משתמש:מגזין יהלום/12 שנים של עבדות (ספר)

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שגיאת לואה ביחידה יחידה:תבנית_מידע בשורה 541: attempt to index field 'wikibase' (a nil value). שְׁתַּיִם עֲשָׂרָה שְׁנַיִם שֶׁל עַבְדוּת הוא 1853 ספר הזיכרונות ואת הנרטיב עבד על ידי האמריקאי סולומון נורת'אפ כפי שסופר ונערך על ידי דוד וילסון . Northup, גבר שחור שהיה נולדו בני חורין ב ניו יורק המדינה, מפרט ישותו מרומה ללכת בוושינגטון , שם הוא נחטף ונמכר לתוך העבדות של דרום עמוק . הוא היה בשעבוד במשך 12 שנים בלואיזיאנה לפני שהספיק להשיג בחשאי מידע לחברים ובני משפחה בניו יורק, אשר בתורם הבטיחו את שחרורו בעזרת המדינה. החשבון של נורת'אופ מספק פרטים נרחבים על שוקי העבדיםבוושינגטון הבירה ובניו אורלינס ומתאר באריכות גידול כותנה וסוכר וטיפול בעבדים על מטעים מרכזיים בלואיזיאנה.

היצירה פורסמה שמונה שנים לפני מלחמת האזרחים על ידי דרבי & Miller של אובורן, ניו יורק ,  זמן קצר לאחר הארייט ביצ'ר סטואו של רבי מכר רומן על העבדות, אוהל הדוד תום (1852), אליה הוא מושאל תמיכה עובדתית . ספרו של נורת'אפ, שהוקדש לסטו, מכר 30,000 עותקים, והפך אותו לרב מכר בפני עצמו.

לאחר שפורסם בכמה מהדורות במאה ה -19 ואחר כך הובאה על ידי עבודות מדעיות מומחיות בנושא עבדות בארצות הברית , ספר הזיכרונות נפל באלמוניות של הציבור במשך כמעט מאה שנה. זה התגלה מחדש בהזדמנויות נפרדות על ידי שני היסטוריונים של לואיזיאנה , סו אקין ( אוניברסיטת לואיזיאנה הממלכתית באלכסנדריה ) וג'וזף לוגסון ( אוניברסיטת ניו אורלינס ).  בראשית שנות השישים הם חקרו וחזרו למסעו של סולומון נורת'ופ  וערכו יחד גרסה עם הערות היסטורית שפורסמה על ידי הוצאת אוניברסיטת לואיזיאנה (1968).

הזיכרונות הותאם כמו שתי גרסאות הסרט, שהופק כמו 1984 PBS סרט הטלוויזיה האודיסיאה של סולומון נורת'אפ ואת אוסקר -winning הסרט 2013 12 שנים של עבדות .

תקציר

בעיר הולדתו של סרטוגה, ניו יורק , סולומון נורת'אפ, A נגרו חופשי שהיה מיומן נגר ואת הכנר , ניגשו אליו שני קרקס היזמים. הם הציעו לו עבודה קצרה ומשתלמת גבוהה כמוזיקאי עם הקרקס הנוסע שלהם. מבלי ליידע את אשתו, ששהתה בעבודה בעיירה סמוכה, הוא נסע עם הזרים למדרגה התחתונה של ניו יורק וושינגטון הבירה. זמן קצר לאחר שהגיע לבירה, התעורר ומצא את עצמו מסומם, כבול ובתא של עט עבדים. כשטענת נורת'אפ את זכויותיו כאדם חופשי, הוא הוכה והזהיר שלא להזכיר עוד את חייו החופשיים בניו יורק.

הובלה באוניה לניו אורלינס , נורת'אפ ושחורים משועבדים אחרים נדבקו באבעבועות שחורות ואחד מת. במהלך המעבר, פנה נורת'אפ למלח אוהד שישלח מכתב למשפחתו. המכתב הגיע בבטחה, אך מחוסר ידיעה על יעדו הסופי, משפחתו של נורת'אפ לא הצליחה לבצע את הצלתו.

