סרגל מאמצים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סרגל מאמצים הוא רעיון לפיו יש לקיים תהליך הדרגתי של עליה בקושי של אימון או לימוד כדי להגיע לרמה מספיק גבוה. השימוש הרווח בסרגל מאמצים הוא בהקשר של כושר גופני, כמו לדוגמה ריצה. בשבוע הראשון רצים לדוגמה קילומטר ובכל כמה שבועות מגדילים את טווח הריצה עד להגעה ליעד הרצוי. ההגיון של סרגל מאמצים בהקשר של כושר גופני הוא שאנשים יתקשו לבצע מאמץ גופני חזק באופן מיידי, יש לבנות מרכיבים של כושר גופני כמו סיבולת לב ראה או מסת שריר באופן הדרגתי.

ניתן ליישם את הרעיון של סרגל מאמצים גם בהקשרים אחרים. מורים בכיתות הנמוכות מאמצים גישה של סרגל מאמצים בהקשר של קריאה וכתיבה של ילדים - בתחילה לומדים לקרוא ולכתוב אותיות ומילים פשוטות, בהמשך עוברים לקריאה של משפטים קצרים עם מעט יותר מילים, עוברים לקריאת סיפורים קצרים וממשיכים בקריאה של סיפורים ארוכים יותר, ללא ניקוד ועם מילים מסובכות יותר. דבר זה נעשה גם בהקשר של לימוד שפה זרה על ידי אנשים מבוגרים. כך גם לגבי לימודי מתמטיקה או מקצועות רבים אחרים - תחילה לומדים את היסודות וממשיכים משם לנושאים מורכבים יותר.

הגישה של סרגל מאמצים רלוונטית לעיתים קרובות בהקשרים של תזונה בריאה, הורדת משקל, ושינוי של הרגלים שונים או של התמכרויות. ראו לדוגמה כוחו של הרגל. הגישה של סרגל מאמצים בהקשר של דיאטה הגיונית בגלל סיבות שונות - דיאטת כסאח עלולה לגרום לתוצאה של השמנה עקב זה שהגוף מפרש את הדיאטה הזו בתור רעב ולכן מייעל תהליכי צריכת אנרגיה בגוף. סיבה נוספת היא שלוקח לגוף זמן להתרגל לטעמים חדשים ולמוח לוקח זמן לשנות הרגלי התנהגות שונים. חלק מהסיבות לאכילת יתר או אכילה בלתי בריאה נוגעות לא רק למזון אלא גם לתגובה שלנו למצבי רוח או להתניות שמבוצעות על ידי חברות מזון, חלק מהנושא מכוסה בהקשר של הספר אכילה בהיסח הדעת. השינוי של הרגלי תזונה נוגע לא רק לשאלות של מה וכמה נאכל אלה גם לתהליכי לימוד גופניים נפשיים ושכליים שלוקחים זמן ודורשים "בניה" של הרגלים אחרים וכן יכולות אחרות - לדוגמה יכולות בישול או יכולת לפתח עונג מאכילה בצורות אחרות או יכולת לפתח עונג מדברים כמו ריקוד, פעילות גופנית או התמודדות עם תסכולים שלא על ידי אוכל מנחם.

בספרות של כלכלה התנהגותית כמו האמת על באמת או לחשוב מהר לחשוב לאט מופיע הרעיון לפיו התנהגות מוסרית דומה לשריר - כאשר אנחנו עייפים או עצבניים יותר הדבר גורם לנו לאימוץ של ה"שריר" הזה ולכן אנחנו נוטים לוותר לעצמנו יותר - לדוגמה אנשים שמנסים לשמור על דיאטה נוטים לוותר לעצמם לקראת סוף היום לאחר שהם עייפים יותר. הפעלה ממושכת של "שריר" מוסרי גם גורם לאנשים לרעב ולצרוך סוכר. כמו כן כאשר אנחנו נאלצים להתנהג בצורה מוסרית במשך זמן מה (לא לאכול מזון מפתה או לא להסתכל על תמונות של נשים יפות וכו') או בעקבות מאמץ שכלי מסויים - הדבר גורר אחריו "התרופפות" של "שרירי המוסר" .

בספר החדווה שבגילוי דברים מתאר פיינמן את הקושי של מדענים לאמץ נקודת מבט של חקר דברים בצורה שמתאימה יותר למחקר מדעי . לדוגמה אימוץ של גישה שהיא כביכול אדישה לתוצאה של ניסויים או הקושי להציג את כל המידע לגבי דבר מסויים - גם מידע שנראה שסותר את ההסבר שבו אנחנו תומכים.

גישת סרגל מאמצים יכולה להתאים להקשרים נוספים - כמו שינוי הרגלים, התמודדות עם מידע מפחיד, מידע שגורם לנו סבל, או מידע שעלול לערער את הזהות שלנו בהקשר של [[|עצמי|זהות עצמית]] או זהות חברתית. ניתן לראות כי אנשים נוטים להצדיק את המבנה החברתי שבתוכו הם נולדו וגדלו ולטעון כי מבנה זה הוא מוסרי. כאשר יש ביקורת על המבנה החברתי הזה, הנטיה של חלק מהאנשים היא לתפוס ביקורת זו כביקורת עליהם או כדבר שעלול לערער את הזהות שלהם ולכן כמתקפד אישית עליהם, ולכן יש נטיה להתעלם מהמידע או להצדיק או להכחיש סוגים שונים של אלימות - לדוגמה בעבר אנשים לבנים בארצות הברית, אירופה והמזרח התיכון הביעו צידוקים לעבדות כדי להמשיך לתמוך בעבדות של שחורים. באופן דומה אנשים לעתים מצדיקים סוגים שונים של אלימות כמו הכחשת זיהום או הכחשת נזקי העישון או הכחשת אקלים.

הקושי להודות במידע לא נעים או מידע מפחיד תלוי במידה רבה בנקודת המוצא של האדם - באופן דומה לכך שסרגל מאמצים גופני תלוי בשאלה מה נקודת הפתיחה של האדם שמתחיל לבצע כושר גופני. הדבר יכול להיות משיקולים חברתיים, כלכליים או בהקשר של קושי לשנות זהות או נקודת מבט שאליה אנחנו רגילים. לדוגמה בעלים של עבדים היו בעלי אינטרס כלכלי להמשיך בעבדות וביטול העבדות היה יכול לפגוע בפרנסתם ובמעמדם החברתי. הודעה בכך שהעבדות היא דבר לא רצוי עלולה היתה לגורם לאנשים לריב אם חבריהם ועם בני משפחתם ודברים אלה הם דוגמאות לקושי חברתי לצאת נגד מוסכמות חברתיות.

כאשר לאדם יש זהות דתית או שמרנית הוא יתקשה יותר לקבל מידע שעלול לבקר את החברה שאליה הוא משתייך ולהודות אפילו בפני עצמו שיש לחברה זו בעיה כלשהי. דוגמה לכך היא הקושי של שמרנים לקבל רעיונות של פמיניזם. דוגמה נוספת היא קושי של שמרנים לקבל ביקורת על סדר חברתי קיים כמו ביקורת על קפיטליזם או ביקורת על דת או ביקורת על צמיחה כלכלית. דבר זה נכון גם כאשר רעיונות מסויימים מתנגשים עם מדע, דבר שמוביל לעיתים קרובות להכחשת מדע. אנשים מזרמים רבים - כולל שמרנים, ליברלים וקפיטליסטים וסוציאליסטים מתקשים לעיתים קרובות להתמודד עם נושאים הנוגעים לאקולוגיה, סביבתנות וקיימות בגלל שדברים אלה עלולים לערער על הנחות יסוד שיש בזרמי מחשבה אלה - לדוגמה תמיכה ברעיון של צמיחה אינסופית או ברעיון לפיו האדם נפרד מהטבע.

ראו גם