מחיר הקידמה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

האיכרים במקסיקו יפונו, כדי שעשירי אקפולקו ישחקו גולף

איכר מקסיקני עלול להתפנות מאדמתו בשל הסכר הענק שמתכננת ממשלת מקסיקו. עד היום פונו 80-40 מיליון בני אדם ברחבי העולם בשל בניית סכרים

מאת קתרין ברמר, הארץ (רויטרס) 14.02.2006


ארויו ורדה, מקסיקו. במרחק נסיעה של שעתיים מעיר הנופש אקפולקו, שחופיה מלאים ברשתות מזון מהיר ומלונות פאר, חיה משפחת גארסיה חיים פשוטים, ביערות הטרופיים של דרום-מערב מקסיקו. הנחל מספק את המים, האדמה מלאה בדלעות ובעצי פרי והיער מספק דלק וצמחי מרפא. לארוחת צהריים אוכלים "טורטיות" עבות העשויות מתירס, רוטב צ'ילי וחלב קוקוס. אפילו ריחו של האויר מתוק.


ואולם, גן-העדן הקטן הזה עלול להפוך בקרוב לשטח תת-מימי - כחלק מאגן ההיקוות של סכר עצום, שיספק חשמל למלונות החדשים באקפולקו. "הם אומרים שהסכר יביא תועלת", אמר גארסיה, בבית הטיט והעץ שלו, מוקף בחזירים, עזים וילדים מצחקקים. "אבל לא לנו. אנחנו נהיה לחלוטין מתחת למים".


בניית הסכר "לה פארוטה" אמורה להסתיים ב-2012, והוא יהיה אחד הסכרים הגדולים ביותר במקסיקו. הסכר יציף שטחי יער ושטחים חקלאיים סביב נהר פפגאיו, והאגן שלו יהיה גדול פי עשרה מהמפרץ של אקפולקו.

התוכנית, שעלותה מוערכת במיליארד דולר, מעוררת התנגדות עזה. לפחות שני אנשים נהרגו בהתנגשויות אלימות בין המועמדים לגירוש מאדמתם, לבין תושבים אחרים התומכים בבניית הסכר - אחרי שהובטחו להם מקומות עבודה, סלילת כבישים ובתי ספר חדשים. השדות בכפרים מוזנחים, כי התושבים - חמושים בסכינים - עומדים יומם ולילה במחסומי דרכים כדי למנוע את בוא המהנדסים.

חברת החשמל הפדראלית של מקסיקו, CFE, טוענת כי 16 מתוך 19 מחוזות בגררו, אחת המדינות העניות ביותר במקסיקו, חתמו על תמיכה בסכר בכינוסי הסברה מקומיים. ברגע שהנותרים יצטרפו אליהם, תצא התוכנית לדרך ותחל העברת האיכרים למגורים חלופיים. ואולם, עורכי-דין הפעילים למען זכויות אדם טוענים שהשלטונות הונו את התושבים וניסו לפתות אותם בכסף ובאיומים. "הציעו לי כסף, אבל סירבתי לחתום. מה שהם עושים אינו חוקי", אמר האיכר הקשיש מרטיניאנו לונה.

מקסיקו מייצרת כרבע מתצרוכת החשמל שלה באמצעות סכרים הידרו-חשמליים, ומתכננת להקים עוד עשרות סכרים. אבל ברחבי העולם - וגם במקסיקו - גוברת ההתנגדות לבניית סכרים. 80-40 מיליון אנשים נעקרו מבתיהם בעקבות הקמתם של כ-45,000 סכרים גדולים, והמתנגדים אומרים שאין לכך הצדקה מאחר שמשך החיים הממוצע של סכר הוא 50 שנה בלבד.

CFE טוענת להגנתה, שהתושבים שיחיו מסביב לסכר ייהנו מאגן מים נקיים של 140 אלף דונם, שישמש לדיג ולמסעות שיט לתיירים. היה גם מי שהסביר כי הסכר חיוני למשק המים באקפולקו, שבה יש שפע מגרשי גולף צמאים להשקייה. אבל לאיכרים המקומיים ברור שלא הם יהיו אלה שישחקו במגרשים הירוקים. "לה פארוטה נועד לאתרי תיירות ולמגרשי גולף באקפולקו", אומרת פריסילה רודריגז, עורכת דין המסייעת למקומיים. "האיכרים הם אלה שנאלצים לשלם את המחיר". ברברה הרננדז, 22, נשמעה נחושה במיוחד: "בשום אופן לא נלך, ואין לנו לאן ללכת. חבל הטבור שלי קבור כאן".


הסכרים


מקסיקו מפיקה כרבע מהחשמל שלה באמצעות סכרים, והממשלה מבקשת לבנות עוד עשרות, ביניהם סכר ענק ליד אקפולקו - שאמור לספק מים למתקני הנפש שלה. האיכרים במקסיקו מקווים שיצליחו למנוע את בניית הסכר. גם בעולם גוברת ההתנגדות לסכרים, לאחר ש-80-40 מיליון איש נעקרו מאדמתם בשל בנייתם.