הבעלים הראשון של נורת'אפ היה ויליאם הנסיך פורד , שניהל טחנת עצים על באאו של הנהר האדום . לאחר מכן היו לנורת'ופר כמה בעלים אחרים, פחות אנושיים מפורד, במהלך עבודתו בת 12 השנים. לעיתים, הנגרות והכישורים האחרים שלו תרמו לכך שטיפלו בו יחסית, אך הוא גם סבל מאכזריות קיצונית. בשתי הזדמנויות הותקף על ידי ג'ון טיביץ ', אדם לבן אליו הוחכר, והגן על עצמו, שבגינו סבל מפעולות תגמול קשות. לאחר כשנתיים של שעבוד נמכר נורת'אפ לאדווין אפס, אדנית כותנה אכזרית להפליא. אפס החזיק את נורת'אפ משועבד במשך 10 שנים, ובמהלכן הקצה את הניו-יורקר לתפקידים שונים ממבחר כותנה, לגרור לנהג, מה שחייב את נורת'אפ לפקח על עבודתם של עבדים עמיתים ולהעניש אותם על התנהגות בלתי רצויה. בעודו במטע של אפס, נורת'אפ התיידד עם נערת עבדים בשם פטסיעליו הוא כותב בקצרה בספר.

לאחר שהוכה על כך שהוא טוען למעמדו החופשי בוושינגטון הבירה, נורת'אפ ב 12 השנים שלאחר מכן לא חשף שוב את ההיסטוריה האמיתית שלו לאדם בודד, עבד או בעלים. לבסוף הוא גילה את סיפורו סמואל בס, נגר ולבן abolitionist מ קנדה עובד מטע אפס. בס, בסיכון גדול לעצמו, שלח מכתבים לאשתו וחבריו של נורת'אפ בסרטוגה. פרקר, בעל חנות לבן, קיבל את אחד המכתבים וביקש עזרה מהנרי ב 'נורת'אפ, עורך דין ופוליטיקאי לבן שמשפחתו החזיקה את אביו של סולומון נורת'ופ ושחררה עימו ועם סולומון הייתה ידידות ארוכת שנים. הנרי יצר קשר עם פקידי מדינת ניו יורק. מכיוון שהמדינה העבירה חוק בשנת 1840 למתן משאבים כספיים להצלת אזרחים שנחטפו לעבדות, מינה המושל את הנרי נורת'ופ לסוכן לנסוע ללואיזיאנה ולעבוד עם אכיפת החוק כדי לשחרר את שלמה. כשהיה בלואיזיאנה, הנרי נורת 'שכר את עורך הדין המקומי של אבוילס , ג'ון פ. וודיל, כדי לסייע בהבטחת חירותו של סולומון נורת'ופ.  לאחר מגוון בירוקרטיםבוצעו צעדים וחיפושים, הצליח עורך הדין לאתר את שלמה ולשחרר אותו מהמטע. בהמשך הגיש נורת'אפ אישומים נגד הגברים שמכרו אותו לעבדות אך לא הצליח בתביעתו. הוא חזר לניו יורק והתאחד עם משפחתו שם.

נורת'אפ מסכם את סיפורו באמירה הבאה:

הסיפור שלי בסוף. אין לי הערות בנושא עבדות. מי שקורא ספר זה עשוי ליצור דעות משלו על המוסד המוזר"מה שזה יכול להיות במדינות אחרות, אני לא מתוודע לדעת; מה זה באזור נהר רד, תוחם באמת ובנאמנות בדפים האלה. זה לא פיקציה, שום הגזמה. אם נכשלתי במשהו זה היה בהצגה בפני הקורא באופן בולט מדי את הצד הבהיר של התמונה. אני בספק אם מאות לא היו מצערים כמוני: שמאות אזרחים חופשיים נחטפו ונמכרו לעבדות, וברגע זה מוציאים את עצמם חי על מטעים בטקסס ולואיזיאנה. אבל אני אוסר. נרתע והוכנע ברוחו מהסבל שעברתי, ומודה לאותה יציבה טובה שברחמיה הוחזרתי לאושר ולחירות, אני מקווה שמכאן ומכאן להוביל זקוף. חיי שפל, ונח סוף סוף בחצר הכנסייה בה אבי ישן. - 

קבלת פנים וערך היסטורי

לעתים קרובות הועלו שאלות לגבי דיוק או אמיתיות של ספרים על עבדות, כולל סיפורי עבדים. נקודות דמיון בין ספריו של Northup ו הארייט ביצ'ר סטואו של רומן אוהל הדוד טום כבר שציינו מבקרים. ספרו של סטו ראה אור שנה לפני ספר הזיכרונות של נורת'אפ, אולם עד שפרסמה את התנגדותה למבקרים בנוגע לדיוק בבקתה המפתח לדוד טום , היא התייחסה לסיפורו שהתפרסם בחשבונות העיתונים. סטו כתב,

זה צירוף מקרים יחיד שאדם זה הובל למטע בארץ הנהר האדום, אותו אזור בו הונחה זירת השבי של טום; והדיווח שלו על מטע זה, על אורח חייו שם ועל כמה מקרים שהוא מתאר, מהווים הקבלה בולטת להיסטוריה ההיא.

