פטנט רך

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Nuvola apps edu languages.png זהו מאמר דעה מאת Neriah. מאמר דעה אינו אובייקטיבי.


פטנט רך הוא הכלאה בין פטנט לקוד פתוח זהו פטנט מוגבל לזמן קצר (כ-10-20 שנה לכל היותר), על חלק קטן מתוך מוצר שלם, במחיר נמוך בהרבה מערך המוצר (עד כ-10% ממחיר המוצר).

הפטנט הרך נועד לאפשר למשתתפים של פרוייקט קוד פתוח לפתח חלק קטן ממנו עם זכויות יוצרים, דבר שיאפשר מצד אחד את יתרונות הקוד הפתוח של תפוצה רחבה, ויכולת ניצול של הפרוייקט על ידי חברות מסחריות וגורמי קוד פתוח רבים, ומצד שני לאפשר הכנסה כספית צנועה למי שתרם לפרוייקט.

יש אפשרות, שהפטנט לא חל על פרוייקטים אחרים של קוד פתוח, להם ניתן רכיב הפטנט בחינם.

היותו של הפטנט רך, מאפשר לחברות שונות להשתמש בעיצוב של הקוד הפתוח ואף לשפר אותו, ולמכור מוצר שלם, תוך תרומה למפתחים של הפטנט הרך (הפטנט יכול להיות שייך לכל המפתחים בפרוייקט הקוד הפתוח או רק לחלק מהם). דבר זה מאפשר להם הכנסה. כלומר בניגוד לפרוייקט קוד פתוח הדבר הזה מאפשר הכנסה למפתחים אם כי לזמן מוגבל יותר יחסית לפטנט רגיל.

מצד שני בניגוד לפטנט רגיל שמוכל בדרך כלל על מוצרים שלמים, ומונע מחברות אחרות לפתח מוצר דומה, הפטנט הרך מוכל רק על חלק קטן מהפתרון הכולל ולכן מאפשר תפוצה רחבה על המוצר - כאשר כל או רוב היצרנים (תלוי בתנאי הפטנט) משלמים תרומה קטנה למפתחים.

בניגוד לפטנט רגיל המאפשר לבעלים שלו להשתמש בו גם כדי לחסום אחרים, חובה על הבעלים של הפטנט הרך לספק אותו בלא יותר מ-X אחוזים, ממחיר המוצר המקורי בזמן יציאת הפטנט או בזמן יציאת המוצר. אופציה אחרת היא לאפשר לגוף שלישי לייצר אותו ולשלם למחזיק הזכויות בפטנט הרך. כל עוד הממציא אינו יכול לארוב לייצור הפטנט הרך אין עליו זכויות יוצרים.

הפטנט הרך נועד כדי להקל הרחבה של הנושא של קוד פתוח לתחום של חומרת קוד פתוח. בעוד שרוב המידע אודות מוצר שיש בו פטנט רך גלוי לציבור - ומאפשר שקיפות גדולה יותר מול רגולטורים וצרכנים, וכן תחרות מצד גורמים מסחריים אחרים, הפטנט הרך מאפשר לממציא שלו איזשהו תמריץ כלכלי. מצד שני באופן זה נוצרת תשתית רחבה של שיתוף של מידע אודות עיצוב ודרכי ייצור של מוצרים.

אפשר להשתמש בפטנט רך על תנאי- לדוגמה - העדר פטנט כלפי גורמים של קוד פתוח (כול עוד הם שומרים בהמשך על תנאים דומים - כלומר לא לאפשר לחברות מסחריות להנות מפיתוחים שמתבססים על הפטנט הרך), מכירה של הרכיב במחיר מופחת או במחיר אפסי לגורמים אלה. סידור דומה יכול להתבסס על הבחנה בין מכירה לתושבי עולם שלישי, לבין תושבי העולם הראשון - כדי לקדם את הקליטה של המוצר המוגמר במחיר זול יותר במדינות אלה.

ראו גם

קישורים חיצוניים