שיחה:מס רגרסיבי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

זה לא נכון. מס ערך מוסף הוא מס נייטרלי שאינו משתנה בתוצאה משינוי בכמות הצריכה. נכון שבגלל שבשכבות הנמוכות הצריכה מהווה אחוז גדול יותר מההוצאה הוא נוטה לרגרסיביות. אבל זה לא נכון לקרוא לו מס רגרסיבי.

הוא נייטרלי ביחס לצריכה, אבל רגרסיבי ביחס להכנסה.
הנה ההסבר מויקיפידה העברית :מע"מ המוחל בשיעור אחיד על הצריכה, הינו מס בעל מאפיינים רגרסיביים. שיעור הצריכה מההכנסה הולך ופוחת ככל שרמת ההכנסה עולה, כך שביחס להכנסה, שעור המע"מ המשולם גבוה יותר ככל שהכנסתו של משק הבית נמוכה יותר. בכדי להקטין רגרסיביות זו, ישנן מערכות מיסוי שבהן שעור המע"מ אינו אחיד. המע"מ על מוצרי צריכה בסיסיים ומוצרים שבהגדרתם נצרכים על ידי אוכלוסיות חלשות, נמוך יותר ולעתים אף ניתן פטור ממע"מ. מנגד שיעורי מס לא אחידים מביאים לעלייה בעלויות האדמיניסטרציה של מערכת המס ולעיוותים בסיווגי המוצרים.
כמו שהערך בויקיפידה רומז - הדעה שמע"מ הוא רגרסיבי קיימת אצל הרבה כלכלנים ומדינות.
יותר מזה הנה השערה פרועה משלי - היות והעשירים יכולים להנות מדברים כמו מקלטי מס, קניות בדיוטי פרי, יבוא אישי, קניות במדינות ללא מע"מ, הוצאות מוכרכות שנעשו לתאגידים שבבעלותם או שבהם הם מועסקים - מע"מ בפועל אינו נייטרלי גם ביחס לצריכה. העניים משלמים מע"מ על 100% מהצריכה שלהם בעוד העשירים מוצאים דרכים להתחמק מכך. האזרח דרור 00:13, 25 במאי 2009 (IDT)