תיאורו של נורת'ופ מאשר את התיאור הבדיוני של סטו של התנאים בלואיזיאנה, שכן האזור בו שועבד נורת'אופ היה קרוב לתפאורה הבדיונית של מטע סיימון לגרי על הנהר האדום. נורת'אפ מביע טענות אחרות נגד העבדות. לדוגמה, הבקתה של הדוד טום מתמקדת באופן שבו מערכת המשפט מונעת מבעלי אדיבים אפילו להתייחס לעבדים בצורה טובה ואיך היא משחררת בעלים אכזריים מהתחייבויות לטיפול שלהם בעבדים.

גם נושאים כאלה מופיעים בסיפור של נורת'אפ. אריק הרשטל, שכתב על יצירה זו, ציין כי "נרטיבי העבדים מעולם לא נועדו לתת השקפה בלתי משוחדת. היו אלה פולמוסים נגד סדירות שנועדו להפיל את המוסד."  העובדה שליצירות אלה הייתה מטרה הייתה דומה ליצירות שפורסמו אחרות.

הרשטל מדגיש כי נורת'אופ הביע חמלה בחשבונו, וציטט אותו: "זו לא אשמתו של בעל העבדים שהוא אכזר", כותב נורת'אפ, "עד כדי כך שזו אשמת המערכת שתחתיה הוא חי."  לגוף ראשון של נורת'ופ על שנים עשר שנות עבדותו משכה את תשומת הלב בוויכוח הפוליטי הלאומי על העבדות שהתקיים בשנים שקדמו למלחמת האזרחים. היא קיבלה אישורים מעיתונים גדולים בצפון, ארגונים נגד עבדות וקבוצות אוונגליסטיות. זה "מכר פי שלושה עותקים מכפי שנרטיב העבדים של פרדריק דוגלס בשנתיים הראשונות שלו."

הדו"ח של נורת'אפ מתאר את חיי היומיום של העבדים בבאיו בוף בלואיזיאנה, את תזונתם ותנאי החיים שלהם, את היחסים בין אדון לעבד ואת האמצעים בהם תפסו לוכדי העבדים לכבוש שוברים. החשבון שלו חולק כמה פרטים דומים לאלה של סופרים שהיו עבדים שנמלטו, כגון פרדריק דאגלס , הרייט ג'ייקובס , ואת וויליאם וולס בראון . עם זאת, נורת'אופ היה ייחודי בתיעוד שנחטף כאדם חופשי מהצפון ונמכר לעבדות. נקודת המבט שלו הייתה תמיד להשוות את מה שראה למה שהוא ידע לפני כשחיה כאדם חופשי במצב חופשי. אמנם היו מאות חטיפות כאלה, אך הוא היה בין האנשים היחידים שזכו לחופש שוב.

מוקדם והיסטוריונים אמצע המאה העשרים העבדות, קנת Stampp , סטנלי אלקינס , ו אולריך בונל פיליפס , אישרה את הדיוק ההיסטורי של הספר. אקין ולוגסון ב -1968 כתבו: "בניתוח האחרון, [הסיפור] ראוי להאמין, לא רק משום שנדמה כי [נורת'אפ] מדבר בצורה סבירה, ולא רק משום שהוא מעטר את סיפורו בפרטים משכנעים ומשכנעים. נקודה בה קיימים חומרים לבדיקת חשבונו, ניתן לאמת את זה. " חומרים אלה כוללים רשומות ניסיון, תכתובות, יומנים ומכירת עבדים.

בעוד שתים עשרה שנים שפחה היא הדוגמה הידועה ביותר למישהו שנחטף ושוחרר מאוחר יותר - גם אם באמצעות מאמצים יוצאי דופן - היסטוריונים החלו לחקור ולהציג מקרים אחרים. מרבית פרשות המשפט הידועות של תביעות חופש הקשורות לקורבנות חטיפה הוגשו בניו אורלינס, אם כי חלקן היו במדינות גבול כמו מיזורי. חליפה כזו התקיימה בטוסקאלוזה, אלבמה , שם נמכר קורנליוס סינקלייר , איש שחור חופשי מפילדלפיה, פנסילבניה , לאחר שנחטף באוגוסט 1825 והובלה דרומה עם כמה שחורים חופשיים צעירים יותר. בסך הכל כעשרים שחורים צעירים נעלמו מאזור הקיץ בפילדלפיה, חלק מהניצולים מכרו לעבדות במיסיסיפי.  בעזרת התערבותו של ראש עיריית פילדלפיה ג'וזף ווטסון, רוב החטופים הוחזרו חופשיים לפילדלפיה עד יוני 1826, אך האודיסיאה של סינקלייר הייתה ארוכה יותר. הוא שוחרר בשנת 1827 מפסק דין פה אחד של חבר מושבעים לבנים.

הוציא מחדש

לאחר הדפסות נוספות במאה ה -19, הספר יצא מכלל הדפוס עד 1968,  כאשר ההיסטוריונים ג'וזף לוגסון וסו אקין החזירו אותו לגדולה. אקין גילה את הסיפור כילדה שגדלה במדינת המטעים של לואיזיאנה - הבעלים של מהדורה ראשונה הראה לה את הספר, לאחר שמצא אותו בבית מטעים לשעבר.

שנים אחר כך היה ללוגדסון תלמיד ממשפחה ותיקה של לואיזיאנה שהביא לשיעור עותק של הספר המקורי משנת 1853; משפחתה הייתה בבעלותה במשך יותר ממאה שנה. יחד לוגדסון ואייקין בחנו את חשבונו של נורת'אפ, תיעדו אותו דרך רישומי מכירות העבדים של וושינגטון, די.סי. וניו אורלינס, על ידי חזרה על מסעו ושעבודו במדינת המטעים של באו בוף במרכז לואיזיאנה ובאמצעות רשומותיה, ותיעוד מוצאו של מדינת ניו יורק. הם מצאו את צו החופש של אביו, ותיקי התיקים לעבודה המשפטית שהשיבו את חירותו של נורת'ופ והעמידו לדין את חוטפיו. בשנת 1968 פורסמה המהדורה המציינת ביסודיות של אקין ולוגסון של הספר המקורי על ידי הוצאת אוניברסיטת לואיזיאנה, ושפכה אור חדש על חשבונו של נורת'ופ וביססה את חשיבותו ההיסטורית.

בשנת 1998 הוזמן לוגדסון על ידי חוקרים בניו יורק שבצפון העיר להשתתף בחיפוש אחר קברו של שלמה. עם זאת, מזג אוויר גרוע מנע את החיפוש באותה שנה, ולוגסון נפטרה ביוני 1999 לאחר מכן. בשנת 2007, זמן קצר לפני מותה בגיל 90, השלימה אקין גרסה מעודכנת ומורחבת של ספרם; הוא כולל יותר מ -150 עמודים של חומר רקע חדש, מפות ותצלומים. בשנת 2013 יצאו לכבודה גרסאות של ספר אלקטרוני ושמע שמע המהדורה הסופית הסופית שלה. ברשות, חוקרים רשאים להשתמש בארכיוני חייו של אקין דרך אוסף סו אקין, אוניברסיטת לואיזיאנה במדינת אלכסנדריה, לואיזיאנה . הארכיון של ג'וזף לוגסון זמין באוניברסיטת ניו אורלינס .

ההיסטוריון ג'סי הולנד ציין בראיון לשנת 2009 כי הסתמך על ספר הזכרונות של נורת'אפ ותיאור מפורט של וושינגטון בשנת 1841 כדי לזהות את מיקומם של כמה משווקי העבדים בבירה. הולנד חקרה גם את תפקידי העבדים האפרו-אמריקנים, שכפועלים מיומנים סייעו בבניית כמה ממבני הציבור החשובים בוושינגטון, כולל הקפיטול וחלק מבית האחוזה המקורי.

קטע מהספר

פרק 1


הקדמה - שושלת - משפחת נורת'אפ - לידה והורים - מינטוס נורת'אפ - נישואים לאן המפטון - החלטות טובות - תעלת שמפליין - מסע רפסודות לקנדה - עבודת האדמה - הכינור - הבישול - המעבר לסרטוגה - פארקר ופרי - עבדים ועבדוּת - הילדים - ראשית הייסורים.


הואיל ונולדתי אדם חופשי, ובמשך יותר משלושים שנה נהניתי ממנעמי החירות במדינה חופשית - ובתום אותה תקופה נחטפתי ונמכרתי לעבדות, שם נותרתי עד שלאושרי ניצלתי בחודש ינואר 1853, אחרי שעבוד של שתים עשרה שנה - הועלתה האפשרות שתיאור חיי וגורלי לא יהיה חסר עניין בעיני הציבור.

מאז שובי אל חיק החירות אני ער לעניין הגובר במדינות הצפון בנושא העבדות. יצירות בדיון, המתיימרות לצייר את מאפייניה מן ההיבטים הנעימים יותר וגם הדוחים יותר שלה, מופצות בהיקף חסר תקדים ולמיטב הבנתי מהוות כר פורה לביקורת ולדיון.

על העבדות אוכל לדבר רק במידה שחזיתי במו עיניי וחוויתי על בשרי. מטרתי היא למסור דיווח כן ונאמן של העובדות: לשוב ולספר את סיפור חיי ללא כחל וסרק ולהניח לאחרים לקבוע אם אפילו ביצירות הבדיון מצטיירת תמונה של עוול אכזרי יותר או של שעבוד חמור יותר.

ככל שעלה בידי לוודא את העבר, בני משפחת אבי היו עבדים ברוד איילנד. הם השתייכו למשפחה שנשאה את השם נוֹרתַ'אפ, שאחד מהם, שעקר למדינת ניו יורק, התיישב בהוּסיק שבחבל רֶנסֶלִיר. הוא לקח עמו את מינטוס נורת'אפ, אבי. עם מותו של אותו ג'נטלמן, כנראה לפני כחמישים שנה, נעשה אבי אדם חופשי אחרי שזכה להשתחרר על פי הוראת צוואתו.

הנרי ב' נורת'אפ מסֶנדִי היל, משפטן ויועץ משפטי נכבד והאדם שלו אני חב, בחסדי שמים, את חירותי הנוכחית ואת שובי לחיק משפחתי - רעייתי וילדי, הוא נצר לאותה משפחה שבה שירתו אבות אבותי ושממנה נטלו את השם שאני נושא כיום. לעובדה זו אפשר אולי לייחס את העניין המתמיד שגילה בגורלי.

זמן מה אחרי שחרורו עבר אבי להתגורר בעיר מינֶרווָה שבמחוז אֶסֶקס, ניו יורק, שם נולדתי אני בחודש יולי 1808. אין בידי הכלים לדעת בוודאות כמה זמן התגורר במקום זה. הוא עבר משם לגראנוויל שבמחוז וושינגטון, סמוך למקום הידוע בשם סְלַייבּוֹרוֹ, שם עבד שנים אחדות בחוותו של קלארק נורת'אפ, אף הוא שאר בשרו של אדונו הקודם, ומשם עבר לחוות אוֹלדֶן שברחוב מוֹס, מעט צפונית לכפר סנדי היל; ומשם לחווה הנמצאת כיום בבעלותו של ראסל פראט, בדרך המוליכה מפורט אדוארד לארגייל, שם התגורר עד מותו, שחל ביום ה-22 לחודש נובמבר 1829. הוא הותיר אלמנה ושני ילדים - אני עצמי וג'וזף, המבוגר ממני. ג'וזף חי עדיין במחוז אוֹסוֶוגוֹ, סמוך לעיר הנושאת אותו שם; אמי הלכה לעולמה בתקופת שביי.

אבי, אף כי נולד עבד וכרע תחת עול הקיפוח המעיק על בני גזעי האומללים, נהנה בזכות חריצותו ויושרו מיחס של כבוד, כפי שיוכלו להעיד רבים מן האנשים החיים עדיין הזוכרים אותו היטב. כל חייו עברו עליו בעיסוקים השלווים הקשורים לעבודת האדמה ומעולם לא ביקש לו תעסוקה באחת מאותן עבודות בזויות יותר, הנופלות בדרך כלל במיוחד בחלקם של בני אפריקה. הוא לא רק העניק לנו השכלה שעלתה על ההשכלה שלה זוכים בדרך כלל ילדים במצבנו, אלא גם, בזכות שקדנותו וחסכנותו, הצליח לצבור די רכוש כדי ליהנות מזכות ההצבעה.* הוא נהג לספר לנו על ראשית חייו; ואף כי רחש תמיד יחס חם וחיובי ביותר, ואולי אף יחס של חיבה, כלפי המשפחה שבביתה היה עבד, הרי גם הבין יפה את טיבה של שיטת העבדות ודיבר בצער על השפלת גזעו. הוא השתדל לטעת בנו אמות מוסר וללמדנו לשים את מבטחנו באל, הפוקד את כל ברואיו, משפַל המעלה ועד רם המעלה. מה רבות הפעמים שבהן נזכרתי בעצותיו האבהיות בעודי מוטל בצריף עבדים באזורים הנידחים והמבחילים של לואיזיאנה, מתייסר בפצעים שספגתי מידיו של אדון בלתי אנושי על לא עוול בכפי ורק מייחל להיאסף אל הקבר שכיסה אותו, שיסוכך גם עלי מפני שוט הנוגשׂ. בחצר הכנסייה בסנדי היל מציינת אבן צנועה את מקום מנוחתו, אחרי שקיים את כל החובות שהן מנת חלקה של הספֶרה הצנועה שבה אינה לו האל להתהלך.

