שיחה:התחממות עולמית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הי דרור,

זה מאמר מועתק מהוויקיפדיה, נכון?

מה הטעם בהעתקה כזו?

---- שחר 17:07, 20 יוני 2006 (CDT)

  1. נכון
  2. את המאמר בוויקיפדיה אני תרגמתי מהויקי האנגלי. כמו שאנחנו עושים לפעמים להפך- לתרגם אותם לכאן ואז לעלות לויקיפדיה.
  3. הטעם הוא שאם זה ערך מרכזי לאתר אז כדאי שיהיה לו עותק גם כאן.

האזרח דרור 01:16, 21 יוני 2006 (CDT)

מממ... כל הכבוד על התרגום...
ובכל מקרה, אני לא רואה טעם בלהעתיק את הערך לכאן.
יכולה להיות לכך משמעות רק אם יש לנו הסתייגויות ממה שכתוב שם, לא?

---- שחר 14:32, 22 יוני 2006 (CDT)

יכול להיות לדוגמה , שאנחנו נחליט שהתחממות עולמית קשורה לסלט מיונז, אבל דעה זו לא תהיה בקונצנוס. כמו כן יכול להיות שהערך כאן יהיה בעל גוון פוליטי אחר. לדוגמה פעם היה בגרינפיס סיפרו שלם על התאגידים והדחיה של הסכם קיוטו, זה לא יהיה בערך של ויקיפדיה, אופילו אם כן, יהיה לא קל להכניס את זה שמה.האזרח דרור 02:32, 24 יוני 2006 (CDT)

הצעה שנראית שולית אבל חשובה

מציע לשנות את שם הדף מהתחממות עולמית לשינוי אקלים או שינויי אקלים. זה המונח בו משתמשים כל המשרדים שעוסקים בזה בעולם.רק בוויקיפדיה לא משתמשים בו כי לא כל הגורמים שם באמת מעוניינים שהכל יהיה נכון. שינוי אקלים גם נותן יותר תוצאות כאשר מחפשים בגוגל. NASA מסבירה יפה מאוד למה המונח הזה עדיף: שינויי אקלים מתייחסים לעליית הטמפרטורה העולמית ולכל מה שיוצא מי זה כמו בצורות סופות וכך הלאה. לדף שניקרא עכשיו שינויי אקלים באקו ויקי אני מציע לקרוא שינוי אקלים טבעי או שינויי אקלים לא אנטרופוגני או שינויי אקלים לפני המהפכה התעשייתית.

מה דעתכם?

--אלכסנדר סעודה (שיחה) 15:52, 10 בינואר 2017 (IST)

יש ערך על שינויי אקלים. היום באמת יותר מדברים על השינויים, וטוב שכך, וזה גם מוזכר בפתיח של הערך הזה - "ההשלכות של התחממות עולמית הן רחבות ומסועפות ולא בהכרח גורמות לחימום של כל מקום בכדור הארץ - כדי לציין מורכבות זו משתמשים במונח של שינוי אקלים.". אפשר לפתוח דפים חדשים יותר ממוקדים כמו מה שהצעת - אבל האם הערך שינויי אקלים לכשעצמו הוא לא טוב בעיניך? עידן ד (שיחה) 18:29, 31 בינואר 2018 (IST)
באופן כללי אני די בעד, אני רוצה לראות עוד קצת נתונים כמו את הטענה של נאסא, תוצאות בגוגל של המונחים ושמות מדוייקים. האזרח דרור (שיחה) 23:48, 31 בינואר 2018 (IST)
אבל כבר יש ערך על שינויי אקלים... אתה חושב שהתחממות עולמית צריך להפנות לשינויי אקלים? אם כן אני מתנגד נחרצות כי התחממות עולמית היא ביטוי ידוע ואם נמחק את הערך (הפנייה זה דה פקטו מחיקה) אז פשוט יגיעו יותר לערך התחממות עולמית בוויקיפדיה. ואז יצא שכרנו בהפסדנו. בהחלט ניתן לשנות את הערך - להרחיב פה את הבעייתיות במונח ולמה עדיף להשתמש במונח שינויי אקלים ומונחים אחרים. עידן ד (שיחה) 18:33, 1 בפברואר 2018 (IST)


עשיתי חיפוש בגוגל על "שינויי אקלים". זה 84,900. על "התחממות עולמית" זה 39,800. כלומר שינויי אקלים הם מושג יותר נפוץ. חשוב יותר שמי שיחפש על שינויי אקלים יגיע לאקו ויקי ולא לויקיפדיה. ב 2 החיפושים ויקיפדיה מקום אחד לפני אקו ויקי. אולי אם בן אדם שיקליד שינויי אקלים ישר יכנס לדף על שינויי האקלים האנטרופוגניים הוא ירצה להמשיך באקו ויקי כי חסך זמן? מה שאני מציע זה לעשות דף הפניה כדי שמי שיקליד התחממות עולמית יגיע לשינויי אקלים ובדף שינויי האקלים לכתוב שיש גם שינוי אקלים טבעיים. אם תשתכנעו, תגידו לי, כי זה פשוט יהיה יותר נכון, כי שינויי האקלים יכולים לגרום גם להתקררות וחוץ מההתחממות בגללל גזי החממה יש עוד כמה סיבות משניות כמו אירוסולים כריתת יערות. ואני משער שבסופו של דבר יותר פופולרי. בינתיים אני אשתדל להדגיש בדף שינויי האקלים שאם הם מחפשים על שינויי אקלים אנטרופוגניים אז הכוונה לדף שנקרא התחממות עולמית. --אלכסנדר סעודה (שיחה) 14:44, 12 בפברואר 2018 (IST)

חיפשתי עוד ומצאתי שהערך הכי נפוץ זה "התחממות כדור הארץ" עם 93 אלף תוצאות ויש גם התחממות גלובלית שמביאה עוד 58 אלף תוצעות. שתי התוצאות האלה מובילות גם לאקו ויקי. אני מציע שנראה מה עושים לגבי המונחים האלה בוויקיפדיה האנגלית ואז אולי נבין טוב יותר. האזרח דרור (שיחה) 17:43, 12 בפברואר 2018 (IST)
אלכסנדר, אני מצטער, זה פשוט לא עובד ככה. אם הערך הזה יהיה דף הפנייה, הוא יהיה בדירוג מאוד נמוך בגוגל, כאשר היום הוא בדירוג גבוה. בנוסף, 75% מהגולשים קוראים דף אחד (שזה מה שהם חיפשו) ויוצאים. התחממות עולמית זה מושג מוכר, ויש לו חשיבות כערך נפרד. כפי שציינתי - אין לי בעייה עם שינויים בערך והבלטה אפילו בצורה גבוהה יותר שזה מושג מיושן וכו'. עידן ד (שיחה) 21:36, 12 בפברואר 2018 (IST)

קיצור הערך

הסתכלתי בויקי האנגלי - אם מעתיקים לוורד את הטקסט בלי הקישורים החיצוניים זה יוצא 25 עמודים עם משהו כמו 8000 מילה. אצלנו 39 עמודים עם 13 אלף מילה. ארוך מידי. צריך לקצר קצת ולהעביר תוכן לערכים אחרים... האזרח דרור (שיחה) 17:48, 12 בפברואר 2018 (IST)

השאלה היא כמה הקורא יכול להכיל כאשר זהו באמת הערך הכי ארוך כרגע באקו-ויקי. לפי הסטטיסטיקות - הערך נקרא בממוצע למשך 4 דקות, כאשר הממוצע הוא קצת פחות מ-3 דקות ויש הרבה ערכים שנקראים הרבה יותר מ-4 דקות. למשל שינויי אקלים נקרא למשך 6 דקות. כך שהייתי מקצץ רק את מה שממש מיותר, ועובד על זה שהערך יהיה יותר שוטף לקריאה. עידן ד (שיחה) 21:35, 12 בפברואר 2018 (IST)

ניסיתי לקצר. לדעתי כדאי לראות כמה עמודים זה יוצא עם כל תוכן הדף, כי לפעמים הקוראים מסתכלים גם בהערות השולים ומחפשים שם והם גם רואים לפי הבר הנע מצד ימין מה אורך הדף בכלל כולל הכל. ניסיתי לעשות Control+p (הדפס) לפני הקיצור בתצוגה המקדימה זה יצא 40 עמודים. כו. עכשיו זה רק 35. בוויקיפדיה האנגלית זה 42, כך שאני מעריך שעכשיו זה יותר טוב. השתדלתי מאוד למחוק רק את המידע שקיים בערכים המורחבים אליהם יש לינק מהדף הראשי.

--אלכסנדר סעודה (שיחה) 15:02, 23 בספטמבר 2018 (IDT)

מעולה! האזרח דרור תוכל להעיף מבט יותר לעומק? עידן ד (שיחה) 10:33, 25 בספטמבר 2018 (IDT)

ממשיך לקצר ולסדר את הערך. מוחק מידע שחוזר על עצמו ומידע שלא חוזר אבל מעריך מידי את הערך, מעביר לערכים מורחבים...

--אלכסנדר סעודה (שיחה) 17:30, 15 באוקטובר 2018 (IDT)