תל אביב-יפו: בחירות 2008

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כמדי חמש שנים, ב-11.11.2008 התקיימו בחירות מוניציפליות לראשות העירייה ולמועצה העירונית בתל אביב -יפו ובערים נוספות.

אנשים רבים מהתנועה הסביבתית ומקרב בלוגרים ברשת חושבים שלבחירות יש משמעות לא רק בהקשר של תל אביב- יפו עצמה אלה בהקשר רחב יותר של אקולוגיה עירונית, תחבורה בת קיימא, צדק חברתי ודמוקרטיה ישירה שקופה והשתתפותית יותר.

דף זה מרכז מידע וקישורים בנושא. הוא לא בהכרח נייטרלי שכן באקו-ויקי יש תמיכה לערכים של קיימות, דמוקרטיה ושוויון.

מועמדים לתפקיד ראשות העירייה

המועמדים הבולטים בהקשר של הבחירות הם רון חולדאי - ראש העירייה המכהן. ודב חנין שעומד בראשות עיר לכולנו.

חולדאי הוא ראש עיר ביצועיסטי שדאג לחדש את דמותה של תל אביב, אך הוא נחשב גם למי שפועל בצורה בלתי דמוקרטית. חולדאי מקדם את העיר לכיוון קפיטליסטי ובעל חזון עירוני בלתי סביבתי ובלתי חברתי - בניגוד גמור לערים מובילות בעולם כמו ערים אירופאיות מובילות, או ערים שהובילו שינוי עירוני מתקדם כמו קוריטיבה, פורטלנד, או בוגוטה. בין היתר חולדאי מואשם באי התייחסות לפתרונות דיור לזוגות צעירים, ובהזנחת התחבורה הציבורית, הולכי הרגל ורוכבי האופניים לטובת הרכב הפרטי.

דב חנין, הקים את תנועת עיר לכולנו שאיפשרה השתתפות דמוקרטית ורחבה של ציבורים רבים. הוא זוכה לתמיכה רחבה מצד פעילי שטח, בלוגרים ברשת וגולשים בפייסבוק. חנין הצליח לשכנע מספר קבוצות לתמוך בו וביניהן התנועה הירוקה, אוהדי הפועל תל אביב, וארגון רנט קונטרול. הוא נתקף על ידי שלי יחימוביץ' אבל קיבל תמיכה מצד יוסי שריד. המצע שחנין ועיר לכולנו מציעים מבוסס על פתרונות שנוסו בעולם בהקשרים של דיור ותחבורה, והם גובש במשך זמן רב על ידי ציבור רחב. חנין מציע גם ניהול דמוקרטי ושקוף יותר של העירייה ושל התנהלות הסיעה שלו - עיר לכולנו.

מועמדים נוספים הם:

  • אורן שחור - שחור התמודד בתחילה ברשימה של יאיר צברי עד שזה נעצר בפרשיית השוחד של שוטה חובל. שחור נשאל על ידיעות מקומי שאלות שונות לגבי העיר (כמו מה מעכב את הרכבת הקלה) וגילה חוסר בקיאות בנושאים העירוניים. [1]
  • פאר ויסנר - ראש סיעת ה"ירוקים" בתל אביב. וינסר ישב בקואליציה של חולדאי והיה סגנו במשך 5 שנות כהונותו ופרש ממנה חודשים ספורים לפני הבחירות לאחר שטען שסקרים שערך הראו לו שהוא יכול להביס את חולדאי (בטם הצטרפות מועמדים אחרים).
  • ארנון גלעדי - נציג הליכוד.
  • יעקב רנר - מועמד עצמאי.
  • אסמא אגבארייה - נציגת דע"ם.

מידע על הבחירות

הבחירות בתל אביב-יפו התקיימו ביום שלישי, 11.11.08, בין השעות 7 בבוקר ל-10 בלילה. זהו אינו יום שבתון. הבחירות הן למועצת העיר ולראש העירייה ב-2 פתקים נפרדים.

פרשיות הקשורות לבחירות

מידע ופורומים על תל אביב-יפו

בלוגים ופוסטים בעד המועמדים

דב חנין

רון חולדאי