[* עם היווסדה של ארצות הברית ניתנה ברוב מדינותיה זכות הבחירה רק לגברים שאינם שחורים ושבבעלותם רכוש (אדמה) או עושר מספיק למיסוי. עבדים משוחררים יכלו להצביע בארבע מדינות בלבד. גברים לבנים חסרי רכוש, נשים וכל בני הגזעים האחרים לא נהנו מזכות בחירה [כל ההערות הן של המתרגמת].]

עד לאותה תקופה עסקתי בעיקר בעבודות המשק לצד אבי. בשעות הפנאי שניתנו לי שקדתי בדרך כלל על ספרי או ניגנתי בכינור - שעשוע שהפך לתשוקה המרכזית של ימי נעורי. מאז היה זה גם מקור נחמתי, שהעניק שמחה ליצורים הפשוטים שעמם נגזר עלי להיות, שתעתע במשך שעות רבות במחשבותי והסיחן מההתעסקות הכאובה בגורלי.

בחג המולד של שנת 1829 נשאתי לאישה את אן המפטון, נערה צבעונית* שהתגוררה אז בקרבת ביתנו. הטקס נערך בפורט אדוארד בידי טימותי אֶדי, שופט השלום של העיר ועד היום אזרח נכבד של המקום. באותם ימים כבר התגוררה אן זמן רב בסנדי היל אצל מר בֵּיירד, בעליו של פונדק העיט, וכן בבית משפחת הכומר אלכסנדר פְּרָאוּדפִיט מסֵיילֶם. ג'נטלמן זה הנהיג במשך שנים רבות את הכנסיה הפרסביטריאנית בעיר זו ורבים רחשו לו כבוד על למדנותו ואדיקותו. אן עדיין זוכרת בהכרת טובה את חביבותו היתרה של אותו איש טוב ואת עצותיו המצוינות. היא אינה יודעת בוודאות מי היו אבות אבותיה, אבל בעורקיה זורם דם של שלושה גזעים. קשה לדעת מה גבר על מה - האדום, הלבן או השחור. אבל השילוב של כל אלה העניק לה ארשת ייחודית אך נעימה, שנדיר למצוא כמותה. למרות דמיון מסוים אי אפשר להגדירה כרבע־אפריקאית, קבוצה שאליה, טרם ציינתי זאת, השתייכה גם אמי.

[* התואר "צבעוני" (colored) מיוחס בדרך כלל לבני מוצא מעורב שאינם לבנים.]

זמן קצר בלבד קודם לכן הותרתי מאחורי את ימי קטינוּתי ובחודש יולי שקדם לכך הגעתי לשנתי העשרים ואחת. בהיעדר עצתו ועזרתו של אבי, והואיל ועתה נדרשתי לפרנס רעיה הסמוכה על שולחני, החלטתי לשקוד בחריצות על חיי, ולמרות מכשול צבע עורי והמודעות למעמדי הפשוט, הפלגתי בחלומות על הזמנים הטובים שיבואו, שבהם, כגמול על מאמצי, יהיה ברשותי מעון צנוע וכברת אדמה סביבו, שבאמצעותם אוכל למצוא אושר ונוחות.

מיום נישואי ועד היום הזה, האהבה שאני רוחש לאישתי הייתה כנה ואיתנה; ורק מי שהכיר את הרוך היוקד בלב אב כלפי יוצאי חלציו יידע להעריך את רגשותי כלפי הילדים האהובים שנולדו לנו מאז. את הדברים הללו נדמה לי ראוי והכרחי לומר למען יידעו ויבינו קוראי הדפים האלה עד מה חריף היה הסבל שנגזר עלי לשאת.

מיד עם נישואינו קבענו את ביתנו במבנה הצהוב הישן שעמד אז בקצהו הדרומי של הכפר פורט אדוארד, ושמאז אותם ימים הפך לבית אחוזה מודרני שבו התגורר לאחרונה קפטן לאת'רופ. המבנה מוכר בשם בית המצודה. אחרי ארגון המחוז נערכו לפעמים משפטים במבנה זה. הוא גם נפל בידי בֶּרגוֹין* בשנת 1777, הואיל ועמד סמוך למצודה הישנה על גדתו השמאלית של נהר ההדסון.

[* ג'ון ברגוין (Burgoyne, 1792-1722), איש צבא, פוליטיקאי ומחזאי בריטי. במהלך מלחמת העצמאות האמריקאית נכנע עם צבא של חמשת אלפים חיילים לכוח אמריקאי עדיף.]

