מאגרי מידע

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מאגר מידע או מאגר נתונים (באנגלית: Data archive) הוא אוסף מסודר של נתונים בתחום מסוים, המאפשר אחזור נתונים, ואולי ניתוח והצלבה של הנתונים אלה לשם הפקת המידע הנחוץ למשתמש. מאגרי מידע הם אמצעי חשוב עבור חוקרים בתחומים שונים בביולוגיה (לדוגמה מאגרים מידע על גנים), אפידמיולוגים,כלכלנים, דמוגרפים, סוציולוגים ועוד.

מאגרי נתונים עולמיים

מאגרים אלה בדרך כלל מכילים מידע המחולק לפי מדינות, וכן סיכומים על כלל המדינות בדרך כלל אוספים אותם גופים בינלאומיים כגון ארגון האומות המאוחדות, הבנק העולמי, קרן המטבע הבינלאומית, ארגון הסחר העולמי, ארגון הבריאות העולמי, ארגון המזון העולמי. לגופים אלה יש מחלקות מחקר וחוקרי שטח והם אוספים מידע או מקבלים אותו ממשלות. לעיתים עליהם לחשב או להעריך את המידע בשיטות שונות במקרה של מדינות מבודדות (לדוגמה קוריאה הצפונית) או של ממשלות עניות, לעיתים יש צורך בחישובים ובהשערות בגלל סודות מסחריים, אי התאמות או ניגוד אינטרסים של המדינה לספק נתוני אמת (לדוגמה נתוני אינפלציה, אבטלה או עתודות נפט).

לפעמים מדובר בגופים של מדינות עשירות כמו ארצות הברית, האיחוד האירופי ה-OECD כגון סוכנות האנרגיה של ארצות הברית, סוכנות הסביבה של ארצות הברית וכן סוכנות האנרגיה הבינלאומית. לעיתים זהו מידע שנאסף על ידי תאגיד רב לאומי (סקר האנרגיה של BP לדוגמה).

אתרים לארכוב ולמציאת מאגרי מידע

  • re3data.org או the Registry of Research Data Repositories, הוא כלי מדע פתוח שמציע לחוקרים, ספריות וארגונים מידע על מאגרי מידע בינלאומיים שונים (כולל בסיסי נתונים, קבצי תמונות, תוכנות ועוד). החלוקה במאגר היא לפי סוג המידע, לפי מדינות ולפי נושאים שונים.
  • CESSDA או Consortium of European Social Science Data Archives היא רשת של מאגרי נתונים של מדינות אירופאיות בתחומי מדעי החברה.
  • גוגל סקולר מנוע החיפוש של גוגל למציאת מאמרים מדעיים בנושאים שונים
  • PubMed פאב-מד - אתר של US National Library of Medicine לחיפוש מאמרים מדעיים בנושאי ביולוגיה ורפואה

נתונים כלליים

מאגרי נתונים על אנרגיה

מאגרי מידע בתחום המזון והחקלאות

מאגרי מידע בתחום האוכלוסייה

מאגרי מידע בתחום המים

"רשת המדרך המימי" מפרסמת נתונים על טביעת רגל מימית כולל:

מאגרי מידע בתחום האקולוגיה

מאגרי מידע בתחום הכלכלה

ראו גם

קישורים חיצוניים