משפחת ברונפמן

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

משפחת ברונפמן היא אחת המשפחות היהודיות המשפיעות ביותר בעולם. היא עשתה את הונה בעיקר תודות לחברת סיגראם אותה קנה שמואל ברונפמן. רוב בני המשפחה יושבים בקנדה.

צ'ארלס ברונפמן

צ'ארלס ברונפמן (Charles Bronfman) (נולד ב-27 ביוני 1931 במונטריאול, קנדה), איל הון יהודי, בן לשושלת אילי ההון ברונפמן, שהתעשרה מעסקי משקאות חריפים באמצעות חברת סיגראם שבבעלותה. ברונפמן ממשיך בעסקי המשפחה, ולפי Forbes הינו בעל הון של 2.2 מיליארד דולר, והאדם החמישי בעושרו בקנדה.

צ'ארלס ברונפמן, נולד לשמואל ברונפמן שהיגר מבסרביה במאה ה-19 לקנדה, ולאשתו סינדי.

היה נשוי לאנדראה (אנדי) ברונפמן שהלכה לעולמה ב-26 בינואר 2006. [1]

ברונפמן ידוע כנדבן גדול וכתורם לפרויקטים להמשכיות יהודית. בין השאר הוא ייסד את קרן ברונפמן ותורם מרכזי לפרויקט תגלית המטיס סטודנטים ובני נוער יהודים ל"טיול שורשים" בישראל על מנת לעודד את הזהות היהודית שלהם בתפוצות ואת הזיקה שלהם לישראל.

אחזקות

קבוצת ברונפן מחזיקה בין היתר:

  • בנקאות: 26% ממניות בנק דיסקונט
  • ריהוט: כ-100% ממניות איקאה בארץ

אדגר ברונפמן

אדגר ברונפמן הוא איש עסקים קנדי שהתמנה בשנת 1981 להיות נשיא הקונגרס היהודי העולמי. הפך לדמות מפורסמת בעולם בשנות ה-80 וה-90 של המאה ה-20 בשל מאבקו למען שחרור יהודי ברית המועצות, חשיפת עברו הנאצי של קורט וולדהים והמאבק לשחרור כספי היהודים שניספו בשואה מהבנקים בשווייץ. אחיו של צ'ארלס ברונפמן.

שמואל ברונפמן

שמואל ברונפמן קנה בשנת 1928 את חברת סיגראם בקנדה. אביהם של צ'ארלס, אדגר, ושל פיליס למברט.

מתיו ברונפמן

מתיו ברונפמן' נולד ב-15 ביוני 1959 בארצות הברית. בנו של אדגר ברונפמן (האב). למד תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת הרווארד בבוסטון ומתגורר בניו-יורק. חלק גדול מעסקיו של ברונפמן מתנהלים בישראל. בשנת 2003 נמנה עם בעלי אלון רבוע כחול ישראל, ובשנת 2007 מכר את חלקו לשותפיו בבעלות, קבוצת אלון.[1] בשנת 2005 קנה את איקאה ישראל. בשנת 2006 רכש את השליטה בבנק דיסקונט אותה מכר בשנת 2014, ושנה מאוחר יותר רכש כחמישית ממניות שופרסל אותם מכר בשנת 2016. מתיו ברונפמן הוא בין המשקיעים של ג'ול לאבס, החברה המשווקת את הסיגריה ג'ול.[2] ברונפמן תורם חלק מכספו למטרות שונות. בשנת 2017 נישא לישראלית מלאני לביא והחתונה נערכה על גג ישיבת "אש תורה" ברובע היהודי הצופה אל הכותל. בחודש נובמבר 2017 נולד בנם גרמ'י.

קישורים חיצוניים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים