ספין תקשורתי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ספין תקשורתי (Spin) (או "סחריר" לפי האקדמיה העברית ללשון) הוא צורה של תעמולה, שבה מבצעים שימוש מניפולטיבי בעובדות הקיימות או פרשנות "יצירתית" להן, כשמטרתו מיועדת בדרך כלל לשרת כהסחת דעת של אמצעי התקשורת ושל דעת הקהל. [1]

פוליטיקאים, מפלגות, תאגידים גדולים ולפעמים גם ארגונים, עלולים להשתמש בספינים כדי להטות את דעת הקהל בעדם או כדי להשחיר יריבים שלהם. יועצים ליחסי ציבור, עורכי סקרים ויועצי מדיה מתוארים לפעמים כ"מומחה לספינים" (Spin doctors) שמעוותים את האמת כדי ליצור תחושה מסויימת בקרב הציבור שתשרת את הלקוחות שלהם.

טכניקות של ספינים

  • "גדול יותר במקום אחר" (Bigger Elsewhere) הסחת הדיון הציבורי על ידי של חשיפה של מידע מרעיש אחר בתזמון הנכון, או ביצוע מהלך בזמן שיש "רעש" במקום אחר בגלל גורם אחר. לדוגמה ביצוע של פעילות מלחמתית בזמן קיום של מונדיאל, או ביצוע פעילות ממשלתית שנויה במחלוקת בזמן חשיפה על שערוריית מין או כסף של דוגמנית.
  • "Burying bad news" צעד דומה ל"גדול יותר במקום אחר" כלומר דחיית ההודעה הרעה לזמן שבו אין הרבה קשב. לדוגמה הודעות על צעדים בזמן סופשבוע ארוך או בתקופת חופשת הקיץ שבו אנשים רבים לא מקשיבים לחדשות.
  • הצגת חדשות רעות באור חיובי. פעמים רבות על ידי כריכת שני דברים בבת אחת - מחיר סל המזון התייקר ב 10% אבל מחיר העגבניות ירד ב 10%.
  • הצגת מידע חלקי - לדוגמה הצגה של ייצוא גז מישראל תוך הדגשת הכסף שתקבל הממשלה כתוצאה מכך והתעלמות מעלויות למשק עקב ייבוא גז או חלופה אחרת להחלפת אותה כמות גז.
  • הטלת האשמה על מישהו אחר. לדוגמא הממשלה מבצעת צעד כלשהו, יש הפגנה נרחבת נגד הצעד הזה, בטענה שהוא יפגע במשק, כאשר התחזיות מתאמתות הממשלה מאשימה את המפגינים בנזק הכלכלי.
  • ניתוח האירועים מותנה בפרשנות - למשל, הנשיא ביל קלינטון: "לא קיימתי יחסי מין עם האישה הזאת"; עכשיו השאלה היא מה בדיוק נכלל בהגדרה "יחסי מין" ומה לא.
  • סטטיסטיקה - הצגת נתונים בצורה שמעודדת פרשנות שגויה שלהם (למשל, יצירת אשליה של פערים גדולים בין נתונים בגרף עמודות על ידי קביעת ציר ה-X בנקודה שאינה אפס).
  • התקרבנות - בניית תדמית קורבן כדי לעודד אמפתיה.

ראו גם

הערות שוליים

  1. ^ William Safire, "The Spinner Spun", New York Times, December 22, 1996.

קישורים חיצוניים