברות מסתירות חלק מהמידע.
    • אין סימטריה במידע: לחברות מידע מדוייק על נוהגי השימוש של הצרכנים, לצרכנים אין את המידע המאפשר השוואה ובחירה מושכלת של החברה והמסלול העדיפים.