שיחה:בדיקה:מדבריות האורן עם תמונות מקומיות בלבד

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הדף מדבריות האורן קורס כמעט אחת לכל 3 כניסות אליו בשל באג אפשרי בהתקן MediaWiki הנוכחי של אתר זה, הגורם לתקשורת לקויה עם WikiCommons בדפים עם המון תמונות הנלקחות משם - למעלה מ-37 תמונות בוודאות (בערך מדבריות האורן יש 62 תמונות).

יצרתי כאן גרסת בדיקה הזהה ב-99% לערך מדבריות האורן וההבדל היחידי בינה לבינו זה שכאן כל התמונות הן כאלה שמאוחסנות על השרת המקומי של התקן MediaWiki הנוכחי של אתר זה (ולא נלקחות מ WikiCommons); הבדל נוסף הוא הסרת שתי קישורי הערה לתמונות נוספות ב WikiCommons.

מטרתי ביצירת דף הבדיקה הנוכחי היא לאשש שכל הדפים בהם יש המון תמונות שנשלפות מ WikiCommons ובראשם הדף מדבריות האורן מרבים לקרוס בגלל תקשורת לקויה של התקן ה-MediaWiki הנוכחי לבין WikiCommons. בדיקה זו היא בדיקה משלימה לבדיקה אחרת שכבר הושלמה (עם הדף בדיקה:מדבריות האורן ללא תמונות) שהעלתה כי אותו הדף בדיוק ללא תמונות לא קורס ולכן אם גם הדף הנוכחי בו יש רק תמונות מקומיות לא יקרוס, ניווכח כי הקריסות של מדבריות האורן ודפים עם מטען תמונות זהה קורסים בגלל תקשורת לקויה של ההתקן האמור עם WikiCommons.

אני מזמין את כל חברי הקהילה להריץ את דף הבדיקה הנוכחי בדפדפניהם לפחות אחת ליום במשך לפחות שבוע ולבדוק אם גם הוא קורס להם ולדווח כאן את ממצאיהם (כן קורס/לא קורס). ‏EqualizeE‏ • שיחה 19:59, 21 באוקטובר 2020 (IDT)

בלי נדר אשתדל להכנס אליו כל יום בשבוע הקרוב. --נריה קלר (שיחה) 20:57, 21 באוקטובר 2020 (IDT)
האחראי לתצורה של אקווויקי ותוספיו הוא משתמש:eburcat, אני רק אחראי על תשתית הלינוקס שמתחת. הניחוש שלי לסיבה לאיטיות היא ששרתי ויקימדיה מכוונים "לחנוק" שימוש דיפ-לינק מאתרים אחרים אולי, ולא מאושרים מזה שאנחנו ניגשים לתמונות שמאוכסנות אצלם עם REFERRER מאתר אחר. אין ספק שיש לבדוק מה המדיניות שלהם לגבי שימוש חיצוני, או שצריך לעשות איתם תיאום או שצריך להעלות את הכל פה מקומית. --עירא (שיחה) 22:13, 22 באוקטובר 2020 (IDT)
משתמש:עירא תודה גדולה על דבריך; הגבתי להלן בשתי תגובות נפרדות. ‏EqualizeE‏ • שיחה 10:19, 23 באוקטובר 2020 (IDT)

שאלה בהקשר טכני בעקבות דברי עירא לעיל

עירא, ברשותך בוא נניח תאורטית לצורך הדיון שלא מדובר על הקשייה מכוונת (עם referrer או ללא referrer) --- במצב כזה --- יש מצב שזה שרת (חומרה) וזהו? כלומר יש מצב שבקשות שרת אלה כבדות פי כמה מבקשות שרת מקומיות ושדרוג שרת (חומרה) יפתור את הבעיה לחלוטין? (הרי הוא פתר אותה חלקית בפעם שעברה) ‏EqualizeE‏ • שיחה 09:26, 23 באוקטובר 2020 (IDT)

מרגע שאתה משתמש ב-URL של הקומונס כדי להטמיע תמונה, זה לא תלוי בשרת שלי, הדפדפן של הצופה מתחבר לקומונס ומוריד משם, ואין לי דרך להשפיע על המהירות שזה קורה בה. --עירא (שיחה) 21:31, 24 באוקטובר 2020 (IDT)
ממה שאני רואה, אנחנו לא עושים שימוש ב URL של הקומונס. במקום - בערכים שונים, אנשים פשוט קוראים לתמונה בשמה, ורכיב של MediaWiki שפועל אצלנו, בשם InstantCommons אמור לעשות לתמונות Cache מקומי - https://www.mediawiki.org/wiki/InstantCommons#Configuration. ייתכן ויש איזו בעיה בהפעלת הרכיב הזה. אגב, ההמלצה של MediaCommons כאן - https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Reusing_content_outside_Wikimedia/technical - היא לעבוד עם עותקים מקומיים של תמונות. איתן בורקט (שיחה) 23:56, 24 באוקטובר 2020 (IDT)
איתן, אני מציע:
  1. לבצע גיבוי ישיר לאתר
  2. לנסות למחוק כליל את InstantCommons (כולל כל מידע הקשור בו מחוץ לתיקיית התוסף)
  3. לעדכן את גרסת הליבה ולאחר מכן להתקין מחדש את הרכיב
  4. להריץ את הטסטים מחדש
אז חברי קהילה יוכלו להבין אם לקבוע כלל לפיו משתמשים אמורים להשתמש בתמונות מקומונס רק לאחר שהעלו אותם לסביבת השרת המקומית או לאו. ‏EqualizeE‏ • שיחה 00:13, 25 באוקטובר 2020 (IDT)
שלום EqualizeE‏, לצערי אי אפשר לייבא תמונות מוויקישיתוף עקב סוגיית רישוי. ראה נא את דבריי בשיחת משתמש:עידן ד. דוריאן (שיחה) 00:23, 25 באוקטובר 2020 (IDT)
שלום דוריאן, תודה רבה לך על דבריך שם ועל הצפת הנושא. קראתי לפחות חלק מדבריך ואני משתדל לקחת חלק פעיל בשיחה שם. ‏EqualizeE‏ • שיחה 00:32, 25 באוקטובר 2020 (IDT)
זה לא תוסף, זה חלק מהקוד של MediaWiki. שדרוג של כל האתר אנחנו מצפים לנסות בשבוע-שבועיים הקרובים בכל מקרה, אבל אני חושב שזה לא יפתר - אני מתחיל להבין מה הגורם לאיטיות: https://www.mediawiki.org/wiki/Manual:$wgUseInstantCommons. נראה ש InstantCommons גרם להרבה אתרי ויקי לבעיות ביצועים ומילוי מקום בדיסק - כי הם התחילו להכין Thumbnails בהמון גדלים לכל התמונות שהם עושים להן cache. אז החל מגרסה 1.27 כבר לא עושים cache ל thumbnails, ושולחים את הגולשים ל hotlink לקומונס בשביל ה thumbnails. אבל, עדיין יש מידע שצריך להוריד ממדיה-קומונס לגבי כל תמונה - כדי לחשב את הגודל של ה thumbnails ולרנדר את ה html - (אימוג'י של פייספאלם)... אז - על כל תמונה נראה שיש 4 קריאות למדיה-קומונס בשביל לחשב גדלים, לפני שאפשר להגיש לגולשים את הדף - וזה לוקח זמן גם כשיש יחסית מעט תמונות. מתועדים פה שני מקרים - אחד עם 8 תמונות - שלוקח 10 שניות, ואחד עם 100 תמונות, שלוקח יותר מ-30 שניות. המידע הזה על כל תמונה נשמר מקומית ל 12 שעות - ובגלל זה ההתנהגות נראית מאוד לא עקבית. מה עושים? לא יודע. כפי שמומלץ - כדאי לעבור לקבצים מקומיים. לא יודע כמה זה ישים באקו-ויקי, נשמע לי הרבה עבודה, כותבים פה קצת על כלים שאמורים לסייע, אולי יש משהו שעושה את הכל אוטומטית לאתר שלם. אפשר גם להגדיל את ה cache מ 12 השעות הדיפולטיביות לשבוע, או משהו כזה (הייתי אפילו אומר חודש, כמה כבר משתנות תמונות). אפשר גם לבדוק אם אפשר למקבל את ה curl של php יותר ממה שהוא ממוקבל היום, ואפשר לחכות שהבעיה הזו (כנראה של הרבה אתרי מדיה-ויקי) תעצבן מספיק אנשים כדי שמישהו ייעל את הקריאות האלו למדיה קומונס. איתן בורקט (שיחה) 00:40, 25 באוקטובר 2020 (IDT)
וואו, לא היה לי מושג שזו הסיבה, איתן! קאשינג וקריאות שהן סוג של סקרייפינג זה בהחלט מכביד בצורה לא הגיונית. אי בהחלט ממליץ להעלות את הקאש לפחות לחודש אבל ראיתי את מדבריות האורן עולה לאט גם בשתי טעינות רצופות, מה שאומר שהקאש לא באמת עושה משהו. הפתרון הנכון הוא להעלות מקומית או להשתמש בקומונס בלי שאילתות BACKEND. אם יש בעיות להעלות מקומית בגלל הבדלי הרשיון אז כדאי לזכור שאפשר לערבב תוכן כל עוד מצוין במטאדאטה של התמונה מה הרשיון שלה. לחלופין אפשר להחליט שבוחרים רשיון זהה לויקיפדיה ונפתרות המון בעיות. (זו דעתי כמשתמש, בתור הבעלים של השרת אני לא מודאג מהטראפיק שנוסף, רק שלדעתי כאיש טכני זה פתרון רע). לגבי PHP וקריאות מקביליות - גוד לאק, PHP זו שפה של האלף הקודם, לא תומכת מיקבול כמו שצריך. מפתיע אותי שפרוייקט כזה עוד לא שקל מעבר לשפה שמבוצעת יותר יעיל. --עירא (שיחה) 11:03, 30 באוקטובר 2020 (IST)

שאלה בהקשר משפטי בעקבות דברי עירא לעיל

משתמש:עידן ד, אם כרגע אקו ויקי שולפת תמונות מ WikiCommons אך נבחר להעלות את כל אותן תמונות לכאן מקומית כדי להשתמש בהן בלי בעיה טכנית בדף נתון, האם זה בסדר מבחינה משפטית? הרי אם זה לא בסדר מבחינה משפטית אז ייתכן שגם השימוש הנוכחי לא בסדר מבחינה משפטית (הרי טרם הוסדר נושא הרישיון של האתר, לא?). ‏EqualizeE‏ • שיחה 09:33, 23 באוקטובר 2020 (IDT)

אני מבקש בכל לשון של בקשה בדיקה דחופה של העניין. ‏EqualizeE‏ • שיחה 09:29, 23 באוקטובר 2020 (IDT)

זה בסדר משפטית להעלות תמונות מהקומונס לפה. אנחנו מעלים את התמונות פה עם אותו רישיון בוויקישיתוף ונותנים קרדיט וגם לינק לתמונה המקורית (שזה לא חייב משפטית אבל זה נכון גם מבחינת קרדיט וגם מבחינת תיעוד). רק צריך לשים לב שהתמונה באמת משוחררת בזכויות יוצרים חלקיות של קריאטיב קומונס או רישיון מקביל רלוונטי אחר ושהיא באמת לא מוגנת בזכויות יוצרים מלאות. הרישוי של האתר מוסדר. מה שלא מוסדר זה הדף שמפרט על כך. עידן ד (שיחה) 12:41, 23 באוקטובר 2020 (IDT)
אם כך אז אני מוכן לקחת על עצמי למצוא זמן להוריד את כל התמונות הרלוונטיות מ WikiCommons, להעלות אותן לכאן ישירות וגם להחליף את כל הפניות הקבצים שלהן בערך מדבריות האורן אם כי אני מעט חושש לעשות כן לפני שיהיה דף בו מוצג הרישיון שהוסדר (כי כרגע אני עדיין לא מבין איזה רישיון יש בדיוק, כלומר אם זה רישיון מובנה או כזה שפותח והותאם לאתר זה נקודתית). ‏EqualizeE‏ • שיחה 12:52, 23 באוקטובר 2020 (IDT)
בדף העלאת קובץ לשרת, שיש אליו הפניה מסרגל הצד, אתה נשאל באיזה רישיון להעלות את הקובץ מתוך כמה אפשרויות. יש שם גם מקום לפירוט נוסף וניתן לפרט שם לגבי הרישיון - פשוט להעתיק שוב את סוג הרישיון מהקומונס. עידן ד (שיחה) 21:51, 23 באוקטובר 2020 (IDT)

דיווח היעדר קריסה

הדף נוצר לפני קצת יותר משבוע וטרם קרס לי אפילו פעם אחת למרות שנכנסתי אליו עשרות פעמים ממכשירים שונים.

זה מחזק את דברי עירא לעיל.

אני מתכוון להעלות את כל התמונות הרלוונטיות בערך מדבריות האורן מקומית --- לאחר הסדרת הדף אקו-ויקי:הבהרה משפטית. תודה וברכה. ‏EqualizeE‏ • שיחה 12:43, 28 באוקטובר 2020 (IST)

תוצאות הבאג

אז מסתבר שבדקתי באקו-ויקי-הרצה ומסתבר שהבאג אינו בהתקן מדיה ויקי אלא באג בשרת. דוגקן דוגקוןהודעה 20:23, 1 בנובמבר 2020 (IST)

באג בתוכנה אפשר לשדרג, באג בקונפיגורציה אפשר לפתור, אבל תצטרך לפרט למה התכוונת. --עירא (שיחה) 10:26, 2 בנובמבר 2020 (IST)