במהלך החורף הועסקתי יחד עם אחרים בתיקון תעלת שמפליין, בקטע שהיה תחת פיקוחו של ויליאם ון נוֹרטוויק. הממונה הישיר על האנשים שעמם עבדתי היה דייויד מֶקאיצ'רון. באביב, עם פתיחת התעלה לשיט, יכולתי לרכוש בכסף שחסכתי משכר עבודתי צמד סוסים ודברים נוספים שהיו נחוצים לעסקי ההובלה בדרכי המים.

שכרתי לי לעזר כמה פועלים חרוצים והשגתי חוזים להשטת רפסודות גדולות של עצים מאגם שמפליין לטרוֹי. בכמה מן המסעות הללו התלוו אלי דאיֶיר בֶּקווית' ואדם בשם מר בַּראטֶמי, איש וַייטהול. במהלך העונה למדתי להכיר היטב את אמנות השטת הרפסודות על כל רזיה - ידע שיאפשר לי לימים להושיט שירות מועיל לאדון נכבד ולעורר פליאה בלב חוטבי העצים חסרי הבינה על גדות הבּאיוּ בֶּף.*

[* באיו (bayou) הוא גוף מים הנמצא באזור שפלה שטוח, בדרך כלל יובל שולי של נחל שמימיו נעים לאט יותר ולא פעם הופכים למים עומדים. בדרום ארצות הברית, ובעיקר באזור המיסיסיפי, יש באיו רבים.]

באחד ממסעותי לאורך אגם שמפליין דיברו על לבי לבקר בקנדה. נסעתי למונטריאול, ביקרתי בקתדרלה ובאתרים אחרים בעלי עניין בעיר, ומשם המשכתי ונסעתי לקינגסטון ולערים אחרות ורכשתי ידע על האזורים השונים, שאף הוא עתיד להיות לי לימים לעזר, כפי שיסופר סמוך לסופו של סיפור זה.

עם סיום חוזי העבודה בתעלה לשביעות רצוני ולשביעות רצון מעבידי, והואיל ועתה, עם הפסקת השיט בתעלה, לא אביתי לשבת בחיבוק ידיים, חתמתי עם מידד גאן על חוזה נוסף לחטיבת כמות גדולה של עצים. בתחום זה עסקתי בחורף 1832-1831.

עם בוא האביב שמנו לנו למטרה, אן ואני, למצוא משק חקלאי בסביבת מגורינו. אני הורגלתי מילדותי לעבוד בעבודות חקלאיות והעיסוק הזה הלם יפה את נטיות לבי. לפיכך ערכתי הסכם לרכישת חלק מחוות אולדֶן הישנה, שבה התגורר אבי בעבר. עם פרה אחת, חזיר אחד, צמד שוורים משובחים שרכשתי זמן לא רב קודם לכן מלואיס בראון איש הרטפורד, ועוד כמה נכסים וחפצים אישיים, נכנסנו אל ביתנו החדש בקינגסברי. באותה שנה שתלתי מאה דונמים של תירס, זרעתי שדות גדולים של שיבולת שועל והתחלתי לעסוק בחקלאות ככל שאיפשרו לי אמצעי. אן טיפלה בחריצות בבית בעוד אני עמל ושוקד על עבודת השדה.

במקום הזה התגוררנו עד שנת 1834. בעונת החורף היו לי הזמנות רבות לנגן בכינור. כמעט בכל מקום שבו התאספו אנשים צעירים לרקוד, שם הייתי גם אני. שם כינורי יצא לתהילה בכל הכפרים הסמוכים. גם אן, במהלך התקופה הארוכה שעשתה בפונדק העיט, עשתה לה שם לא מבוטל כטבחית. בשבועות שבהם התכנס בית הדין ובאירועים ציבוריים, היא נשכרה לעבוד בשכר גבוה במטבח בית הקפה של שריל.

בזכות השירותים שנתנו, שבנו תמיד הביתה עם כסף בכיסינו; וכך, בעקבות הנגינה, הבישול והעבודה החקלאית מצאנו את עצמנו חיש מהר נהנים משפע, ולמען האמת היו חיינו מאושרים ומצליחים. אכן, מה טוב היה אילו נשארנו בחווה בקינגסברי; אבל הנה באה השעה שבה נגזר עלינו להתקרב צעד נוסף אל עבר הגורל האכזר הממתין לי.

במרס 1834 עקרנו לסרטוגה ספרינגס. התגוררנו בבית שהיה בבעלותו של דניאל או'בריאן, בחלקו הצפוני של רחוב וושינגטון. בשעתו החזיק אייזק טיילור אכסניה גדולה בשם וושינגטון הול, בקצה הצפוני של ברודוויי. הוא שכר את שירותי כרכב כרכרה, ובתפקיד זה עבדתי אצלו שנתיים. בתום אותה תקופה הועסקתי בדרך כלל בעונת הקיט, וכמוני גם אן, במלון ארצות הברית ובפונדקים נוספים במקום. בעונות החורף הסתמכתי על כינורי, אם כי בתקופה שבה הונחה מסילת הברזל של טרוי וסרטוגה השקעתי בה ימים רבים של עבודה קשה.

