קבוצת אחווה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קבוצת אחווה או קבוצת זיקה (מאנגלית: Affinity group) היא קבוצה קטנה של פעילים חברתיים (בדרך כלל בין 5 ל-20 פעילים) אשר פועלים יחדיו בפעולה ישירה ובהפגנות. מרבית הפעולות הנעשות על ידי קבוצות האחווה הן לא אלימות, אך מיעוטן כרוך בגרימת נזק לרכוש. במקרים רבים הפעולות של חלק מהחברים או כל החברים בקבוצת האחווה עלולות להיות כרוכות בהפרת חוק, בעימות עם המשטרה, כוחות צבא או חברות שמירה פרטיות. עם זאת קבוצות אחווה רבות מחליטות לגבי עצמן לגבי המדינות שלהן בנושא, ופעילות רבים בתוך קבוצות האחווה הינה פעילות חוקית.

קבוצת אחווה היא קבוצה לא היררכית, המורכבת בדרך כלל על ידי חברים הנותנים אמון אחד בשני ואנשים בעלי דעות דומות. ההתארגנות נחוצה כיוון שפעולות רבות דורשות מספר אנשים הפועלים באזורים או בתחומים שונים. התארגנות בקבוצת אחווה משמשת גם לשימור מידע בתוך הקבוצה ולמניעת הדלפה לסוכנים ממשלתיים, המגלים עניין בפעילות הכרוכה בחתרנות מדינית והפרת הסדר הציבורי.

לעיתים הפגנה גדולה (כגון המחאה נגד ה-G8) מורכבת מקבוצות אחווה, וכך בתוך ההפגנה הגדולה חברי קבוצת האחווה דואגים אחד לשני, ויודעים האם מישהו נפגע או נעצר. בנוסף, בקבוצות זיקה רבות בהפגנות גדולות, המטרה של המפגינים היא משותפת. כך למשל אוכל במקום פצצות (המחלקים מזון למפגינים), אקטיבסטילס (המתעדים את ההפגנה) וחובשי רחוב (המעניקים טיפול ראשוני לנפגעים) יהיו למעשה קבוצת זיקה בתוך ההפגנה. באופן דומה גם צבא הליצנים, מעודדות רדיקליות וקצב ההתנגדות הן קבוצות זיקה.

ישנו תיעוד של שימוש בקבוצות אחווה עוד במאה ה-19 בספרד, על ידי אנרכיסטים ספרדיים. קבוצות אחווה נעשו פופולריות שוב בשנות ה-70 בתנועה נגד נשק גרעיני בארצות הברית. בימינו, השימוש בשיטה זו נפוץ במאבקים רבים נגד הגלובליזציה, נגד מלחמה, למען זכויות בעלי חיים ועוד.

אוסף של קבוצות אחווה הפועלות יחדיו נקרא אשכול.