כתבות: הפרטת הדואר

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חברת דואר ישראל תחליף את רשות הדואר; תצמצם 450 משרות בתוך שלוש שנים

(הארץ 8.12.2005 [1])

מאת ערן גבאי, הארץ, 8.12.2005

טקסט זמני מהכתבה - צריך להחליף בתקציר

באוסטרליה, לוקח לפעמים למכתב פרטי חודש להגיע. למה? כי זה לא רווחי. שימו לב: שירותים יינתנו במשך שישה ימים רק במקומות שבהם תהיה לכך הצדקה כלכלית.

המדינה תעביר לחברה עד 425 מיליון שקל. ברשות החברות הממשלתיות החלו להיערך לצעד הבא - הפרטת הדואר בעתיד הלא רחוק

חברת הדואר החדשה יוצאת לדרך: שר האוצר, הנהלת רשות הדואר וההסתדרות חתמו אמש על הסכם להפיכת רשות הדואר לחברה עסקית, שתיקרא "חברת דואר ישראל בע"מ". במסגרת זו נחתמו הצווים וההסכמים שמעבירים את רשות הדואר למעמד של חברה ממשלתית, הפועלת על בסיס עסקי-כלכלי.

ההסכמים שנחתמו מתבססים על החלטת הממשלה מלפני שלושה חודשים להעברת רשות הדואר ממעמד של תאגיד סטטוטורי למעמד של חברה ממשלתית, ולקראת הרחבת התחרות בשוק הדואר הכמותי (דואר במשקל נמוך מ-500 גרם) ב-30 בינואר 2006. בהסכמים הוסדרה סוגיית הפנסיה של העובדים שעברו ממשרד התקשורת לרשות הדואר ב-87'. הוחלט כי המדינה תעביר לחברת הדואר מענק הקמה של 275 מיליון שקל, ועד 150 מיליון שקל כהשתתפות בעלויות פרישה מוקדמת. במקביל התחייבה חברת הדואר לצמצם את מצבת כוח האדם שלה בכ-450 משרות במהלך שלוש שנים.

עוד נקבע כי עובדי רשות הדואר העוברים לחברה ייהנו ממענק חד-פעמי בעקבות המעבר לחברה, ובקידום בדרגה. במקביל הוחלט גם על מעבר לשבוע עבודה מקוצר בן חמישה ימים של העובדים התפעוליים (דוורים ואשנבאים). שירותים יינתנו במשך שישה ימים רק במקומות שבהם תהיה לכך הצדקה כלכלית.

שר האוצר אהוד אולמרט אמר אתמול: "בקרוב תספק חברת הדואר לאזרחים גם מגוון שירותים בנקאיים, ובנק הדואר ישדרג את מעמדו ושירותיו הפיננסיים. מהלך זה הוא חלק מהרפורמות שמוביל משרד האוצר לפתיחת המשק לתחרות, מתוך מגמה להפחית את התעריפים ולשפר את השירות".

יו"ר מועצת רשות הדואר, יעקב (קוקי) אדרי, אמר כי במסגרת ההסכם הובטחה איתנותה הפיננסית של חברת הדואר. מנכ"ל רשות הדואר, אבי הוכמן, ציין כי הוא אופטימי מתמיד לגבי הפוטנציאל העצום של חברת הדואר, שתושתת על שירות אוניוורסלי יעיל ורווחי, עם דגש על הרחבה משמעותית של מגוון השירותים. משרד התקשורת והשרה דליה איציק היו מעורבים בתהליך להפיכת רשות הדואר לחברה ממשלתית, והמשרד ימשיך להיות הגוף שיפקח על טיב השירות ועל ביצוע ההסכם.

שוק הדואר הכמותי צפוי להיפתח לתחרות על פי סוג הלקוח, כך שבשלב ראשון ייוותר בידי רשות הדואר נתח הדואר הכמותי של משרדי הממשלה, הבנקים וחברות הביטוח, והמתחרים החדשים יפעלו, החל בסוף ינואר 2006, בהיקף של 30% מהשוק לכל היותר.

הכוונה כעת ברשות החברות הממשלתיות, לאחר שהושלם השינוי במעמד רשות הדואר לחברה ממשלתית, לעבור למהלך השני לפתיחת השוק לתחרות ולהניח את היסודות להפרטתה של חברת הדואר בעתיד הלא רחוק.

בית הדואר ייראה לגמרי אחרת

"בית הדואר ייראה לגמרי אחרת" / (הארץ 11.12.2005 [2])