שיחה:כלכלת פרפר (ספר)

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דרור, יש וויכוח ארוך ימים בנוגע להנחת ההעדפות הקבועות.

אתה יכול להסביר במה הנחה כי ההעדפות משתנות עם הזמן משנה משהו בתיאור השוק החופשי? (חוץ מאשר הטיעון כי עם העדפות משתנות השוק הופך למערכת דינאמית בה אנחנו תמיד 'רודפים' אחר נקודת שווי המשקל אבל היא כל הזמן משתנה עקב ההעדפות המשתנות של הפרטים...)

---- שחר 15:28, 17 יוני 2006 (CDT)


שחר, תראה את ההסבר של גרייף בכלכלה נאו קלאסית פסקה שניה. עדפות הן דבר שכביכול נקבע מחוץ למערכת.

אם העדפות נקבעות בתוך המערכת הכלכלית, אזי ניתן בפרמטרים כלכליים לשנות את מבנה פונקציית התועלת, ולכן , במקום לספק לאנשים מוצרים שימקסמו את התועלת בהנתן פונקציית תועלת, צריך לשאול איזו פונקציית תועלת היא הכי "טובה" - ואז נכנסים לשאלה , טובה למי? לפי מה מודדים מהי פונקציית תועלת טובה יותר? כנ"ק בכלל לא נכנסים לזה (כי הם מניחים העדפות קבועות). תשובה אפשרית היא פונקציית תועלת שפוגעת במינימום בכל השאר. (לדוגמה - באופן גס, מקטינה טביעת רגל אקולוגית, אבל זה רק שליפה מהמותן שלי). האזרח דרור 01:35, 18 יוני 2006 (CDT)

מממ... אם כך הבעיה היא לא בעצם ההשתנות של ההעדפות (כי אם הן אקסוגניות, הן יכולות להשתנות, למשל, בהתאם למופע הירח, או משהו כזה), אלא העובדה שאפשר לשנות אותן מתוך המערכת הכלכלית. זו באמת בעייה כי היא יוצרת אי לינאריות במודל שלא מאפשרת ניתוח פשוט...
אז פעם הבאה שאתה מתווכח עם חגי על כך, תזכור לציין שהבעייה היא בשינוי ההעדפות מתוך המערכת הכלכלית.

---- שחר 14:18, 18 יוני 2006 (CDT)

כן ולא. ההנחה היא שהן קבועות. לפעמים מניחים שהן משתנות עם הגיל לדוגמה (אנשים שמגדלים ילד צורכים יותר), אבל אם יתחילו להניח שהן יכולות להשתנות, מהר מאוד תעלה השאלה, - אם מופע הירח משנה העדפות, מדוע לא גם גורמים כלכליים? לכן 2 הקביעות הן בדרך כלל נכונות - העדפות הן גם אקסוגניות וגם מניחים ב99 אחוזים מהמקרים שהם לא משתנות, אלא נתונות מראש. האזרח דרור 15:10, 18 יוני 2006 (CDT)