בסרטוגה נהגתי לרכוש את החפצים הנחוצים למשפחתי בחנויותיהם של מר סיפאס פארקר ומר ויליאם פרי, אדונים שבזכות נדיבותם רחשתי להם רגשות הערכה עזים. מסיבה זו, שתים עשרה שנים אחר כך, ביקשתי להפנות אליהם את המכתב שיצורף בהמשך ואשר היה האמצעי לגאולתי הברוכה בידיו של מר נורת'אפ.

כשהתגוררתי במלון ארצות הברית פגשתי עבדים רבים שהתלוו לאדוניהם ממדינות הדרום. הם היו תמיד לבושים ומצוידים היטב, ודומה היה שהם נהנים מחיים קלים ושרק מעט מדאגות החיים הרגילות מטרידות אותם. פעמים רבות הם פתחו בשיחה בנושא העבדות. גיליתי שכמעט כולם, ללא יוצא מן הכלל, מטפחים תשוקה כמוסה לחופש. כמה מהם ביטאו עניין נלהב ביותר בבריחה ונועצו בי בדבר הדרך הטובה ביותר לממש זאת. אך בכל המקרים די היה בחשש מפני העונש שיוטל עליהם עם לכידתם מחדש והשבתם להרתיע אותם מן הניסיון לברוח. הואיל וכל חיי נשמתי את האוויר החופשי של הצפון, וידעתי כי בחזי שוכנים אותם רגשות ונטיות לב השוכנים בחזהו של האדם הלבן; ועוד יותר מכך, כי תבונתי אינה נופלת לפחות מתבונתם של כמה אנשים שעורם בהיר משלי, לא תפסתי, אולי גם מתוך עצמאות יתרה, כיצד יכול אדם להשלים עם חיים במצבו השפל של העבד. לא יכולתי להבין איזה צדק עשוי להיות בחוק, או בדת, הדוגלים או מכירים בעקרון העבדות; ומעולם, אני גאה לומר, לא חדלתי להשיא לכל מי שפנה אלי את העצה להמתין לשעת הכושר ולהימלט אל החופש.

המשכתי להתגורר בסרטוגה עד אביב 1841. הציפיות המהוללות שהובילו אותנו, שבע שנים קודם לכן, לעזוב את בית החווה השקט אשר על גדתו המזרחית של ההדסון לא התממשו. אמנם חיינו היו תמיד נוחים, אך לא עשינו חיל. החברה ואורח החיים באותה עיר מרחצאות נודעת לתהילה לא נועדו לשמר את המנהגים הפשוטים של חריצות וחסכנות שאליהם הורגלתי, אלא אדרבה, להחליפם במנהגים אחרים, בנטייה לבטלנות ולפזרנות.

באותם ימים היינו הורים לשלושה ילדים - אליזבת, מרגרט ואלונזו. אליזבת, הבכירה, עמדה בשנתה העשירית, מרגרט הייתה צעירה ממנה בשנתיים, ולאלונזו הקטן מלאו אז בדיוק חמש שנים. הם מילאו את ביתנו בעליצות. קולותיהם הצעירים ערבו כמנגינות לאוזנינו. מגדלים רבים פורחים באוויר בנינו אמם ואני למען הילדים התמימים הללו. כשלא עבדתי, נהגתי תמיד לטייל עמם, לבושים במיטב מחלצותיהם, ברחובות סרטוגה ובגניה. נוכחותם שימחה את לבי ואימצתי אותם אל חיקי באהבה חמה ורכה ממש כאילו עורם הכהה היה צח כשלג.

עד כה אין בסיפור חיי שום דבר יוצא דופן - יש בו רק התקוות המוכרות לכל אדם, האהבות והעמל של אדם צבעוני פשוט המפלס את דרכו הצנועה בעולם. אלא שעתה הגעתי לנקודת מפנה בקיומי - אל ספו של עוול שלא ניתן להביעו במילים, אל צער וייאוש. צלו של הענן הלך והתקרב, אימה חשכה שעתידה לבלוע אותי אל קרבה, להסתירני מעיני כל הקרובים לי ולחסום מפני את אורו המתוק של החופש למשך שנים רבות ומפרכות.

קישורים חיצוניים

לקריאה נוספת