שיחה:ביטחון תזונתי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תחזית ביטחון תזונתי

התפרסמה לאחרונה התחזית הזו: http://nextbigfuture.com/2016/07/usda-predicts-global-food-insecurity.html ... קצת אופטימיות? --איתן בורקט (שיחה) 23:48, 16 ביולי 2016 (IDT)

אם רק אפשר היה לאכול מחקרים. וברצינות. הם מציגים ירידה חדה מאוד, וכמעט ל-0, תוך עשור. לא הבנתי לעומק על סמך מה הם מתבססים, מה הנחות היסוד וכו'. על פניו נראה לי תלוש מהמציאות. גם אם זה נייר של משרד החקלאות האמריקאי. עידן ד (שיחה) 09:00, 17 ביולי 2016 (IDT)
כתוב על מה זה מבוסס - Given projections for lower food prices and rising incomes, food security for the 76 low- and middle-income countries included in this demand-oriented framework is expected to improve through 2026. הם מניחים כי יהיו הכנסות גבוהות יותר ומחירי מזון יורדים. הדבר השני אולי סביר בהנתן שיש שיפורי טכנולוגיה וכל עוד לא יהיו בעיות אקלים וחקלאות. הדבר הראשון אף אחד לא יכול להבטיח בהנתן זה שאירופה וארה"ב נמצאות במיתון עם מחירי דלק נמוכים (שהיו אמורים להקפיץ את הכלכלה). נקודה נעלמת נוספת היא הומגניות של המודל (כשאומרים שכר הכוונה היא לשכר ממוצע? חציוני?). הבעיה הרבה פעמים היא סכסוכים מקומיים שיוצרים פליטים - ראו מקרה סוריה. המזרח התיכון וגם אירופה וגם ארה"ב לא נראים מקומות שבהם היציבות הלכה וגדלה בעשור האחרון. האזרח דרור (שיחה) 09:48, 17 ביולי 2016 (IDT)
להבנתי מדובר על מאות מיליוני הודים וסינים שעוברים ממצב של Extreme Poverty עם הכנסה של פחות מ $2 ליום, להכנסה שאמנם נחשבת Poverty בעולם המערבי אבל כן מאפשרת ביטחון תזונתי. --איתן בורקט (שיחה) 09:53, 17 ביולי 2016 (IDT)
משבר המזון ב-2008 התקיים בגלל עליה בהכנסה במדינות אלו. אז - א. לא בטוח שתהיה עליית הכנסה (צמיחה עולמית אפסית כיום היוצרת חשש ממיתון וחשש מקריסה. אם לא יהיה לסינים למי למכור הם לא יצמחו) ואם תהיה עליית הכנסה - מה יהיה כח הקנייה של הכסף הזה? האם יהיה מספיק יבול לכולם, וכמה תהיה עליה בתזונה מהחי? האם שאלות אלו נלקחו בחשבון? עידן ד (שיחה) 10:27, 17 ביולי 2016 (IDT)
לא קראתי את הדו"ח, סין מסומנת בצהוב במפה הזאת. נראה ששינוי בהודו יהיה משמעותי יותר. ועיקר הבעיה באפריקה ובאיזורי קרבות. לסטר בראון מביא7 גורמים - 3 שמשפיעים על (כלל) הביקוש למזון ו4- נושאים שמשפיעים על ההיצע. צמיחה בהכנסה לדוגמה יכולה לא רק לגרום לכך שאנשים אוכלים טוב יותר אלא גם לגידול אוכלוסין וגם להגדלת הצריכה של מזון מהחי, וגם להגדלת הביקוש לדלק- כולם מקורות להגדלת הביקוש. עולם מלא צלחות ריקות. האזרח דרור (שיחה) 10:34, 17 ביולי 2016 (IDT)
כן, ופה נכנסים לבעיה של כלכלנים נאו-קלאסיים, שרואים הכל בעולם לינארי, בעקומות ביקוש והיצע ש"מתנקות" בשיווי משקל, לא מסתכלים על השפעות הדדיות של ביקוש על היצע וכו' ומתעלמים ממודלים דינאמיים. עידן ד (שיחה) 10:43, 17 ביולי 2016 (IDT)
נקודה נוספת שמרחיב עליה אמרטיה סן שמחיר לא קובע הכל. מחיר קובע מה קורא לממוצע אבל לא אומר מה קורא אצל הכי דפוקים ומסכנים. נקודה נוספת תסתכלו באינדקס המזון - נראה שיש קשר למחירי הנפט[1] האזרח דרור (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה