מה הם מלכים?

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מה הם מלכים? (באנגלית: ?What are Kings) הוא ספר עיון לילדים שעוסק בניתוח אנתרופולוגי של מלכים בתרבויות שונות שיצא לאור בשנת 2020. הספר נכתב על ידי האנתרופולוג דייוויד גרייבר בשיתוף פעולה עם אשתו, האמנית ניקה דוברובסקי. הספר המבוסס על ספרו המשותף של גרייבר עם האנתרופולוג מרשל סהלינס (On Kings). בהקדמה לספר הילדים מתאר גרייבר כי "זהו ספר על מלכים. מאיפה הם באו? איך מישהו בכלל חשב שזה יהיה רעיון מבריק לקחת אדם אחד אקראי למדי ולתת לו לעשות מה שהוא רוצה? מה ההשלכות ומדוע כל כך קשה להפליא להיפטר מהן?"

הספר הוא חלק מסדרת הספרים "אנתרופולוגיה לילדים" מטרת הפרוייקט היא "לחלוק את הידע של המומחים עם הלא-מומחים במספר נושאים חברתיים". קבוצת המחברים כוללת בין היתר את האמן בריאן אינו (What is Art), האנתרופולוג קית' הארט (Money), הארכיאולוג דיוויד ווינגרו (What is Civilization?) ואחרים.

הספר מציע נקודת מבט ביקורתית ומקיפה על מלכים לאורך ההיסטוריה ובתרבויות שונות. לפני גרייבר, "מלך הוא מישהו שמרשים לו לפעול כמו אלוהים, מלכים זוכי ליצור כללי התנהגות אבל הם לא חייבים לציית לכללים שהם לא רוצים לציית להם." גרייבר שואל שאלות כמו האם תמיד היו מלכים ומלכות? מהיכן הגיעו המלכים הראשונים? איך אנחנו יודעים לזהות אנשים בתור מלכים? האם מלכים דומים לילדים ועוד.

קישורים חיצוניים