רוברט קוסטנזה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רוברט קוסטנזה

רוברט קוסטנזה (באנגלית: Robert Costanza; נולד ב-14 בספטמבר 1950), הוא כלכלן אמריקאי, ואחד האבות המייסדים של זרם הכלכלה האקולוגית.

קוסטנזה עשה מאסטר בארכיטקטורה ותכנון ערים ואזורים באוניברסיטת פלורידה. ב-1979 הוא סיים את הדוקטורט שלו באוניברסיטת פלורידה בנושא מערכות אקולוגיות, כשהנושא המשני הוא כלכלה.

קוסטנזה היה דירקטור במכון לכלכלה אקולוגית של אוניברסיטת מרילנד, ופרופסור במרכז למדעי הסביבה בסולומונס (Solomons) ובמחלקה לביולוגיה בקולג' פארק. משנת 2002 משמש קוסטנזה כפרופסור לכלכלה במכון גאנד לכלכלה אקולוגית באוניברסיטת וורמונט.

קוסטנזה הוא אחד הכלכלנים שייסדו את האגודה הבינלאומית לכלכלה אקולוגית. הוא היה נשיא האגודה, וכן העורך הראשי של ירחון של האגודה, "כלכלה אקולוגית" מהיווסדו בשנת 1989 ועד ספטמבר 2002. הוא המייסד והעורך המשותף של Reviews in Ecological Economics הוא גם העורך בפועל של Solutions ירחון שמשלב כתיבה אקדמית וכתיבה פופולרית אודות נושאי אקולוגיה, כלכלה וחברה.

בשנת 2013 ביקר קוסטנזה בישראל והעביר הרצאה בבית ספר ללימודי הסביבה על שם פורטר באוניברסיטת תל אביב.

מחקר

ארבעת סוגי ההון בגישה של כלכלה אקולוגית - הון טבעי, הון אנושי, הון חברתי והון תעשייתי במודל "עולם מלא". מתוך מצגת של רוברט קוסטנזה 2013

המחקר של קוסטנזה התמקד בממשקים בין מערכות אקולוגיות למערכות כלכליות, במיוחד במימדים של זמן ומרחב. זה כולל מידול סימולציות מרחבי נוף; אנליזות של זרמי אנרגיה וחומר דרך מערכות סביבה וכלכלה; הערכה כלכלית של שרותי סביבה, מגוון מינים והון טבעי; וניתוחים של מערכות תמריצים נוגדי-תפקוד ודרכים לתיקונם.

במאמר שפורסם בירחון המדעי נייצ'ר ב-1997 "הערך של שירותי המערכות האקולוגיות וההון הטבעי של העולם", ביצעו קוסטנזה וחוקרים אחרים "תחשיב אצבע" בכדי לחשב את הערך הכלכלי של שרותי המערכות האקולוגיות העולמיות: הם הגיעו למסקנה שערך שרותי הסביבה עומד 16-54 טריליון (10 בחזקת 12) דולר, בעוד התמ"ג העולמי המצרפי עמד באותו זמן על 18 טריליון דולר.

מאמרים

קוסטנזה הוא המחבר והמחבר שותף של למעלה מ-300 מאמרים. בהם:

  • Costanza, R. Ecological economics: reintegrating the study of humans and nature. Ecological Applications 6:978-990 (1996);
  • Costanza et. al. The value of the world's ecosystem services and natural capital. Nature 387:253-260 (1997)
  • Costanza et al. Principles for sustainable governance of the oceans. Science 281:198-199 (1998))

ראו גם

ספרים

קוסטנזה כתב עד היום 23 ספרים. ביניהם:

  • ערך ספר בשם כלכלה אקולוגית שבו אסופת מאמרים בנושא מאת כותבים שונים.
  • Ecosystem health: new goals for environmental management (with Bryan Norton and Ben Haskell, 1992),
  • Getting down to earth: practical applications of ecological economics (with Olman Segura and Juan Martinez-Alier, 1996),
  • An Introduction to Ecological Economics (with John Cumberland, Herman Daly, Robert Goodland and Richard Norgaard, 1997)
  • The local politics of global sustainability (with Tom Prugh and Herman Daly, 2000).

קישורים חיצוניים