עתירה: לחייב את המדינה לפרסם הערכות שווי של נכסים המועמדים להפרטה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עתירה: לחייב את המדינה לפרסם הערכות שווי של נכסים המועמדים להפרטה

תקציר: לטענת התנועה למען איכות השלטון, מדיניות הרשויות לא לפרסם ברבים את הערכות השווי היא בלתי חוקית

מאת עודד ארבל, פורסם בהארץ 4.4.2006 [1])

נתונים

  • התנועה למען איכות השלטון עתרה אתמול לבג"ץ כי יורה למדינה לפרסם ברבים הערכות שווי שנערכו במסגרת עסקות הפרטה, בעת מתן הערכת השווי, או, לכל הפחות, מיד עם חתימת חוזה עסקת ההפרטה. העתירה נעשתה באמצעות עורכי הדין אליעד שרגא, דניאל קירס וברק כלב.

טענות

  • לטענת התנועה, המדיניות המסורתית בישראל היא של סירוב לפרסם בפומבי את הערכות השווי. מדיניות זו, כך העותרת, אינה חוקית, שהרי הרשויות אינן אלא נאמן של הציבור. כך, כאשר נציגי הציבור מבצעים הפרטה, הם מוכרים - בשם הציבור - נכסים אשר שייכים לציבור.
  • לדברי העותרת, הערכות השווי מהוות מידע על נכסים השייכים לציבור. גם הערכות השווי הללו הן מידע אשר מהווה - כשלעצמו - נכס השייך לציבור. על כן, יש לאפשר לציבור - לבעלים - לעיין בהערכות השווי, שהינן מידע השייך לו, בעניין נכסים השייכים לו. לדברי העותרת, זכות הציבור לדעת מחייבת את פרסום הערכות השווי, לשם מתן אפשרות לעקוב אחר טיב הייצוג אותו מקבל הציבור מנציגיו הפועלים בנכסיו.
  • התנועה למען איכות השלטון טוענת כי פרסום הערכות השווי יאפשר אכיפה יעילה יותר של החובות מהדין המינהלי, דיני הנזיקין והדין העונשי החלות על נציגי הציבור באופן אישי. פרסום הערכות השווי יאפשר לבחון את סבירותה של עסקת הרכישה ולעתור נגדה אם מדובר במחיר לא סביר בהתאם להערכת השווי.
  • לדברי העותרת, כתוצאה מאי פרסום ההערכות השווי נוצר מצב בו הרשויות השונות אינן טורחות להזמין הערכת שווי או אינן טורחות לאתר יותר ממציע אחד לשם מקסום מחיר המכירה.
  • העותרת מוסיפה כי כיום, בעידן האינטרנט, אין פשוט או זול יותר מפרסום מקוון, באתר של הרשות המינהלית עצמה.
  • העותרת טוענת כי בתגובה לבקשה שהגישה בספטמבר 2005 לקראת מכירת מניות הממשלה בבנק לאומי לפרסם את הערכת השווי של המניות, הכריז אז מ"מ שר האוצר, אהוד אולמרט, כי אינו מתנגד לפרסום הערכות השווי; ואולם, לדברי העותרת נמנע אולמרט מלפעול בהתאם להכרזתו.